Anasayfa » Soru Sor

Soru Sor

seoteknikleri-soru-sor

Seoteknikleri.com artık sizi dinliyen bir site. SEO alanında birçok bilgi var fakat her karşılaştığınız durumun cevabını bulamıyorsunuz. SEO ile ilgili aklınıza takılan her soruyu bize sorabilirsiniz. Ayrıca sorunuz genel kitleyi içeren bir soru ise sitemizde cevabını detaylı olarak yayınlayarak herkese yardımcı olmaya çalışacağız.

Yorum bölümü aracılığıyla bize sorularınızı ayrıntılı olarak yazabilirsiniz.

İletişim için: 0212 580 44 77

125 yorum

 1. Fevzi BÜYÜKTAŞ

  Bazen niche siteler kuruyorum ve örneğin üç kelimelik “tuzlu simit tarifi” kelimesini anahtar kelime olarak seçiyorum bundan sonra yazacağım makalelerde anahtar kelime kısmını

  1-

  tuzlu, simit, tarifi,

  şeklinde mi yoksa

  2-

  tuzlu simit tarifi,

  şeklinde mi oluşturmalıyım

  yani birinde her kelimeden sonra virgül bırakıyorum diğerinde ise anahtar kelimenin tamamını yazdıktan sonra virgül bırakıyorum hangisi doğrudur?

  Cevabınız için minnettar kalacağım şimdiden çok teşekkür ederim…

  • Mehmet Emre Baş

   Anahtar kelimeleri seçerken genel kanı hepsinin bir sırada olmasıdır. Virgülle ayırma kısmı cümle gramerini bozuyorsa zaten doğru olmayacaktır. Benim tavsiyem şı: Anahtar kelime gruplarını ikili olarakta makale içerisinde yeterli yoğunlukta kullanırsan aynı etkiyi alırısn. Google makaleni kategorize ettiğinde arama sonuçlarında ayrı kelimeleri de kalın yaparak üst sıralarda gösterebiliyor. Bunu eminim defalarca test etmişsinizdir.

 2. Mehmet Can Akyar

  Merhaba, benim sorum seo hosting ile ilgili. Seo hostingden alacağımız değişik iplerde site açıp bu siteleri ana siteye bağlayıpta elde edeceğimiz backlinkin wordpress, blogger gibi sitelerden alacağımız subdomain blogdan elde edeceğimiz backlink arasında herhangi bir fark varmıdır? Bu fark nedir, ciddi bir farkmıdır?

  • Mehmet Emre Baş

   WordPress siteler farklı ip bloglarından gelebiliyor. Ana domainin güçlü olması buralardan açacağın bloglara az da olsa etki ediyor. Botların sürekli taradığı bir site diyebiliriz wordpress.com için.
   Burda şu var aynı ip deki sitelerin spam yapıp yapmaması da durumunu etkileyebilir. O nedenle paravan ağını kurarken ücretsiz blog sistemleri yanısıra özel bir C class da açılmış paravan domainler oluşturman da yararlı olacaktır. Paravanları birkaç ay kaliteli bir şekilde kurgulaman gerekir.

 3. Mehmet Can Akyar

  1 Sorum daha var kusura bakmazsanız, çok önemli!! Net.tr uzantısı değerli bir uzantımıdır? Pek göremiyorum bunun sebebi nedir? Mesela gen.tr ile kıyaslarsak hangisi daha değerlidir?

  • Mehmet Emre Baş

   Açıkcası görememenizin nedeni bu uzantıyı kullanmak istemeyenlerin fazla olması.
   Etkili olduğunu düşünüyorum. O şekilde gözlemledim. Gen.tr ile kıyaslarsak gen.tr EMD algoritmasını daha hızlı geçiyor diyebilirim. Net.tr yi de tercih edebilirsin. Bakış açın Türkiye’ye has bir uzantı olması üzerine olmalıdır.

 4. Bazı anahtar kelimelerde facebook sayfaları listeleniyor, güzel sıralama alıyor. Domain popülerliğinden olamaz, popülariteye göre listeleme yapılırsa Google arama sonuçları facebook, youtube gibi popüler sitelerle dolar. Bunu neye bağlayabiliriz? Yani mantıklı bir açıklaması var mıdır?

  • Mehmet Emre Baş

   Sayfanın aktifliği ve paylaşılan içeriklerdeki yorum aktifliği ile ilgili olabilir.
   Facebook optimizasyonu ile ilgili şu makalede bahsedilenlerin bir kısmını bilmeyerek de olsa yapan sayfaların sıralama alabileceğini düşünüyorum.

 5. Merhaba,

  Ana sayfaya anchor olarak veya direk olarak linkleme yapılması sakıncalı deniliyor. Bu durumda ben de alt sayfalara linkleme yapmayı deniyorum ama hedeflediğim ana anahtar kelimem en çok link aldığım alt sayfa da google da yükseliyor. Alt sayfam da ana anahtar kelimemi de anasayfaya bir kaç kez linkledim ama ne yaptıysam ana sayfa alt sayfayı geçemiyor. Bunu nasıl aşabilirim. Alt sayfa yerine ana sayfanın yükselmesini istiyorum ama olmuyor.

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Mehmet Emre Baş

   Alt sayfaları güçlendirme genel olarak kullanılan bir yöntem olmaya başladı. Google bu konuda ziyaretçilerin tercih ettiği sayfaları ön plana çıkartmaya başladı. Yani sen alt sayfana sıralama kazandırdığın için ilgili kelimede ilişkili sayfan olarak Google bir eşleştirme yapıyor. Ziyaretçi tıklamaları burada etkin olarak kullanılmaya başlandı. Sıralama yüksek olduğu için altsayfan tıklama almaya devam ettiği sürece anasayfan geçemez. Hedefine ulaştıysan anasayfam çıksın diye uğraşman gereksiz.

 6. Selamlar
  Napius v2 oyun scripti kullanıyorum. Bir çok link ve tanıtım yazısı almama rağmen http://www.opensiteexplorer.org/ adlı sitede backlinklerimi kontrol ettiğimde aldığım backlinkleri göremiyorum. Rakiplerime baktığımda onların almış olduğu backlinkler görünüyor ama kendi sitemin backlikleri görünmüyor. Ayrıca sitede google botlarının uğraması 1 haftayı buluyor. Site 5 aylık bir site bir ara güncelleme yaptım ve 4 ay bu güncellemeyi bıraktım. Yaklaşık 2 haftadır yeniden güncellemeye başladım. Günlük 4 oyun giriyorum ama indexlenme çok geç oluyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Mehmet Emre Baş

   Moz’un backlink aracı Ahrefs ve MajesticSEO’ya göre çok doğru sonuç vermiyor. En doğru sonucu kendi sitenizde Google Site Yöneticisi araçlarından alabilirsiniz. Sonrasında Ahrefs rakip analizi için en iyisi diyebilirim. Güncellemeye ara vermişsiniz gördüğüm kadarıyla. Tekrar başladığınızda aynı hızda index almaması normal. Google deep crawl taradıktan sonra sizi bir sıraya alıyor ve sonrasında indeksliyor. Google gibi getir aracı yardımcı olabilir ama kesin çözüm değil. Eklediğiniz oyun içeriklerini eskiden yeniye doğru güncellemeye başlayın. Popüler oyunların farklı sitelerde paylaşılmasını ve oynanmasını sağlayabilirseniz yeniden olumlu gelişmeler yakalayabilirsiniz.

 7. Ben paravan blogla ilgili bir soru soracaktım.Simdi ben paravan blog acıyorum,bazıları aynı ipden açarsan faydası olmaz,falan diyor.Buna nasıl bir çözüm getirebiliriz.Ben blog,blogspot,wordpress servislerini kullanıyorum.Sizdende bir tavsiye bekliyorum.

  • Mehmet Emre Baş

   PAravan blog için sadece bu servisler yok. Blog.com gibi farklı servislerde var. Aynı ip konusunda ben endişeleri yersiz buluyorum. Ama bildiğim kadarıyla WordPress belli aralıklarla ip değiştiriyor bildiğim kadarıyla. Burda önemli olan blogların içerikleri ve güncelleme aralıkları. Blogları açıp 1 link verip bakmazsanız blogspot zaten bir süre sonra kapatır. Doğru yöntemler değildir.

   • Cevabınız için tşk.Benim bir sorum daha var.Diyelim benim a konusunda, domaindede a konusu geçiyor,sürekli a konusu üzerine yazı yaziyorum,googlede yükselmeye çalışıyorum.Başka bir steden backlink alacam,alacağım sitenin konusu b,domainde b geçiyor,site sürekli b konusu üzerine yazı yazıyor,yükselmek için.Bende bu b konusu üzerine açılmış siteden a konusu üzerine yazı yazıp,backlink alıyorum bunun bir yararı olur mu?

    • Mehmet Emre Baş

     Konuları biribiri ile bağlantılı bir şekilde link alırsanız daha mantıklı olur. Örneğin damatlık takımı için damatlıkla ilgisi olmayan oto galeri sitesinden link aldığınızı düşünelim. Damatların araç kiralama ihtiyacı ile konuyu düğün kategorisine bağlarsanız biraz daha faydalı bir bağlantı olur.
     Kötünün iyisini yapmak diyebiliriz. İlgi kurun yeter.

 8. Merhaba açmak istediğim site ilk olarak yapacağım şey c# ile kullanılar bilir programlar yapıp paylaşmak nasıl yapıldığını göstermek fakat sitenin konusu tek bu olmayacak yeni çıkan telefonları ve oem ürünlerinin inceleyip bunlar hakkında insanlara fikirlerimizi sunmak, hemde download sitesi gibi program linkleri vermek,ve sizin siteniz gibi pc için sağlam bir teknik destek vermek istiyoruz ama bunun için nasıl bir script olacağı hakkında fikrimiz yok blog mu yapalım yada daha farklı bir script mi olsun bilmiyoruz bu yüzden sizden fikir almak istiyorum

 9. Dmoz a eklendi sitem ama yerinden kıpırdamadı sizce dmoz önemini yitirdimi ?

  • Mehmet Emre Baş

   Dmoz’un önemini yitirmesi editörlerin suistimalinden kaynaklanıyor. Bunlara bağlı olarak dizin ve rehber siteleri de önemini yitirdi.

 10. Merhaba,

  Hedeflediğim anahtar kelimede link almama rağmen web sitem, 3 ve 4. sayfalarda sürekli dalgalanma yaşıyor. Aldığım backlinklerin çoğu google’da indexlenmesine rağmen, Webmaster Tools, Sitenize Bağlantılar bölümünde gözükmüyor. İçerik yönünden tüm optimizasyonları yaptım, ama hedef kelimede bir türlü yükselemiyorum. Ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler.

  • Mehmet Emre Baş

   Webmaster tools da göremediğiniz için henüz etkisini de görememeniz çok normal. Burda şunları kontrol etmeniz de fayda var:
   Link aldığınız siteler sürekli kopya haber basan siteler mi?
   Link aldığınız siteler ceza almış olabilir mi?
   Linkler nofollow verilmiş olabilir mi?

   İlk başta bu kontrolleri yapmanızı öneririm.
   Sonrasında web sitenizin blogspot,tumblr,wordpress hesaplarını oluşturup bir süre link almadan ilerleyin. Özellikle tumblr da yayınladığınız içeriklerin retumblr yapılması da size artı etki katacaktır.
   Sonrasında G plus profil ve sayfalarına önem verin.

   • Linkleri kontrol ettim, aldığım linklerin çoğu nofollow. Aşırı sosyal medya çalışması yapmışım. Facebook, twitter, G Plus, Youtube, Vimeo, Pinterest, Flicker gibi benzeri sayfaların hepsi nofollow link veriyor. Kendi web sitemin linklerini çok fazla paylaşmışım, aynı zamanda aldığım bakclinklerinde paylaşımını aynı sosyal medya hesaplarınıda paylaşım yapmışım, bunların bir zararı olurmu ? Sosyal Medya Hesaplarından, fazla paylaşım yaptığım linkleri siliyim mi?

    Backlinklerin (WordPress, Blogger Tumblr gibi tanıtım yazısı ile aldığım linkleri) kendi ana sitemi paylaştığım sosyal medya hesaplarından paylaşmamın bir zararı olur mu?

    Teşekkürler.

    • Mehmet Emre Baş

     Paravan linkleri ana sosyal medya hesabında tamamını paylaşmasan daha doğru olur. Ama bazılarını paylaşmanda sakınca yok. Markalar bahsedildikleri konuları da paylaşır. Doğal bir durum olarak değerlendirilir.

 11. Merhaba,
  Bilişim ve tedarik alanında yeni kurulmuş kıranta isimli şirketin internet sitesini ön plana çıkarmak için “kıranta” kelimesi üzerine mi yoksa satışını yaptığımız içeriği oluşturan kelimelere mi yoğunlaşmalıyız?
  Örneğin; ofis malzemeleri, bilgisayar malzemeleri, kırtasiye malzemeleri..

  • Mehmet Emre Baş

   Merhaba Eda Hanım
   Şirketinizin markasının tanınması diğer ürünlerdeki başarınızı da etkileyecektir. O nedenle öncelikle marka değerinden başlayabilirsiniz.
   Ayrıca bahsetmiş olduğunuz ürün kategorilerinde daha özele inerek çalışmaya başlamanız doğru olacaktır. Henüz marka adı bilinmeyen bir firmadan alışveriş yapmak ayrıca düşünülmesi gereken bir konu.

 12. Merhaba

  Paravan bloglar ile ilgi soru sorumak istiyorum, 2 yıllık blogspot paravan blogum var, ana sitem ise 6 aylık, paravan blogsumdan link aldım, ana sitem 2. sayfada iken, bir süre sonra link aldığım kelimede paravan blog benim önüme geçerek yükseldi. Yazılarım hepsi indexli, nasıl bir yok izlemem gerekirdi? Sizce bu neden olmuş olabilir? Teşekkürler.

  • Mehmet Emre Baş

   Blogger hesaplarında bu görülen bir durum. Eski olması ve içeriği nedeniyle daha otoriter sayılıyor olabilir.

 13. Bir web sitesi için xxx kelime üzerine seo çalışması yapmak istiyoruz diyelim. Site içerisindeki çalışmalar haricinde, dış seo olarak hangi adımları izlememiz gerekir acaba

  • Mehmet Emre Baş

   Bu konu tamamen siteye göre planlanması gereken bir konu. A kelimesinde 20bin backlink sahibi olmanız normalken B kelimesi için 1000 sayısı fazla olabilir. Bu sadece küçük bir nokta.
   Site dışı SEO çalışmalarında strateji belirlerken içeriğinizi sosyal ağ kanallarına göre planlamalısınız. İlk ve en önemli tavsiyem bu.
   Yaptığınız iş için video çekimleri yapmanız, özel tasarlanmış resimlerle paylaşılabilir pinterest içerikleri üretmeniz, pdf-infografik gibi faydalı dökümanları hazırlamanız ilk adım için gayet iyi olacaktır.

 14. Merhaba dizi sitem var. Dizi sitemin adınız google’ye yazdığımızda “Dizies” diye;

  Yazımı düzeltilmiş şu sorgu için sonuçları görüyorsunuz: dizist
  Yine de girdiğiniz şu sorguyu mu aramak istiyorsunuz?: dizies

  diye yazı çıkıyor ve dizist’ sitesinin indexleri çıkıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim. Yine de girdiğiniz şu sorguyu mu aramak istiyorsunuz?: dizies bunu basmadan kendi siteme ait veriler çıkmıyor?

  • Mehmet Emre Baş

   Bu problemin çözülmesi için sitenizin otoritesinin artması ,kullanıcıların site araması yapıp sitenize girmesi gerekiyor. En doğal yolu farklı ip ve gmail hesaplarından sitenizi aratıp girilmesi olacaktır. Backlinklerinizin site adı üzerine alınması da katkı sağlayan bir diğer faktör.

 15. Merhaba

  google aramalar ile google görsel aramaları birmi görmeliyiz? örneğin: google gorsellerde trendyol elbise aradıgımızda trendyolun sitesi çıkmıyor baska sitelerin görselleri çıkıyor. kendi sitemizin görsellerinin ve kendi sitemizin çıkmasını google gorsellerde saglayamazmıyız?

  Teşekkürler

  • Mehmet Emre Baş

   Bunun en pratik yolu resim isimlerinin başında ya da sonunda site adınızın da geçmesidir.

   • Merhaba

    Cevabiniz için tesekkur ederim. Peki sadece elbise olarak gorsellerde arama yapildiginda nazil cikariz? Burada rekabet nasil işliyor?

    Teşekkürler

 16. Merhaba,
  Bir hazır site için farklı firmaları araştırıyorum. 2 ayrı firmada karşılaştığım bir şey kafama takıldı. Seo açısından hangisini tercih etmeliyim?
  1) sayfa uzantısı şu şekilde: http://www.alanadi.com/iletisim
  2) sayfa uzantısı şu şekilde: http://www.alanadi.com/iletisim,4,1

 17. Merhabalar Hocam image upload resim yükleme proğramı kullanıyorum ücretsiz bir proğram resimi image upload ettiğimde 2,3,4 aya kalmadan resim sitemde tekrar silinmiş oluyor x işareti çıkıyor bazanda yüklediğim resim 2 haftaya kalmadan silinmiş görüyorum Seo Teknikleri Hocam bazanda bazı siteler ücretsiz resim yükleme imkanı sunuyor onlardanda resim yüklediğimde 2 veya 3 hafataya kalmadan resim x işareti olmuş tekrar yüklemek zorun kalıyorum inan bıktım bu resim yükleme işinde seo da sıralama kaybediyorum bu durum için bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ilgi ve alakanız içinde ayrıca teşekkür ederim.

  • Mehmet Emre Baş

   Neden ücretli bir hosting paketi satın almıyorsunuz… Artık hosting ücretleri zannetiğiniz kadar pahalı da değil.

  • Merhabalar hayırlı pazarlar Hocam resim yüklemek için ücretli hosting paketi alın demiştiniz hocam ben resim yüklemek için hosting firmalarına yaklaşık 12 firmayada sordum bulamadım hocam resim yüklemek için hosting paketi için biraz detay verebilirmisiniz şimdiden çok teşekkür ederim

 18. merhaba fatih bey yazilarinizi ilgiyle takip ediyorum.size sorum benim bir sektörde beyaz eşya servisinde 40 adet sitem war seo çalışması yapiyorum acaba bunlara seo hostingde barındırsam bir avantajmıdır.birde bunlara ayrı ayrı gmail hesabı açıp webmastertoolse eklemelmiyim yani aynı sektörde bir sürü sitem var basıl bir seo uygulaması yapmaıyım sunucu almalımıyım veya paylaşımlı hosting olurmu yarı ayro gmail hesbaı açmalımıyım bunların sebebi şahsi fikrim siten ne kadar başarılı olursa olsun google birden fazla sitesi olan kişilerin aynı sektörde soğuk bakıyor ve sanki biraz engelliyor gibi uzun oldu ama kusura bakmayın bu konuda değerli fikirlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum tsrk ederim şimdiden… saygılar

  • Mehmet Emre Baş

   Aynı sektörde aynı ipde siteler 1. sayfaya girebilir. Bunda herhangi bir sorun yok. Fakat tamamen ayrı görünmek istiyorsanız iletişim bilgilerinize kadar herşeyi ayrı tutmanız gerekecek. 40 farklı site 40 farklı iletişim bilgisine sahip olması kolay olmayacaktır. Yani 1 sinyalden bile yakalayabilir. Bununla uğraşmak yerine doğru bir strateji ile ilerleyin başarılı olursunuz eminim.

 19. merhaba . benım sorum su ben anasayfama lınk eklıyorum aynı zamanda alt sayfalarıma da wordpress tabanlı sıtem ben anasayfaya tek lınk ekledıgım de alt sayfalarımda da etkısı olsun ıstıyorum bunun ıcın varmı oyle bı eklentı veya onerdıgınız bı taktık alt sayfalarım gerıllerde anasayfam sıralama da alt- sayfaları cıkarmak ıcın ugreasıyorum tek tek bu konu da bılgınız varmı . sımdıden kolay gelsın …

  • Mehmet Emre Baş

   Kategori bazlı rss kodu ile alt sayfalarınızın bulunduğu kategorileri her ay değişmek şartıyla farklı kategorilerden çektirebilirsiniz. Böylece farklı içeriklerinizde anasayfadan link almış olur.

 20. Merhabalar, Hocam Baidu arama motoruna sitemi ekledim ftp’den sahipliğinide doğruladım Hocam Baidu arama motorunun webmaster sayfasında sitemin haritası olan sitemap.xml’ i ekliyemedim hocam bu konuda nasıl eklenir bilgilendirebilirmisin cevabınız için ayrıca şimdiden çok teşekkür ederim.

 21. Merhaba Mehmet Bey
  Yazılarınızı severek okuyorum çok faydalı buluyorum.
  Size bir sorum olacak. Cevaplarsanız çok memnun olurum.

  webmasterstools > İçerik Anahtar Kelimeleri başlıgı altındaki anahtar kelime yogunlugu bölümünü nasıl anlamalıyız? örnegin: bayan giyim ürünleri satan bir e-ticaret sitesi. “bayan giyim” kelimesini hedef alarak googleda ilk sırada çıkmak istiyor fakat webmasterstools > İçerik Anahtar Kelimeleri başlıgı altındaki kelime yogunlugu örnegin: “şal”, “etek”, “pantolon” vb. kelimeler. bu durumda googleda “bayan giyim” kelimesinde çıkma olasılıgı düşer mi? mantık şu sekilde mi işliyor: hangi kelimede googleda çıkmak istiyorsak önce webmasterstools da ki bu anahtar kelime yogunlugu “bayan giyim” anahtar kelimesinin varyasyonları mı olmalı?

  Başarılarınızın devamını dilerim.
  iyi çalışmalar.

  • Mehmet Emre Baş

   İçerik Anahtar Kelimeleri sayfası, sitenizi tararken Google’ın bulduğu en önemli anahtar kelimeleri ve onların farklı biçimlerini listeler. Bu kelimeler, Arama Sorguları raporu ve sitenizin hedeflenen anahtar kelimeleriniz için gerçek arama sonuçlarındaki girişi ile birlikte incelendiğinde, Google’ın sitenizin içeriğini nasıl yorumladığıyla ilgili bir görüş sağlar.

   Hedefe uygun olarak kelimeler geliyorsa sorun yoktur. Ama KDV gibi bir kelime daha fazla kullanımdaysa hedef kelimelerin yoğunluğunu da buna göre arttırmanız gerekebilir.

 22. Merhabalar Seo Teknikleri Sayın Hocam yaklaşık 4 aylık bir fekaf isimli sitem var Hocam sitem daha 2 ayını doldurmadan sitemde yabancı siteler çıkmaya başladı genelde hep çevirisini yap siteler çıkıyor sonra bakıp kontrol ettim bu yabancı siteleri sadece üye olunmuş ve baya fazla var hocam artı bu yabancı siteler pro değeri en azı 6,7,8, hatta 9 olanda var ayrıcada bir tanesine bende üye olum bakım dedim üye olup sitemi eklememle 5 dakika geçmeden 4 aylık mazisi olan fekaf isimli sitemin hemen altına geldi o derece pro su yüksek Sayın Hocam burda siteme anti SEO yapılması için uygulamamı yapılmış Hocam ayrıcada bu işi yapan kişi baya usta sanırım çünkü önce hesapları açmış bekletiyor uygun zamanı sanırım yani Anti Seo Hocası bu işte bu konuda ne yapmam gerekir acaba bilgilendirirmisiniz rica etsem SEO TEKNİKLERİ HOCAM şimdiden çok Teşekkür ederim vede ayrıca başarılarınızın devamını temenni ederim.

  • Mehmet Emre Baş

   Biraz karışık anlattığınız için tam olarak anlamadım. Daha düzenli yazarsanız yardımcı olmaya çalışayım.

   • Merhabalar tekrardan Hocam yaklaşık 4 aydan fazla oldu fekaf online oyunlar üzerine site kurdum googlede arama yaptığımda ana sayfam olan fekaf çıkmıyor neden çıkmıyor anlıyamıyorum kendim seosunuda baya büyük sitelere bakarak bir şeyler yapmaya çalıştım bu konuda bilgilendirebilirmisiniz rica etsem hocam iyi günler.

 23. Şu şekilde bir örnek vermek istiyroum. a.com diye bir sitem var ve bu siteye hit amaçlı ben b.com siteden reklam alıyroum yani b.com sitesinden a.com sitesine hit geliyor. Ve bu sitelerin ikisininde içeriği %99 yanı olmasından dolayı b.com sitesi vereceğin link nasıl olmalı, nofollow mu yoksa dofollow mu olacak? Reklamı anasayfada 3000*250 boyutlarında bir reklam olsun umarım anlatabilmişimdir..

  • Mehmet Emre Baş

   Reklamı resim üzerinden nofollow olarak vermelisiniz eğer bir süre sonra linkiniz kaldırılacaksa.

   • Yok hocam reklam sürekli sabit kalıyor dofollow olmasında bir sakınca yok diyorsunuz peki hocam benim reklam aldığım siteden gelen reklam noindex olarak geliyor niye öyle bunu böyle olması iyi mi kötü anlamadım?

 24. Hocam, diyelim ki googlede yükselmek istediğimiz çapa metinle eşleşen alan adımız var.Tüm linklerimizi yükselmek istediğimiz çapa metine diğer bir değişle marka adımıza alsak sorun yaşar mıyız ?

  Birde eğer ki googlede yükselmek istediğimiz çapa metinle eşleşmeyen bir domainimiz varsa.Bu sitemizi yeni açtıysak link almaya nasıl başlamalıyız ? Yani url,marka,çapa metin hangisiyle başlamalıyız ? Birde bu oranların ne olması gerekir ?
  Çok teşkkürler.

 25. Hocam, yüksek müsadenizle bir şey sormak istiyorum. Yorumumuz onaylanınca bize gelen bildirim bir eklenti ile mi yoksa özel bir yazılım bende wp kullanıyorum o yüzden aynısı yapmak istiyorum paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

 26. Merhabalar size çok samimiyetimle bir soru soracağım seo hocası sitesinde bazı konuları okurken artık seo hocası anahtar kelime kullanmıyorum diyor vede anahtar kelimenin seo ya etkisi yoktur diyor sayfasının kaynağına baktığımda hem anahtar kelime kendisi kullanıyor hemde bol bol etiket kullanıyor 🙂 bu konuda ben bir kullanıcı olarak sizin görüşünüzü almak isterim bu konuyla alakalı şimdiden SEO TEKNİKLERİNE çok teşekkür ederim

  • Mehmet Emre Baş

   Anahtar kelime kullanımının geçersizliği ile ilgili bilgiler 2 yıl önceye dayanıyor. Herkesin bildiği ve Google çalışanı tarafından açıklanan bir konu. Fakat diğer arama motorları hala bu bilgileri sıralama faktörü olarak kullanabiliyor. O nedenle kullanmaya devam ediyor olabilir. Önceden kurulan bazı dengeler var etiket sisteminde. Tamamını kaldırması ciddi oranda 404 sayfası sayısında artışa neden olabileceği için bunu yapması mümkün değil. Google da hala etiketler üzerinden index alan birçok site var.

   Etiket sayfası nedir? olarak olaya yaklaşmak laızm. WordPress tarafından ortaya konmuş ama mantığına bakmak lazım. Benzer içeriğe sahip sayfaların listelenmesini, kullanıcıların aradıklarını bu listeleme sayfaları üzerinden bulmasını sağlayan bir düzen. Demek ki içerik arama dizinleri arama motoru sonuç sayfası gibi değerli olarak görülüyor. Fakat 1 etiket sonucunu onlarca sonuca bağlamamak lazım. Bunu 3-5 şeklinde limitlemek daha doğru.

 27. Hocam bir film indirme sitem var.Backlink yoğunluğu
  %20 site adı
  %6 film indir
  %11 wiew orginal –
  %6 source

  diğerleride uzun anchor metinler.Devamı için tıklayınız gibi fakat film indir kelimesinde 4.sayfada yer alıyorum.Ama bundan önce 2.sayfaya kadar gelmiştim.Bu 2014 yılında penguen 3.0 adlı güncellemeyle googlede geriledim.Bilmiyorum belki o sıralar wiew orginal,source kelimelerine link veriliyordu.Bunun etkiside olabilir diye düşünüyorum.Şuanda nasıl bir yol izlemem gerekir.Bir öneride bulunabilirsiniz sevinirim.Ayrıyeten bu resim sitelerinden wiew orginal tarzında gelen linkleri ne yapmalıyım ?

  • Mehmet Emre Baş

   Öncelikle https://algoroo.com/ burayı takip etmeni öneririm. Burda update tarihlerinde sitenin ziyaretçi ya da kelime sıralama durumunu izleyerek hangi güncellemeden sonra nasıl bir değişiklik yaşadığını gözlemleyebilirsin.
   Örneğin 5 Şubat 2015 güncellemesinde ziyaretçi sayılarında düşüş yaşadığını farz edelim. (not: Düşüş sadece Google ile ilgili değildir tabi ki filmlerin güncelliği ile de ilgili olabilir.) Bu tarihten 1 ay önce aldığın linkleri değerlendirmen lazım.
   Link Detox aracı ile aldığın sitelerin kalitesini LRT üzerinden ölçmen mümkün. Tabi trial sürümü olduğu için tam rapor alamayabilirsin. Daha sonra bu linkleri kaldırmakla işe başlayabilirsin.
   Sitenin yaşını ve ne kadar yayında kaldığını bilmiyorum. O nedenle rakiplerinin daha iyi olması da rekabette önemli.

 28. merhaba hocam benim sitem en son google’da 14.sıradaydı ama şimdi hiç göremiyorum sorunum ne acaba?

 29. İyi günler. Klima tamiri üzerine bir sitem var. Sadece anahtar kelime geçen içerik (yazı vs.) koydum ve şuan 14. sırada başka ne yapabilirim. Seo için yaptıklarım bu kadar tavsiyelerinizi merakla bekliyorum. Kolay Gelsin.

  • Mehmet Emre Baş

   İçerik kısmında soru cevap şekli doğru ama problemlere ilişkin verdiğiniz yanıtlar iyi değil. Teknik bilgi içeren sadece servise yöneltmeyen içerikler hazırlayın. Bunun dışında yapılacaklar çok fazla ama bunları araştırıp uygulamanız gerekiyor.

 30. Sorum SEO ile ilgili değil ama eğer bilginiz varsa umarım cevaplarsınız:

  Amazon, Ebay, Clickbank, Clicksure vb siteler kazandığım paralardan vergi kesinitisi yapmadan (Amerika vatandaşı olmadığım için) paypal ya da banka hesabıma gönderiyorlar.

  Peki benim yurtdışındaki bir siteden satış ortaklığı programı sayesinde kazandığım paralar için Türkiye’de vergi vermem gerekiyor mu? Amerikada da vermediğim için soruyorum.

  Türkiyede yaşıyorum ve türk vatandaşıyım.

  Saygılarla,

  İyi çalışmalar.

 31. Hocam merhaba, yeni güncellemelerle birlikte seo’da keywords kavramı hala etkisini sürdürüyor mu? Bazı yerlerde artık keywords’ün seo’ya etkisi olmadığını okudum, bu ne kadar doğru? şimdiden teşekkür ederim.

  • Mehmet Emre Baş

   Google için henüz iyi bir kriter olarak dikkate alındığını zannetmiyorum. Ama diğer arama motorları için kullanmak gerekli. Sizin için sadece Google ise kullanmayabilirsiniz.

 32. Merhabalar Google+ nın yeni getirdiği mobil uygulaması artık zorunlu hale geldini anladım peki Hocam Google+ webmaster sayfasında masa üstü uygulaması için ne demek istediğini anlıyamadım örneğin masa üstü bilgisayarların yeni çıkan versiyonu olan ekram dokunmatik olan bilgisayarlar içinmi geçerlidir bu konu hakkındada bilgi verebilirmisiniz rica etsem hayırlı günler.

  • Mehmet Emre Baş

   O konuda biraz yanlış anlamışsın sanırım. Google mobil uyumlu sitelerin mobil aramalarda daha avantajlı olabileceğini söylüyor.
   İşletim sisteminin bu seçimde etkili olduğunu söyleyebilirim. Dokunmatik ekranı olan bilgisayar mobil bir işletim sistemi kullanıyorsa mobil olarak değerlendirilir.

 33. Merhabalar sayın SEO Teknikleri Hocam ben h1 etiketini ekliyecek yer bulamadımdan dolayı logo olarak açık ekliyorum rica etsem birkaç örnek göstersem bu etiketlerin hangisi tüm arama motorlarında en doğrusu olarak alğılanır.

  cevabınız için şimdiden çok Teşekkür ederim sayın Hocam.

 34. Hocam oyun sitem napius script kullanarak kuruldu. Bu scripti , sitemi mobil uyumlu hale nasıl getirebiliriz.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 35. Bir inceleme sonucu kafama takıldı. Yeni açılmış sitede olsa bazı anahtar kelimelerde ilk sayfa ve ikinci sayfada çıkabiliyoruz. Fakat aranma oranı yüksek hacmi düşük olan kelimelerde ne kadar özgün ve kaliteli yazsakkta Google bir sıralama vermiyor hatta ilk 500 e bile sokmuyor. Genelde bu kelimelerde hep bilindik siteler çıkıyor. Tamam bunuda anlarım ancak ilk 500 e bile sokmamasına ne demeli ? bilemiyorum. Buna rağmen o kelimelerdeki yazılara diğer yazılardan daha çok tıklama ve ziyaretçi geliyor. Sanki Google burada yükselmemen için bir çaba sarf ediyor gibi ne diyorsunuz bu konuda ?

 36. Öncelikle kolay gelsin bir web sitemiz vardı ve bunu 301 yönlendirme yaptık yaklaşık 3 gün sonra site tüm kelimelerde eski yerine geldi. Ama bilgisayardan bakınca site 3. sırada sırada, mobil aygıtlarda baktığımızda listenin sonunda yer almaktadır, haliyle ziyaretçi sayısı düştü bu farklılığı ortadan nasıl kaldırabiliriz yardımcı olursanız sevinirim.

 37. hocam merhaba. yeni açılmış bir sitem var, sitenin alt sayfalarını özgün içeriklerle hazırlamaya çalışıyorum, fakat benim sitem daha indexlenmeden sitemdeki makaleler alınıp, facebook vb. anlık güncellenen sitelerde kopyalayip yapistirilirsa, bu icerikleri ben mi onlardan kopyalamış gibi görünürüm? yoksa ben ftpye attığım an, sitede yayınlandığı an o makalr bana mı ait oluyor, bunun mantığını anlatırmısınız. teşekkürler

 38. Merhabalar hocam sizlere bişeyler sormak istiyorum WordPress kullanıyorum gerek Yoast gerek ise All in seo ikisindede problem yaşıyorum belkide problem değildir ama bana öyle geliyor örnek vermem gerekirse All in seo veya Yoast’da Site açıklama kısmını veya etiket kısmını doldurduğum zaman Ana sayfamda kaynak kodunu incelediğim zaman istediğim kelimeler çıkmıyor fakat en son yazdıgım yazının Açıklaması sitenin açıklaması durumuna geliyor ve yazılarımda vermiş olduğum anahtar kelimelerimde site genelinde verdiğim anahtar kelime gibi gözüküyor eğer böyle bişey var anahtar kelime yoğunlugu riske girmez mi ? sonuçta paylaşım yapıyoruz ve her paylaşıma etiket giriyoruz buraya girdiğimiz etiket ise benim normalde sabit istediğim anahtar kelimelerimin arasına giriyor ve bu sayı git gide artıyor seo analizi yaptığım zamanda ise çoktan risk altına girmiş oluyorum sorun bende mi yoksa güncellemelerden dolayı böylemi oldu ?

 39. Merhaba. Ben siteme yeni bir SEO destekli tema yükledim. Tema önizlemesinde olan üst menü ve üst menünün altında olan fotoğraflar görünmüyor. Onları nasıl aktif edebilirim. Temada kodları var ama bulanmıyorum. Nerede neyi değiştirmem gerektiğini bulamadım. Yardım ederseniz çok sevinirim.

 40. Merhaba

  Benim sorum su ornegin 301 atip bir siteyi yeni actigimiz bir domaine yonlendirdik ve butun backlinklerin o siteye gitmesini sagladik site oturduktan linkler ve tum icerikler gittikten sonra yeni backlinkleri eski siteyemi yoksa yeni acilmis domaine mi gelmesi dogrudur. Yani kisacasi eski adresle isimiz bitmis oluyor yoksa yeni siteye alinan backlink zarar verir mi ornegin domain 10 gun once acilmis yeni link alimi yeni siteye olunca zarari olur mu ?

 41. Merhaba. 2 ay önce tam 5 ay boyunca ” yangın dolabı ” ve hemen hemen türevlerinde Google da 1. sırada çıkıyordum. 2 ay önce ise 1. sırada çıkan url Google da ilk 500 den yok oldu, yerine 2. sayfa da bir etiket url si geldi. Hiç birşeye dokunmadım sadece bekledim geri gelir diye. 1 hafta önce 1. sıra da çıkan url geri geldi 1. sayfa 10. sıraya. Şimdi ise aynı url yeniden yok oldu ve etiket url si geri geldi onun yerine. Bu neden oluyor ne yapmam lazım yardım eder misiniz lütfen.

 42. Arel Logo Tasarım

  Harika bilgilere değinmişsiniz.

 43. Mehmet Hocam Merhabalar.

  Benim sorum şu Hocam; Sitem hurda metal üzerine sitemin adresi hurdacigebze.com ben google de hurdacı gebze aramasında üst sıralara çıkmak istiyorum. bunun için hurdacı gebze–gebze hurdacı–gebze hurdacılık gibi makaleler mi paylaşmam gerek yoksa hurdacı gebze adlı tek bir makale yazıp buna sosyal ağlarda paylaşarak banclink mi sağlamam gerek. BUNDA şundan dolayı kararsız kaldım buda 2 sorum da belirtim.

  2. sorum hocam mesela örnek verim DKP Hurda Anahtar Kelime Aratıyorum Sıra Bulucu İle Google 2.Sayfada 2 adet yazım çıkmakta dkp hurda alımı ve dkp hurda fiyatları adında bu Google tarafından nasıl karşılanır Yukarıda Demek İstediğimde Bu ASLINDA.. Benim 2 yazımı 2 sayfada altlı üstlü görmesi SPAM kabul eder mi acaba bunda kararsızım.. Birde HOCAM BENİM SİTEM 20 GÜNLÜK DAHA YENİ BUDA ÜST SIRALARA ÇIKMAMAM DA BİR ETKEN MİDİR?

  Hocam Şimdiden Vereceğiniz BİLGİLER İçin Teşekkür eder Mesleğinizde Başarılar Dilerim

  İyi Çalışmalar

  • Merhaba,
   Genel olarak cevaplamamız gerekirse 20 günlük bir siteye şimdilik backlink stratejisi uygulamamanızı tavsiye ederiz. Sitenize özgün makale yazın ve site içi optimizasyonunuzu Google standartlarına göre oluşturmaya devam edin. Rekabeti yüksek olan kelimelerde değilsiniz, özgün makaleler ardından yükselmeniz hızlı şekilde gerçekleşecektir. Projenizde bol şans diliyoruz.

   • Cevabınız İçin Teşekkür Ederim Yavuz Bey Sağolun Sizi Takip Etmeye devam Edicem =))

    • Teşekkürler. Projenizde başarılar dilerim.

     • Hocam tekrar dan merhaba.
      Ben sitemi açtığımda hosting firması açmıştı ve bu site adı HURDACI GEBZE idi bende bunu şirketin ismini yaptım Yaman Metal ve Hurdacılık yaptım bu durumda daha önce yayınlamış olduğum yazılarımda ve sayfalarımda sıkıntı olur mu yoksa pek önem arz etmez mi?

      Bir de hocam bir adet anahtar kelime seçtim mesela (hurdacı) bu anahtar kelime başlıklı hurdacı kartal adlı veya istanbul anadolu yakası hurdacı gibi başlıklı makaleler yayınlayarak mı bu anahtar kelimede yükselebilirim ? Kusura Bakmayın daha önceki yazımda da belirtmiş olduğum gibi yeni yeni başladım çok fazla bir bilgim yok.

      İyi Çalışmalar Kolay Gelsin Hocam

     • Yeniden selamlar.
      Eğer ilk sitenize 301 yönlendirmesi yaptıysanız sorun olmaz. Önemli olan bağlantının finalde nereye gittiğidir. Evet bahsettiğiniz kelimelerden çok fazla olmaması kaydıyla makale link yayınlayabilirsiniz. İçeriğinizi güncel ve zengin tutmaya devam etmeniz zamanla sizi sonuca götürecektir.

 44. Merhaba, web sitemin içeriklerinin çoğunluğu 1. Sayfada çıkmasına rağmen 1 2 tane içerik aramalarda hiç yok. En sonuna kadar gidiyorum fakat yok. Site:www.domain.com yapıyorum o 2 içerik indexlenmis. Fakat aramalarda yok. Daha doğrusu mobil aramalarda yok. Masaüstünde durum farklı. Biraz geride ama sonuçta aramada çıkıyor. Sebebi ne olabilir. Bütün seo çalışmaları diğer iceeiklerimle ayni.

  Birde saç ekimi ile ilgili nice bir site yaptım. 15 makale var ve 4 ay geçmesine rağmen googleda hiç gözükmüyor. Gene içeriklerin hepsi indexli nightlifediary com

  • Mehaba,
   noindex olup olmadığını denetlediniz mi? Zaman zaman bir çok webmaster farkında olmadan noindex etiketini işaretlediğinden dolayı sorunlar yaşayabiliyor.
   Saç ekimi zor bir kelime, bizimde şu an bir müşterimiz için 2 haftadan beri çalışma yürütüyoruz, henüz gelebildiğimiz nokta sıralamada ilk 25 oldu. Bu kelimede sabırlı ve düzenli çalışmayla sonuca erişebilirsiniz.
   Sitenizde Google standartlarını uyguladığınızı düşünüyor ve cevaba bu standartları eklemiyoruz.

 45. Merhaba. Sitem google sayfasında 2 sayfada 2 adet çıkmakta. mesela örnek verim seoteknik.com/tag/elbise birde seoteknik.com/elbise/ yani aynı adres ama birinde TAG Birinde sadece Elbise Bu Google için SPAM olarak algılar mı ? benim istediğim bu şekilde seoteknik.com/elbise/ olmasını istiyorum bu neyden kaynaklanıyor ? birde YOAST SEO Eklentisi kullanıyorum bunu önleyici bir şekil var mıdır ?

  • Merhaba,
   Canonical url kullanmanızı tavsiye ederiz. Gösterilecek tek url daha sağlıklı bir yapıya ulaşmanızı sağlar. Etiketten uzak durmanızı veya dozajında tavsiye ederiz.

 46. MErhaba
  yeni açtığım sitem için anahtar kelime bazında ilk sayfada çıkmak istiyorum. Lakin yeterli bütçem olmadığı için seo veya google reklam yaptıramıyorum. Bana ne tavsiye edersinzi acaba?

  • Bol ve özgün içerik girmeniz ilk aşamada yeterli olacaktır. Girdiğiniz içeriklerin en az 350-400 kelime dolaylarında olmasına dikkat edin.

   • Sayın Yavuz, Sitem Eticaret Sitesi Olduğu İçin Uzun Uzadıya Ürün Açıklaması Giremiyorum. Bir Blog Kısmı Var ama Eticaret Sitesinde Blog Kısmını Müşteriler Pek Okumuyo. Oraya Ürünler ile Alakalı Bişeyler Yazmak Yeterli Olacaktır.

    • Merhaba,
     Ürün kısmına uzun uzadıya açıklama girememe sebebiniz nedir öncelikle bunu bir kere daha düşünmenizi isteriz. Ürünlere dilediğiniz kadar detay ve içerik girmeniz sizin menfaatinize olacaktır. Bir çok e-ticaret firması xml üstünden veri alıyor, fakat bu içeriklerin zenginleştirilmesi adına bir engel değildir. Dilerseniz ürünün bir bölümünü daha geniş içeriklerle zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca veri işaretleme aracını kullandığınızı düşünüyorum.

     • Sayın Yavuz, Açıkçası Ürün AÇıklamasına Girecek Bir Şey Bulamıyoruz. Giriyoruz Yazıyoruz Ama Bir Yerde Kelimeler Tükeniyor. 50 Kelime Bile Giremiyoruz. Yorum Formunda Site İsmi Yazıyor Muhtemelen Görüyorsunuz. Anlamlı Bir Site Oluşturmak İçin Sırf Google Sevsin Diye Abuk Subuk Açıklamada Girmek İstemiyorum. Gerçekten Kelimeler Tükeniyor. Bolg İçin Bir Yazı Yazayım Dedim Zoraki 180 Kelime Başlık Dahil Ekleyebildim. Veri İŞaretleme Aracının İse Nasıl Kullanıldığını Ne İşe Yaradığını Dahi Bilmiyorum. Sitenizi ve Sizleri Tesadüfen Buldum. Bu Konuda İyi Olduğunuzuda Düşünüyprum. Çünkü Googlede Seo Dİye Arattığımda ilk sırada Sizin Çıkıyor Olmanız, Onlarca Seocuyum Diyen Firmadan Çok Çok İyi Olduğunuzu Gösteriyor Bu. Bu Yüzden Yardımlarınıza İhtiyacımız Var. Tabiki Bu İşlerinde Bir Bedeli var Ama Maddi İmkansızlıklar Elvermediği İçin Bu İşi Sizler Gibi Profesyonel Kişilere Yaptırtamıyoruz.

     • İçerik girişlerini tek başınıza yapma imkanınız maalesef biraz güç görünüyor. İmkan varsa ekip kurmanızı veya bu konuda dışarıdan destek almanızı tavsiye ederiz.

 47. hocam selamün aleyküm domain uzantısında .com.tr nin seo’dak etkisi varmı varsa ne kadar etkilidir.

 48. Merhaba üstadım;
  Sitemin mülkünü doğrulamak ve onu yönetmek istiyorum.ve bu google seaech console ile mümkün.Ancak bir türlü bunu beceremiyorum.dizine ekleme işlemini görsel anlatan bir yer var mı ( youtube’tan) ya da herhangi bir kanal.Teşekkür ederim.

 49. yaklaşık 2 ay önce kurulan bir site her gün düzenli içerik giriliyor,youtube videolar hazırlanıp youte’da paylaşılıyor ve sitede ilgili konuya linkleniyor.ancak site daha ikinci sayfada.bazen 100.sıraya kadar gidiyor. bunun normalde düzelmiş olması gerekmiyor muydu? yani sitenin daha iyi yerlerde olması gerekmiyor muydu? kelime rekabeti düşük.

  2.sorum: rekabet oranı düşük(moz’da 23) bir kelimede ilk 50ye zor yerleşen bir site her gün düzenli olarak güncelleniyor.girilen içierikler benzersiz yani hiçbir rakipte yok.ilk sıradaki site ise spam yapıyor.spamın dibine vurmuş durumda(moz spam rekoru 8/17 kırmızı renk).ancak site ilk sırada ve hiçbir şekilde sıralama değişmiyor.spam yaptığı halde neden bu site sıralama da oynamıyor

  3.sorum: google gibi getir dedikten sonra içerikler bazen 1 haftada zor indexleniyor.bunun nedeni var mı? sitede hiçbir hata yok.tek tek düzeltildi ve defalarca kontrol edildi

  • Merhaba. Söylemleriniz ve sonuçlarınız arasında ciddi farklılıklar var. Farazi yorumlarda bulunmak istemiyorum. Bizimle iletişime geçip domain bilginizi paylaşırsanız daha sağlıklı yardımcı olabiliriz.

 50. merhabalar,

  birkaç sorum olacak

  1(flash oyun sitelerinde uzun ve özgün(ne kadar özgün olsada belli yere kadar aynı olmak zorunda) açıklamalar yazmak ne kadar fayda sağlar.

  2)forum tanıtımı,imleme,dizin siteleri ile çalışma yapmak şuan için ne kadar doğru

  3)blogspot uzantılı paravanlar açıp düzenli içerik girmek ve bir süre sonra açıklamalardan link vermek doğru olur mu? şu an için bunu yapmak riskli olur mu?

  4)2-3 hesaptan toplam 40-50 blogspot blog açmak sorun çıkartır mı?

  • Merhaba,

   1- Özgün içerik demeyelim, nitelikli içerik diyelim. İçerik her zaman işe yarar. Özellikle dönem dönem güncellenen içerikler daha etkili olabilmektedir.
   2- Forum tanıtımları, imlemeler, dizin siteleri, ve benzeri genel adıyla backlinkler alındığı yerle etkide orantılıdır. Temiz ve çöp yerleri ayırt edebiliyorsanız işe yarayacaktır. Tabi ki az sayıda ve etkili yerlerden.
   3- Backlink hassas bir konu haline geldi. Şu aşamada paravan yapıları tavsiye etmiyoruz.
   4- Çıkartır. Bahsettiğiniz mecranın sahibi Google, bunu hatırlatmak isteriz.

 51. Merhaba,
  Yabancı bir siteden aldığımız içeriği, türkçeleştirip üzerinde ufak değişiklikler yaparak sitemizde paylaştığımızda, arama motorları tarafından özgün kabul edilir mi? yada seo açısından zararı yada faydası olabilirmi?
  teşekkürler.

 52. Merhaba,
  wordpress üzerinden hazırladığım sitede sıkıştırma, gzip işlemleri için cache eklentisi kurdum gerekli ayarları yaptım. .htaccess de çeşitli kodlar denedim ama hala PageSpeed Insights testinde sıkıştırmayı etkinleştirin hatası alıyorum. CPanel de bununla ilgili bir etkinleştirme varmış galiba ama Plesk arayüzünde bu konuyla ilgili birşey bulamadım. Hosting firmasıyla görüşünce “Windows sunucularımız da ne yazik ki gzip aktif edilememektedir. Sunucu tarafında tüketilen işlemci kullanımı çok yüksek olduğu için, izin sağlanamamaktadır.” cevabı aldım. Bu konuda gerçekten yapılabilecek bir şey yok mudur acaba ?
  Teşekkürler.

 53. Merhabalar Google da ban yemiş bir domainin banı kaldırılma ücreti ne kadar yardımcı olurmusunuz ? +1 Aylık seo çalışması

 54. Merhaba kaliteli sitenin fotterinden kendi siteme gizli link verirsem sitem icin zarari olurmu hocam?

 55. Antalya Rent A Car

  merhabalar; antalya’da araç kiralama firmasıyız ve sitemiz şuan 2.sayfa da ancak ilk sayfada olup da ilk 6 daki firmalara baktıgımızda ansızın gelenler oldu be sıtelerının ıclerı hatalar ıle dolu backlınklerı yeterlı degıl . nasıl oluyor bu ? şuan hali hazırda paravan bloglarımız ve paravan sıtelerımız var . bız yol gosterırmısınız yasal ve guncel seo olarak nasıl yol ızlemelıyız ? sıtemıze ne gıbı seo yapmalıyız sırasıyla ? google speed de sıte hızı % 70 uzerınde.

  • Merhaba,

   Google sıralamaları yüzlerce değişkeni dikkate alarak hesaplıyor. Dolayısı ile sizin hata olarak gördüğünüz metriklerin dışında bir çok konuda iyi yaptıkları çalışmalar olabilir. Detaylı incelemek gerekiyor. Bununla birlikte backlink analizlerine güvenmemenizi tavsiye ederim. Bahsettiğiniz siteler eğer bir uzman desteği alıyorsa backlinklerini saklıyor olabilirler. Tabi bu arada yalnızca backlink ile sitelerin yükselmeyeceğini de dikkate almak gerekir. Rekabeti yüksek bir konuda en popüler şehirde hizmet veriyorsunuz. Size önerim profesyonel hizmet almanız olur.

  • Merhaba,

   Google sıralamaları yüzlerce değişkeni dikkate alarak hesaplıyor. Dolayısı ile sizin hata olarak gördüğünüz metriklerin dışında bir çok konuda iyi yaptıkları çalışmalar olabilir. Bununla birlikte backlink analizlerine güvenmemenizi tavsiye ederim. Bahsettiğiniz siteler eğer bir uzman desteği alıyorsa backlinklerini saklıyor olabilirler. Tabi bu arada yalnızca backlink ile sitelerin yükselmeyeceğini de dikkate almak gerekir. Rekabeti yüksek bir konuda en popüler şehirde hizmet veriyorsunuz. Size önerim profesyonel hizmet almanız olur.

 56. Mehmet Ali BAHADUR

  Merhaba iki ayrı domainim ve hostingim var Örneğin xztz.se ve YDS.se her iki sitemde aynı mysqldan veri çektirdiğim için içerikleri aynı olmakta sadece title ve desc’ler farkl. Planladığım iki ayrı kelime için kullanmak istiyorum bunun bana seo açısından zararı olur mu yani google kopya içerik olarak algılar mi ?

  • Kesinlikle evet. Google genel tabirle spin edilmiş yani değiştirilmiş içerikleri ve hatta farklı dillerden tercüme edilmiş içerikleri dahi tespit ediyor. Size önerim siteniz için değerli olan özgün içerikleri farklı bir sitede kullanmamanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir