Anasayfa » Soru Cevap » Google sizinle bağlantılı siteleri nasıl biliyor ve bu neden önemli ?

Google sizinle bağlantılı siteleri nasıl biliyor ve bu neden önemli ?

how-google-know

Şüphe yok ki Google site sıralamalarını ayarlarken bir sürü farklı faktöre dikkat ediyor ama  biz site sahipleri  hakkında ne biliyorlar ?Edindikleri bilgiyi nasıl kullanıyorlar?

Şimdi teknik olarak siz bir site sahibi olduğunuzda , bir sürü web sitesi yönettiğinizde bu yönetici ilişkisi olarak adlandırılıyor. Yani siz bir site yöneticisisiniz bütün siteyi yönetebilirsiniz. Sitedeki linkleri hatta sahip olduğunuz subdomainleri bile…

Google geçen 10 yılda inanılmaz efor sarf etti siteler arası yönetici ilişkilerini (relationship) Öğrenmek ve bilgi edinmek için.bu bazen size faydalı bazen de zararlı olabiliyor.

İLİŞKİLİ , BAĞLANTILI WEB SİTELERİNİN YARARLARI

Siz linkleri ilişkilendirince Google sizi ödüllendiriyor. Bazı belli başlı avantajları var sahip olduğunuz siteleri ilişkilendirmenin. Hem de Google a birden fazla siteniz olduğunu söylemiş oluyorsunuz.

Bunun için mükemmel örnek ebay. Ebay ‘in Amerika’da bir  sitesi var ve Ekvator’a da yeni bir site açıyorlar ama sitenin de rank’ının iyi olmasını istiyorlar ve baştan başlamak istemiyorlar. Zaten Amerika’daki siteyi yeteri kadar ilerletmişler rank konusunda. Link eşitliğini Ekvator’daki siteye tranfer etmek istiyorlar. Yani google’ın şunu bilmesini istiyorlar: heeey bu biziz Ebay  🙂

Bu sistem ayrıca daha küçük meselelerde de işe yarıyor özellikle subdomainlerde subdomainin üzerinden başlatılmış bir sürü blog görüyorsunuz. Çünkü bu şekilde siteyi geliştirmek daha kolay. Bu şekilde o blogda kendi ana web siteniz kadar yetkiniz olmuş oluyor. Genelde Google blogunuza ya da subdomainize yetki otorite vermiyor ama siz onlara bak bu benim ana domainimle bağlantılı sinyalini verirseniz bu size uzun vadede çok yardımcı olmuş oluyor SERP tarafında.

Diyelim ki sitenizde bir çok farklı dilden yorum var hepsi sizin sitenizde belki onlar farklı bir sub domain de ya da farklı bir top level domainde ama siz Google’ın bunların sizin ana sitenizdeki gibi yetkisi olduğunu bilmenizi istiyorsunuz. Ayrıca görüyoruz ki kimlik admin ilişkilerinde önemli bir rol oynuyor. Sayfa otoriteniz  yüksek oldukça Google bu kimlik meselesini büyük bir sorun haline getiriyor. Google sitedeki kimliği öğrenmek için büyük çaba harcıyor

 İLİŞKİLİ , BAĞLANTILI SİTELERİN ZARARLARI

İşin bir de kötü tarafı var tabii…en büyük problem küçültülmüş , düşürülmüş link kaliteleri. bir sürü SEO sitelerinin arasında ki ilişkiyi Google anlamasın diye gizlemeye ç.alışıyorlar çünkü Google anlarsa link kalitenizi düşürüp küçültüyor. Ayrıca başka bir konu daha var eğer 12 site varsa ve hepsi birbiriyle linklenmişse  bu Google’a şu sinyali veriyor bir dolap çevriliyor. Linkleri sayma. Ceza ver.

Nihayet google da yeni bir fenomen görüyoruz. Google bazı kullanıcıları Google da cezalandırıyor. İnsanlar sitelerini kapatıyorlar bu cezalardan dolayı ve yeniden bir site kurmak istiyorlar backlinkleri silseler bile url yi değiştirseler bile Google yine  de cezalandırıyor. Peki bunun aynı kişiye ait olduğunu nasıl anlıyor ? ( bu bahsettiğimiz site ilişkilendirmesinden anlıyor ) Şimdi en önemli soru geliyor karar vermelisiniz bu sistem sizi zararlı mı olur yararlı ona göre site ilişkilendirmesi yapmaya başlayın ya da yapmayın.

POTANSİYEL İLİŞKİLENDİRİLMİŞ SİTE SİNYALLERİ

Biz bütün sinyalleri bilmiyoruz  ama bir kaç tüyomuz var . Google sitelerin sahiplerine bakıyor bir sürü yol var bir sitenin kim tarafından host edildiğini öğrenmek için.  

CYRUS : HEY ELİJAH bir sitenin kime ait oldugunu öğrenmek için hangi siteye bakıyorsun ?

ELİJAH : SpyOnWeb

CYRUS : doğru şimdi spyonweb e gir ve çok bilindik bir site ismi yaz. Mesela Moz.com. Orada bütün site ilişkilerini görebilirsin..

Sahip olduğumuz bir sürü farklı siteleri , aynı ip den host ettiğimiz siteleri ya da aynı Google Analytics kodlarını yada Adsense hesabını. Bütün bu özel bilgileri internette bulmak mümkün. Google Analytics ya da Google Adsense hesabınıza girmenize bile gerek yok. Bütün bu bilgileri edinerek incelenmesi kolay olan bir ağa sahip olmuş oluyorsunuz. Genellikle C-Class bir ağ üzerindeki ilişkinin belirtisidir.

Mesela moz.com da bir sürü büyük C-block linkleri vardır.

Özetlersek geçici (spammer) SEO çalışmaları yapıp gizli kalmak ya da kaliteli işlerin altına her zaman imza atmak arasında bir seçim yapmanız gerekiyor.

Kaynak

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Farklı Bakış Açısı: SEO Nedir?

SEO Nedir sorusunun bendeki cevabına geçmeden önce biraz bu konuya olan ilgim ve ardından edindiğim ...

2 yorum

  1. Teşekkürler başarılı

  2. Verdiğiniz bilgileri için teşekkür, gerçekten faydalı ve ilginç, bu güne kadar rastlamadığım bilgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir