Anasayfa » SEO UZMANI

SEO UZMANI

İnternet dünyasının özellikle son yıllarda en önemli aktörlerinden birisi haline gelen SEO uzmanları hakkında ne biliyoruz? Herkes SEO için konuşuyor ama SEO uzmanı hakkında nedense kimsenin bir şey söylediği yok. SEO uzmanı kimdir, ne iş yapar; buyurun beraber irdeleyelim.

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO uzmanı, SEO hakkında bilgi ve fikir sahibi, aynı zamanda teorik bilgisini pratik uygulamaya da dönüştürebilen kişidir. SEO Analizi ve SEO danışmanlığı konularında da gerekli donanıma sahip olması itibariyle, bu mesleki dalların bir kademe üstünde yer alır.

SEO uzmanı analitik düşünce becerisine sahip olmalıdır. Bunu problem çözmekten plan yapmaya çeşitli yelpazelerde düşünebilirsiniz. Çünkü SEO hizmeti talep edebilecek sayısız sektör var; Av malzemeleri satan bir dükkandan kozmetik ürünlerine; SEO uzmanı müşteri talep ettiği taktirde ilgili alanın rekabet koşullarını, anahtar kelimelerini ve o alana uygun SEO stratejilerini geliştirmekle mükelleftir.

Bu haliyle sayıları bir hayli fazla olan SEO uzmanlarının ne kadar “uzman” olduğu hakkında fikriniz olabilir. Amerika ve Avrupa’da yüksek eğitim görmüş, sektörün içinden gelen, bilişim teknolojileri ile hemhal, sosyal açıdan son derece faal SEO uzmanlığı ne yazık ki ülkemiz sınırlarına gelince harçlıksız kalmış üniversite, hatta liselilerin cirit koştuğu bir alana dönüyor. Unutmayın, bir kişinin kendisine SEO uzmanı demesi değil, ortaya koydukları onu SEO uzmanı yapar.

Bir SEO uzmanı, müşterisi ile iş planı üzerine konuşurken doğrudan müşterisine hedef kelimelerinin ne olduğunu sormaz; çünkü bunları belirlemek SEO uzmanının işidir. Yoksa her şey müşteriye danışılırsa müşteriler size dünyanın en büyük markası olmak istediklerini söylerler. Bunu üç ayı içinde gerçekleştirmenizi dilerler. Hayallere sığınmanın manası yok. SEO uzmanının ayakları yere sağlam basmalı, gerçekte ulaşılacak hedefler belirlemeli, bu doğrultuda çalışmalıdır. Bunun için SEO Specialist yeni bir işe başlarken öncelikle baştan sona bir analiz işine girişir.

Tüm bu anlatılanlar doğrudan SEO ile alakalı parametrelerdi; şimdi ise SEO ile birinci dereceden akraba gibi gözükmeyen, daha doğrusu öyle olan fakat vasıfsız SEO Experts tarafından bu şekilde algılanmayan bir başka konuya değinelim: Site yapısı. SEO bir yapboz gibidir. Bütün resmi oluşturmak için küçük parçaları doğru şekilde yerleştirmeniz gerekir. Bu parçalardan birisi de site yapısıdır. Bir site Google’ın görmek istediği yeterlilik ve özelliklerde olmazsa SEO’da başarıdan söz etmek kolay değildir. Bunlar tasarımdan reklam yerleşimlerine, meta oluşturmadan domain ismine pek çok değişkene tekabül eder. Dolayısı ile SEO uzmanı yalnızca anahtar kelime tespit edip bunlar ile alakalı backlink çalışması yapan kişi değildir. Böyle yapanlar da elbette vardır; fakat onlar zaten SEO uzmanı değildir.

Analiz Kabiliyeti

Analiz Kabiliyeti

SEO genel anlamda bir analiz işidir diyebiliriz. SEO uzmanının analiz işlemleri için kullanacağı başlıca araçlar Google Analytics ve Yandex MEtrica olarak bilinmektedir. Fakat bunlar yeterli değil. Link Reasearch Tool, Moz Tools gibi yabancı firmaların araçlarını da keşfedip optimizasyon çalışmalarınızda kullanmalısınız.

Sosyal metrikleri analiz etmek farklı bir konudur. Bunun için Analytics’de ilgili menüleri kullanmanız faydalı olabilir. Fakat sadece sosyal medya analizinde kullanılan araçları tercih etmeniz çok daha doğru sonuçlar almanızı sağlar. Analiz araçlarının ücretli olmasından çok işlevsel olup olmadığına bakmanız çok daha dğru bir tercih olacaktır.

İş Heyecanı Yüksek

İş Heyecanı Yüksek

SEO olmak tutkulu olmayı da beraberinde getirir. İşinize olan aşkınız ve heyecanınız sizi başarılı yapacak bir diğer etmendir. Müşteriniz için yaptığınız SEO çalışmalarının etkisini izlemek sizi heyecanlandırıyor mu? Heyecanlandırmalı. Her gün sıralamaları kontrol edip düşüş ve yükselişlerde heyecan duyuyor musunuz? Duymalısınız.

SEO uzmanının heyecanı işini takip etmesindeki sıklıkla da ölçülebilir. Düşüşlerde her zaman hatayı kendinizde aramak yerine rakiplerinin de pozitif çalışmalarda olduğunu düşünmek bir artıdır. Düşüşlerde panik yapmamanın bir formülüdür. Yükselişlerde de bu durum geçerli olabilir. SEO hizmeti veriyorsanız sektörde iniş ve çıkışların olabileceğini bilen serin kanlı bir yapıda olmalısınız.

Sonuç itibari ile bir SEO uzmanı kendisini sürekli geliştirmek zorunda. Hem SEO ile alakalı güncel gelişmeleri takip etmeli, hem kendisi yeni yöntemler denemeli, hem sektörlerin nabzını tutmalı, hep sosyal medya araçlarına hakim olmalı, hem Google’ın beklentilerini bilmeli, hem rakipleri takip etmeli… Buraya daha pek çok şey eklenebilir. Görüldüğü üzere, belki bir karar mekanizması, belki diploma veren bir üniversitesi olmadığı için SEO herkesin becerebileceği bir alan gibi lanse edilse de, gerçekten başarılı ve uzun soluklu SEO faaliyetlerinin yolu bu yazıda anlatılan SEO uzmanı şablonunu ile örtüşen kişilerden geçiyor.

5 yorum

  1. Her seo çalışması yapan, cebindeki kelimeyi takiben sürekli yeni bilgiler ve gelişmeler ışığında hareket eden her birey benim gözümde seo uzmanıdır. Yalnız bu işi meslek edinerek, kurumsal bir boyut kazandıran kimselere de saygı göstermeli.

  2. Logo Tasarımı Ankara

    Başarılı bir makale olmuş, bilgilendik, teşekkürler.

  3. Makalelerinizin bir kısmını inceleme fırsatı buldum. SEO hizmeti verdiğimiz için her gün en az 1-2 saatimi internette yen bilgi taraması yaparak geçiriyorum. Çünkü bu sektör (ben artık legal olarak SEO için sektör diyorum. Çünkü interneti kullanıp başarıya ulaşmak isteyen işletmeler için oldukça önemli bir konu) sürekli yenilenen ve her geçen gün doğru bilinen bazı şeylerin zamanla değerini yitirdiği bir platform. SEO uzmanıyım ya da en azından adayıyım diyen birinin bence her zaman yeni bir bilgiye aç, müşteriye hizmet verirken sanki kendi işini yapıyormuş gibi ilgili ve heyecanlı olmalıdır.

    Makaleleriniz ve SEO için en azından bir bilinç yaratıyor olmanızdan dolayı şahsım ve makalelerinizi kullanan kişiler adına teşekkür ederim. Yorumu biraz uzun tuttum ancak Türkiye’de ne yazık ki sizin de makaleleriniz de yer verdiğiniz gibi 3-5 kuruş için çalışma yapan kişiler sebebiyle SEO çocuk oyuncağı gibi görülüyor.

    Önümüzdeki aylarda Allah kısmet ederse güzel bir projem var SEO ile ilgili o zaman size ulaşıp görüşmek isterim. Kolay gelsin…

  4. Makaleniz iyi fakat bu yazdıklarınız Türkiye için henüz erken bir durum. Google’da Google’ı arayan kullanıcılar olduğu sürece bu iş iki taraf içinde zor olsa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir