Anasayfa » Genel SEO » Arama motorlarında site haritalarının önemi

Arama motorlarında site haritalarının önemi

Site Haritaları

Bir diğer önemli konu ise sitemizin linkleme stratejisi ve site link haritasının oluşturulması. Bu son derece dikkat isteyen ve iyi planlanan bir yapı olmalı. Diyelim ki ayakkabı satıyoruz ve bu alanda hizmet veren bir siteyi işletiyoruz. Her mevsimde ürünler satıyoruz ve bazı mevsimlerde outlet mağazamızda sezon sonu veya kampanyalı ürünler satıyoruz. Peki ama hangisi nerede olmalı? Gelin şimdi hep birlikte Google’ın sitemizde kaybolmaması ve bizi daha net anlayabilmesi için iyi bir site haritası oluşturalım ve bunu yayınlayalım.

Online mağazamızı büyük ve geniş bir bina olarak düşünün ve hazırlayacağımız harita öncelikle Google”a daha sonrasında ise kullanıcılara navigasyon hizmeti vererek sitede kaybolmalarını engelleyecek. Unutmayın, bu navigasyon oldukça önemli çünkü bot arayan bir kişiyi sandalet reyonuna gönderip hem müşteriyi hem de Google ve diğer arama motorlarını kendimize küstürmek istemeyiz. Sitenizi bir çok büyük bir AVM olarak hayal edin. Avm toplam 30 katlı ve her katı 7500mt2 olsun. Sizden alışveriş yapmaya gelen müşterileri ve referans olmasını istediğiniz Google’ı nasıl yönlendirirsiniz?

Binanın dışarıdan görünümü ve ilk giriş kapısı ana sayfanız oluyor. Binanızın mimari çizimini belirleyin ve nerelerde neler olduğunu düzenli şekilde oturtun.
Kategorileriniz ise katlarınız olsun. Her katta aynı segmente bağlı benzer ürünleri satalım. Hatta işleri biraz daha karışık hale getirip binamızın 4. katına geniş bir alanda outlet ve kampanyalı ürünleri satalım. Bu ürünler sandalet, klasik ayakkabı ve yazlık ayakkabılar olsun.
İçeride bir çok müşteri var ve yeni müşteriler gelmeye devam ediyor. Biz şimdilik yeni müşterimiz olan ve sitemizi ilk defa ziyaret eden Berke beyi takip edelim. Berke kendisine sezona uygun şık bir ayakkabı arıyor, peki bu devasa yapıda nereye gitmesi gerekiyor? Girişte devasa bir tabelamız var ve Berke’nin dikkatini çeken bir yerde duruyor. Berke tabelayı görüyor, 4. kata doğru gidiyor. Kendisini 4. katta yeni bir tabela karşılıyor. Sağdan gidildiği zaman kampanyalı ürünler, soldan gidildiği zaman outlet ürünler ve direk gidildiği zaman yeni sezon ürünlerin bulunduğunu gösteriyor. Berke şimdi ne isterse onu incelemek adına ilgili yere doğru gidebilir.

Google’a bu haritayı tam ve eksiksiz bir şekilde göndermeniz gerekiyor. Mağazanızda nerede neler olduğunu doğru belirtmeniz sizin için Google ve diğer tüm arama motorlarının gözünde olumlu bir intiba bırakacaktır. Haritanızı elbette manuel olarak hazırlayabilirsiniz. Bu oldukça zamanınızı alacağı için sitemaps.org, xml-sitemaps.com, xmlsitemapgenerator.org ve benzer sitelerden faydalanabilirsiniz.

Biri kullanıcılarınız diğeri arama motorları için olmak üzere iki site haritası hazırlayın.

Bir site haritası web sitenizin yapısını gösteren basit bir sayfadır ve genellikle sitenizde bulunan sayfaları hiyerarşik olarak listeler. Ziyaretçiler sitenizdeki sayfaları bulmakta zorlandıklarında bu sayfayı kullanabilirler. Arama motorları da bu sayfayı ziyaret ederek sitenizdeki sayfaların iyi bir taramasını yapabilirler, ancak site haritasının temel kullanıcı hedefi sitenizi ziyaret eden kişilerdir.

Google Web Yöneticisi Araçları aracılığı ile Google’a gönderebileceğiniz XML site haritası dosyası, sitenizdeki sayfaların Google tarafından keşfedilmesini kolaylaştırır. Site haritası dosyasının kullanılması (kesin olmasa da) canonical URL olarak hangi URL versiyonunu tercih ettiğinizi Google’a bildirmenin bir yöntemidir (örneğin, spiklatoryus.com veya www.spiklatoryus.com tercih edilen alan adı). Google, siteniz için site haritası dosyası oluştururken kullanabileceğiniz site haritası oluşturma kodu (Sitemap Generator) adlı açık kaynak kodunu geliştirmeye yardımcı olmuştur. Site haritaları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Google Web Yöneticisi Yardım Merkezinde bulunan site haritası dosyaları rehberi kullanışlı bir kaynaktır.

Hakkında Yavuz

1978 doğumlu. 16 seneden beri yazılım alanında faaliyet gösteriyor. Uzmanlık alanları içerisinde SEO, Google Adwords reklamları ve sosyal medya reklam çalışmaları yer almakta.

Hey :)

Play Jimi Hendrix Slot!

Content Gambling enterprise Postings Neighborhood Jimi Hendrix 100 percent free Spins Us Casinos H Elizabeth ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir