Anasayfa » Kurumsal SEO Nedir?

Kurumsal SEO Nedir?

Kurumsal SEO, SEO çalışmalarının kuruma ya da bireye yapılması ile ilgili bir konudur. Bireysel optimizasyon çalışmaları ile kurumsal çalışmalar aynı şekilde olmamalıdır. Marka adına yapacağınız her hamle markanın olumlu ya da olumsuz tepki almasını sağlayabilir. O nedenle yaklaşımlar burada önem taşımaktadır.

Günümüz ticari dünyası ve pazarlama dinamikleri arasında kurumsallaşmanın ne derece büyük bir öneme sahip olduğunu belirtmeye gerek yok. Bununla beraber artık hayatın her anına nüfuz eden internet şirketlerin de en önemli birimlerinden biri haline geldi. İnternet ve markalaşma kavramlarının kesiştiği yerde ise karşımıza kurumsal web siteleri çıkıyor.

Tek başına bir web sitesi sizi rakiplerinizden üstün kılmaz. Bunun için Google’da yükselmek lazım gelir ki bu da ancak SEO çalışmaları ile mümkündür. SEO ise pek çok alt dala sahip bir disiplindir. Kurumsal web siteleri için yürütülen SEO faaliyetlerinde büyük önem taşıyan blog kavramı, kullanıcıların oluşturduğu bloglardan daha farklı yönetilmelidir.

Yani denilebilir ki, kurumsal SEO faaliyetlerini de kendi içerisinde parçalara ayırmak gerekirse, bu parçalar arasında kurumsal bloglar önemli bir yere sahiptir. Kurumsal blogların önemi ise sosyal medyanın önemi ile doğru orantılıdır.

Artık neredeyse herkes bir sosyal medya hesabına sahip. Sosyal medyada yapılan en çok yapılan faaliyet ise bir takım paylaşımlar. Bu açıdan ele alacak olursak bir markanın bloğundaki içeriği kullanıcılarına sosyal medya kanallarında paylaştırabilmesi, hem marka bilinirliği yani reklam hem de SEO açısından çok kıymetli bir hamledir.

Kurumsal Blog Yönetimi

Buna göre kurumsal bloglar kesinlikle profesyonel bir ekip tarafından yönetilmeli ve yönlendirilmelidir. Blog tasarımı markanın kurumsal kimliğine uygun biçimde tasarlanmalıdır. Ayrıca bu ortamda sadece kuruma ait haberler değil, sektöre ilişkin hatta konu dışı ancak ilgi çekecek paylaşımlarda bile bulunulmalıdır. Yani kurumsal kimliğinizle ters düşmeyen her türlü paylaşım, dozunda olduğu sürece yapılabilir. Böylece daha çok kullanıcının içeriğinizi paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Söz gelimi boya üreten bir firma bloğunda son derece egzotik rengarenk evlerin kartpostal güzelliği ile sıralandığı bir tatil beldesinin fotoğrafını paylaşıp hayatı renklerin güzelleştirdiğinden bahsedebilir. Boyaveya doğrudan firmanız ile ilgili bir paylaşımdansa bu içeriğin çok daha geniş kitleler tarafından paylaşılması muhtemeldir.

SEO ve Blog İlişkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir