Anasayfa » Kurumsal SEO

Kurumsal SEO

SEO’nun ne olduğu hakkında ortada çok fazla bilgi var. Doğru / yanlış, bunlar tartışılır ancak en azından bilginin varlığından söz edebiliyoruz. Ne yazık ki aynı zenginlik SEO’nun alt dalları için geçerli değil. Kendi içinde pek çok bölüme ayrılan SEO’nun bir alt dalı da kurumsal SEO.

Kurumsal SEO nedir?

SEO, uygulama alanı yani sektörler açısından iki kısımda incelenebilir. Genel anlamda SEO herhangi bir konuda yazan bloglardan, yine çeşitli konularda içerik üreten web sitelerine genel ve geniş bir alanı karşılar. Artık aklınıza ne gelirse; spor, haber, yemek tarifi, tarih, ders, ansiklopedik bilgiler ve buna benzer diğer her şey.

Kurumsal SEO ise daha ziyade e-ticarete yönelik bir çözüm üreteci olduğu için konular da daha spesifik hale gelir. Bu defa sektörler ön plana çıkar; çiçek siparişi, boya – badana, hasta bakıcı, araba kiralama, çilingir, yangın söndürücü, kuruyemiş, spor ayakkabı, yüzük… Kurumsal SEO’nun çalışma alanının da ne kadar geniş olduğunu siz hayal edin. Genel içerikli sitelerin SEO çalışmaları ile e ticarete yönelik sitelerin çalışmaları farklılık gösterir.  Genel çalışmalarda izlenen yollar direkt ticarete dönük sektörlerde kullanılmayabilir ya da kullanılması doğru olmayabilir.

Kurumsal SEO Danışmanlığı

Kurumsal SEO hizmeti veriyorsanız çalıştığınız firmaya sadece kelime bazlı hedefler sunmanız yeterli olmayacaktır. Firmaya markası için prestij kazandıracak yollar ve pazarlama çalışmaları konusunda da yön göstermeniz gerekecektir. Amaç müşteri kazanmak ise bunu her anlamda yapmanız gerekir.

  • Sitenin tasarımı
  • İçerik stratejileri
  • Reklam planlamaları
  • Sosyal ağ kullanımı

Bu ve benzeri birçok konu SEO çalışmalarına dolaylı katkılar yaptığı için önemlidir. Bu alanda yapacağınız danışmanlık ve yönlendirmeler size artı olarak geri dönüşler sağlayacaktır. Bu nedenle kurumsal çalışmalarda daha geniş çaplı SEO planı çıkarmanız sizin faydanız için olacaktır.

Firmalar için prestij çok önemli

Firmalar için prestij çok önemli

Bir firma için SEO tekniklerinizi planlarken müşterisinin prestijini de düşünmesi gerekiyor. Müşterinin sitesini tanıtma için ilk kullanılan tekniklerden biri de tanıtım yazıları ile backlink sağlamaktır.

Anchor textler üzerinden alınan bu bağlantıların konulduğu sitelerin link çöplüğüne dönmüş prestij ve domain trust puanı olmayan sitelerden olmaması gerekiyor. Müşterinizin sitesine gelen ziyaretçilerden bir kaçının bu çöp tanıtım yazıları ile karşılaşmaları firmanın güven puanını düşürebilir. Bu durumda çalışacağınız SEO firması ya da danışmanlık aldığınız SEO uzmanı seçiminin çok dikkatli yapılması gerektiğinin farkına varmış olursunuz.

 

Burada dikkat edilmesi gereken husus rekabet ve bölgedir. Rekabet, kurumsal SEO desteği verilecek firmanın aynı hizmeti sunan rakiplerinin ve bu piyasanın Google’daki durumudur. Bölge ise firmanın ölçeğine göre değişir. Söz gelimi çocuk bakıcısı hizmetini sadece İstanbul’un Anadolu yakası için veren bir firma adına SEO yapılırken bu lokasyon göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak mesela cep telefonu kılıfı satan bir site ürünleri kargo ile Türkiye’nin her yerine gönderebiliyorsa, SEO’nun planının buna göre yapılması icap eder.

İletişim için: 0212 580 44 77

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir