Anasayfa » SEO Danışmanı

SEO Danışmanı

Arama motoru optimizasyonu işini yapan ve danışmanlık veren kişilere SEO danışmanı denilmektedir. Sektörde danışman ve uzman kavramları çok konuşulur. SEO uzmanı ile SEO danışmanı aynı mıdır yoksa kavramsal farklılıklar dışında başka bir farkları yok mudur?

SEO-danışmanıYabancı piyasayı incelediğimizde aslında uzman ve danışman kavramları farklı konumlandırılmış. SEO stratejilerini belirleyen kişiler ile uygulama yöntemlerini belirleyen kişiler farklı pozisyonlarda çalışıyor. Türkiye’de ise bu kavramlar aynı potada değerlendiriliyor. Yol gösterici, uygulayıcı, planlayıcı bunların hepsi bir ünvan üzerinde birleşiyor.

SEO ile ilgili danışmanlık veren kişiler aslında bu konuda tam uzman olarak değerlendirilemez. SEO danışmanı ünvanını kullanan kişi farklı sektörlerdeki başarılarını size nasıl gösteriyor ya da gösterebiliyor mu bu konu çok önemli.

SEO Danışmanı Başarı Ölçümlemesi

Başarının müşteri gözündeki değeri ilk anlamda müşteriye verdiğiniz sıralama verileridir. Belirli bir sürede yaptığınız optimizasyonlar müşterinin sitesini ne kadar üst sıralara taşımış ? Birçok müşterinin değerlendirme kriteri bu. Peki SEO yöntemlerini doğru mu uyguladı danışmanlık hizmeti aldığınız kişi?
Başarının bir diğer ölçümlemesi ve bizce en doğrusu müşterinize gelen yeni ve sadık müşterilerdir. E ticaret ile ilgili hizmet alan firmaların dikkat etmesi gereken konulardan en önemlisi bize göre bu. Satışlara SEO’nun etkisi ne kadar sorusunun cevabı yüzdelik olarak ne kadar? Burda net bir oran vermiyoruz çünkü iş hacmine göre küçük yüzdelik dilimlerin büyük değeri olabilir. SEO uzmanı olarak sağladığınız maddi faydayı da ölçümlenebilir boyuta getirmeniz hizmet ilişkisini daha uzun sürelere yayabilir.

Kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti alırken sıralamalarınızın çok iyi olması ilk bakışta sizin için iyi bir ölçümdür. Geri dönüşlerle ilgilenmiyor olabilirsiniz. Fakat SEO çalışmalarının prestijinizi sarsacak şekilde yapılması bir sonraki Google güncellemesinde size net olarak görünebilir. İmajınızı sarsacak şekilde elde edilen backlinkler bireysel danışmanlık hizmetlerinde başınıza ciddi problemler açabilir.

Kurumsal danışmanlık hizmeti alırsanız sözleşmede kullanılacak yöntemlerle ilgili maddelerin mutlaka belirtilmesi gerektiğini vurgulamanız gerekir. Yanlış uygulanan yöntemler bazen rakipler tarafından da uygulanabiliyor. Bu tip olumsuz durumlarda ilk olarak çalıştığınız SEO danışmanını suçlamaya kalkmamanızı da tavsiye ederiz.

SEO Danışmanı ile Sürekli İletişimde olun.

SEO hizmetini kurumsal bir firmadan almaya karar verdiyseniz sizinle ilgilenen SEO uzmanı ile iyi bir iletişim kurmanız önemlidir. Aydan aya sadece raporlama yapılması firma içerisindeki bilgilerin analiz edilmemesine yol açar. SEO’nun alanlarından biri de analizdir. Müşterinin işini müşteriden öğrenmek ve yeniliklere entegre şekilde optimizasyon hizmetini sunmak en ideal yollardan biridir.

Örneğin bir kampanya yaptınız bunu SEO danışmanı ile paylaşın. Web üzerindeki yayınını yapmadan önce mutlaka tavsiyeler alın. Eğer kampanyanın getirisi önemli ise SEO planlarınızı ona göre güncelleyin. Güncellenmesini isteyin. Optimizasyon işleminin kelimelerden ibaret olduğunu düşünerek iletişim kurmayın. Pazarlamanın online olduğu her noktada bu hizmetten faydalanmaya uzman kişi ile senkronize bir şekilde hizmeti götürmeye çalışın.

SEO Danışmanlığı Artık Pazarlama ile Paralel

Sadece arama motorları için içerik üretmek yeterli değil. Arama motoru için ürettiğiniz mükemmel içerikleri okumayan ya da hemen bakıp çıkan ziyaretçi sayısı arttıkça içeriklerin mükemmelliği de düşmeye başlıyor. SEO için mükemmel ama SEM için yetersiz ya da kötü.

Web sitelerinizin okunabilir olması teknik açıdan ne kadar önemliyse içeriklerinizin de okunabilir olması o kadar önemli olmaya başladı. Ziyaretçileriniz için hazırladığınız bir infografiği belki Google’ın okuyamadığını düşünebilir ve SEO katma değeri olarak görmeyebilirsiniz. Ama şunu da hatırlatalım Google Glass uygulaması ile resimler üzerindeki metinler taranabiliyor. Bu da aslında ürettiğiniz resimdeki metinlerin Google tarafından okunabilir olduğuna da işaret ediyor. Tabi ki bu durum sıralama faktörlerine bu şekilde anlamlandırılarak dahil edilmemiş henüz. Asıl söylemek istediğimiz resim olarak oluşturduğunuz bu içeriğin insanlar tarafından daha severek okunabilmesi ve bilgi içerdiği için daha hızlı paylaşılabilir olmasıdır. Doğal bir hızda paylaşılır ve hedeflediğiniz backlinkleri hem ücretsiz hem zaman harcamadan kazanmış olabilirsiniz.

Hangi içerikler daha fazla pazarlanabilir? sorusunun yanıtını da SEO departmanından alabilirsiniz. Bu noktada SEO ve SEM beraber çalışırsa gayet iyi sonuçlar ortaya çıkabilir.

2015 SEO danışmanlığı hizmetinin kapsamını SEM ve SMO alanları ile birleştirmeye devam edecek bir yıl olacak gibi görünüyor diyebiliriz.

2 yorum

  1. Merhabalar mevcut sitem modakan.com, 2-3 aylık bir sitedir kendi çapımda seo çalışması ( genel itibari ile sosyal medya ) yaptım içeriklerin %90’ı özgündür, amacım sitemin hitini 3-4k civarına getirmektir, şimdiki hiti 20-30 civarı bunun için fiyat teklifi alabilir myiim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir