Anasayfa » SEO Teknikleri » Backlink nedir?

Backlink nedir?

SEO çalışmalarının site dışı optimizasyon tarafında en önemli öğesi Backlink kavramıdır. Backlink, sitenize gelen her bağlantının adıdır. Backlink için biz bumerang kavramını kullanıyoruz. Site içerisindeki herhangi bir sayfa linkinin bir başka site tarafından tekrar sitenize bağlanması bunun bir bumerang olduğunu da gösterir.

backlink-nedir

Backlink bir bumerang mıdır?

Backlink bir site için doğru planlandığında gerçekten çok etkili bir bumerangdır diyebiliriz. Başka sitelerin sizin sitenizi tavsiye etmesi sitenizin trust (güven puanı)  değerini arttıracaktır. Sitenizin trust değerinin artması site içeriğinin faydalı bir kaynak olduğu anlamını taşır. Backlink sayınızın yüksek olması da Google gözünde kalite puanınızı arttırır.

Çok backlink her zaman yarar sağlar mı?

Bir örnekleme yaparak konuyu açıklayalım. Bir kişi hakkında bilgi almak istiyorsunuz. Bilgiyi yalan söylemeyi amaç edinmiş kişilerden alırsanız aldığınız bilgi doğru olmaz. Bu da güvenmediğiniz kişilerin fikrine danışmayacağınız anlamına gelir.

Örnekten de anlayacağınız gibi backlink veren sitelerin kalitesi sizin sitenizi de etkiler. Popüler ve güvenilir bir sitenin sizi önermesi (refering) sizin arama sonuçlarında daha üst sıralama almanızı etkiler.

Backlink almak için nelere dikkat etmeli?

Backlink almadan önce sitenizin verdiği bilginin kaliteli ve doğru olması gerekir. Neden bir site sizin içeriğinizi öneriyor?  Bunun cevabını veremeden backlink alma yollarını tercih ederseniz internet yolculuğunuza kısa sürede veda edebilirsiniz. İlk kuralımız SEO çalışması yapılan sitenin kaliteli bir içeriğe sahip olmasıdır.

Backlink alırken sitenizle yatay sektörlerde bulunan sitelerden almanız sizin için doğru bir seçim olacaktır. Gıda sektöründeki bir siteye mobilya sektöründen bağlantı gelmesi pek doğal ve doğru karşılanmayacaktır. İlgi kurabileceğiniz sektörlerden backlink almanız olumlu bir trend sağlamanız için iyi bir başlangıç olur.

Advertorial reklam modelini kullanan ajanslardan  içeriğinize uygun sitelerden backlink sağlayabilirsiniz.

Backlinklerin sadece ana domaine olması eskiden olduğu gibi olumlu bir puan aldırmaz. 2014 yılındaki gelişecek olan algoritmalar daha hedefli backlinklerin değerlendirmeye alınmasını öngörüyor. Google size link veren sitenin hangi içeriğinden size bu bağlantının geldiğini değerlendiriyor ve markanızı sementik olarak ilgi kurma yöntemi ile yükseltebiliyor. Marka ve hedef kelimenin backlinklerde doğru bir ilgi kurması SERP’de iyi sıralamalar almanızı sağlayacaktır.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Google Yeni Kalite Yönergesi : Köprü sayfalar (doorway pages)

Google kalite yönergelerine bir yenisini daha eklemeyi planlıyor.  Webmaster blogunda 16 Mart 2015 tarihinde buradan ...

5 yorum

  1. Gerçekten başarılı bir konu yazmızsınız.Sizi takip ediyorum

  2. çok teşekkür ederim. gercekten sitenizden cok sey ogrendım ve hala ogrenmeye devam edıyorum.

  3. Backlink almak gerçekten çok önem arz ediyor,sitenin otoritesi için temel taşlardan bir tanesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir