Anasayfa » Soru Cevap » Google Yazar Resmi Neden Kaldırıldı?

Google Yazar Resmi Neden Kaldırıldı?

bye-bye-yazar-resimleriGoogle aramalarında yazar resmi çıkmıyor.” arama sorgularında artış var. 🙂

Arama sonuçlarındaki en büyük yeniliklerden biri de Google Authorship idi.Arama sonuçlarında site yazarının resminin görünmesi bahsedilen site için hem prestij hem de trafik anlamına geliyordu. Google Plus kullanımının arttırılmak istenmesi ve Google Plus sosyal ağına yönlendirmelerin strateji hedefleri arasında olması yazar resimlerinin arama sonuçlarında listelenmesiyle ciddi bir artış gösterdi.

google-authorship

 

Google Authorship (Yazar Resmi) SEO’yu etkiliyor muydu?

Bunun teknik anlamda ki cevabı: Hayır. Dolaylı olarak değerlendirdiğimizde ise cevap Evet olacaktır. Arama sonuçlarında resimli listelenen arama sonuçlarına tıklamalardaki artışlar sienizi refere eden kelimelerin de gösterim ve TO (tıklanma oranları) değerlerini arttırdı. Gösterim değerlerinin artması sıralama artışı ile orantılıdır. Direkt olarak yazar resmi kaynaklı olmadığını da belirteyim.

Yazar resimleri tıklamalarınızı ilgili kelimeler üzerinden arttırdığı için SEO’yu nispeten etkiliyordu. Fakat resimsiz sonuçları algoritmik olarak etkilediği söylenemez.

Buradan çıkarılan bir diğer sonuç şu: Google insan davranışlarını önemsediği için arama sonuçlarını resimlerle göstermeyi denedi aslında. İnsanların tanıdık bir yüze tıklama alışkanlıkları test edildi. Belirli bir süre sonra yazar resmi listelemesi için Google daha hızlı onay vermeye başladı. Rekabeti olan kelimelerde yazar resimlerinin sayısı giderek arttı. Bu durum yazar kalitesi kavramının ön plana çıkmasına yol açtı. Fakat bunun için Google hazır değil.

Google yazar resimleri gitti fakat yazar bağlantıları silinmedi. Neden?

yazar-mehmet-emre-bas

Google arama sonuçlarında tekrar yazar resimlerini planlıyor olabilir. MOZ yazarlarından birkaçı bu görüşte. Fakat eskisi gibi herkes bu resmi gösteremeyecek. Kendini alanında kanıtlamış yazarların resimleri arama sonuçlarında listelenecek. Bu bir varsayım. Okullu ve alaylı olanların ayrılacağı bir eleme dahi olabilir. Tabi burada önemli nokta bu nasıl yapılacak?

Böyle bir güncellemenin yapılması için yazar içerik sayıları ve içerik kalite yönergelerinin belirli bir algoritmaya dayandırılması gerekecek. Google’da akademik duruşu olanların yazar resimleri görünecek belki de.

Google Adwords satışlarının düşmesi mi neden oldu?

Google Authorship uygulamasının SERP’ten kaldırılması nedenlerinden birinin de Adwords olduğunu düşünüyorum. Çünkü reklam verenlerin reklamlarına tıklamak üzere olan bir kullanıcı Google Plus yazar resmini gördüğü bir bağlantıyı daha güvenli bulabiliyordu. Bu da reklam gelirlerinin Google cephesinde düşmesine neden olmuş olabilir.

Hit artışı sağlayan bu uygulama ilerde tekrar aktif olabilir diye görünüyor. SEO teknikleri olarak uzun bir süre kullanmanız zor bu sıralar. Fakat yazar adı şeklinde kullanmaya devam edin. İleride artılarını göreceğinizi düşünüyorum.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Farklı Bakış Açısı: SEO Nedir?

SEO Nedir sorusunun bendeki cevabına geçmeden önce biraz bu konuya olan ilgim ve ardından edindiğim ...

3 yorum

  1. Güzel bir yazı olmuş. Ama bence yazarı yabancılar çok suistimal etmeye başlamışlardı (kadın resimi). Değişik profil resimleri ile dikakt çekmeye çalışıyorlardı 😀

  2. Googlenin resmi bir açıklaması var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir