Anasayfa » SEO Teknikleri » Videoların SEO etkisini nasıl arttırabilirsiniz?

Videoların SEO etkisini nasıl arttırabilirsiniz?

video-seo-teknikleri

Sektörel siteler için yaptığınız/yapacağınız SEO çalışmalarında videoların gizli gücünü kullandınız mı? Video backlink türü SEO’nun gizli gücüdür aslında. Mevcut yüklenmiş videoları biraz değiştirip tekrar yüklemekten bahsetmiyorum. SERP sıralamanızda zamanla yükselmenizi de sağlayacaktır.

2014 yılı SEO teknikleri içerisinde video tekniği yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Gücü keşfeden herSEO uzmanı bunu profesyonel bir şekilde kullanmak için çalışıyor.

Her sektör için video içerik üretilebilir mi?

Video içerik üretme farklı ve zor sektörler içinde mümkün. Bu yazımda örnek olarak 2 farklı ve video içerik üretme konusunda zor olabilecek sektörler seçtim.

Yazıcı satan firma için video içerik

Yazıcı satan bir firma için nasıl bir video üretilebilir diye düşündüğünüze eminim. Üreteceğimiz videolar hem firma hem de ziyaretçiler için faydalı olması gerektiğini düşünerek size örnek konu tipleri sunacağım:

 • A yazıcının sürücüsü nasıl kurulur?
 • Yazıcı bilgisayara nasıl bağlanır
 • B yazıcısı ile kablosuz çıktı gönderimi nasıl yapılır?
 • C yazıcısındaki X sorunu nasıl çözülür?
 • Yazıcı bilgisayarımı görmüyor sorunu çözümü nedir?
 • En ekonomik yazıcı nasıl seçilir?

Yukarıda  verdiğim örnekleri kullanarak yazıcı ile ilgili bir firma için bile içerik üretmeniz mümkün. Özellikle kurulum ile ilgili yapılacak videolar müşteri tarafında sorulan soranlara cevap olarakta gönderilebilir. Böylece hem firma için hem de SEO için işlerinizi kolaylaştıracak bir hale gelmiş olacaktır.

Ofis koltukları satan firma için video içerik

İkinci sektör olarak ofis koltukları satan bir firmayı seçtim. Video içerik konusunda bu da zor olarak değerlendirilen bir sektör diyebiliriz. Koltuklarla ilgili üretebileceğiniz içerik konuları :

 • A tipi ofis koltuğunun kurulumu nasıl yapılır?
 • B model ofis koltuğunda ayak takımı nasıl takılır?
 • Ergonomik ofis koltuğu nasıl seçilir?
 • 2014 yılında en çok tercih edilen koltuk modelleri

Konuları kullanıcıların forumlarda açtığı konular üzerine geliştirebilirsiniz. Dolayısıyla bir sorunu arayan kullanıcı video içeriği sıralamada gördüğünde tıklama olasılığı yüksek. Videoların açıklama kısmına yazdığınız sitenize ait URL adresine bakmak isteyen kullanıcılarda mutlaka olacaktır. Burda video üzerinden yönlendirme yapmanız da mümkün.

Hangi video sitelerini seçmelisiniz?

video-siteleri

Türkiye’de malum engellenme olayı youtube’un bile başına gelmiştir. O nedenle video içeriklerinizi sadece bir video kanalında barındırmamalısınız. Farklı video kanallarında benzer içeriklerinizi yükleyebilirsiniz ama bazı farklılıklar yapmanız gerekir.

 1. Youtube
 2. Vimeo
 3. Dailymotion
 4. İzlesene

Video SEO Teknikleri

İlk olarak seçeceğimiz video sitesi Google servisi olan Yotube olmalı. Video içeriğiniz indeks aldıktan sonra diğer kanallarınızı 2 hafta aralıklarla oluşturmanız çok daha doğru olacaktır.

Özellikle aynı videoları farklı video sitelerine yükleyecekseniz açıklama ve başlık alanlarında mutlaka değişiklikler yapın. Video süresindeki bazı farklılıklarda iyi bir etki katacaktır.

Video açıklama alanlarında sitenize bağlantı verin. Video ile ilgili sayfanıza bağlantı vermeniz doğru olacaktır. Bağlantı vermenizi engelleyen sitelerde URL adresinizi yine yazın. Adresin kopyalanıp direk ziyaretçi olarak gelinmesi de muhtemel bir sonuçtur. Link ekleyemedğiniz kanallarda başlık ismine sitenizin adını mutlaka ekleyin. Farklı bir tür link ağından aldığınız başlık üzerinden markanın yayılması her zaman olumlu etki edecektir.

Müşteriyi nasıl ikna edeceksiniz?

Video içerik üretme tekniği ile SEO çalışmalarını daha doğru bir hale getirmek için müşterinizden de destek almanız gerekecektir. Kurumsal SEO çalışmalarında markanın video sitelerinde olması gerçekten önemli. Fakat müşterinin ikna olması konusu her zaman o kadar da kolay olmayabilir.

Öncelikle müşterinizden şikayet ve öneriler konusunda aldıkları telefonların içeriklerini isteyerek işinize başlayın. Zor olarak belirtttiğimiz sektörlerde müşteri tarafındaki bilgiler video içerik üretirken mutlaka işinize yarayacaktır.

Müşterinizi ikna etmenin bir diğer yolu da sorunlara video içeriklerin cevap olabileceğini de vurgulamanız olacaktır. Hosting firması için video içerikler birçok müşteri sorununa cevap olabilir. aynı zamanda genel sorunlar da olduğu için başkaları da içeriğimize ulaşır ve açıklama alanı üzerinden yeni müşteriniz dahi olabilir.

Sizlerde çalıştığınız sektörler için bulduğunuz video içerik ipuçlarını bizimle paylaşabilirsiniz.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Google Yeni Kalite Yönergesi : Köprü sayfalar (doorway pages)

Google kalite yönergelerine bir yenisini daha eklemeyi planlıyor.  Webmaster blogunda 16 Mart 2015 tarihinde buradan ...

2 yorum

 1. 2 yıldır seo ile ilgili yazıları takip ediyorum. Bu başlıkla bir yazıyı ilk kez okuyorum. aydınlattığınız için teşekkür ederim

 2. Muhammed SÖNER

  Teşekürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir