Anasayfa » Genel SEO » Zararlı backlinkler (hacklink) nasıl egale edilir?

Zararlı backlinkler (hacklink) nasıl egale edilir?

İstenmeyen linkleri egale etmek
Herkese merhaba, bugün size yeni makalemizde sitenize gelen zararlı bağlantıları nasıl egale edeceğinizi anlatmak istiyoruz. Yazımızda bu bağlantıların tespit edilmesi ve nasıl egale edilmesi gerektiğini sizlerle paylaşacağız.

Negatif seo çalışması olarak bilinen hacklink eklemek, kötü amaçlı kişilerin web sitenizin sıralamasını olumsuz anlamda etkilemek adına gerçekleştirdiği illegal çalışma metodudur. Hacklink saldırısına uğrayan web sitelerinin işleri çoğu zaman karmaşık bir hal almaya başlar. Bir çok site saldırıya uğradığının farkında bile değildir ve bu konuda neler yapılması gerektiğini de bilmemektedir.

Google hacklink saldırısına uğrayan sitelerin bu bağlantıları red etmesi için bazı araçlarını uzun süre önce yayına aldı. Google disavow link aracı search console içerisinde yer almaktadır ve herkesin kullanımına açıktır. Kullanım için sizden ayrıca ücret istenmemekte olup, tamamen ücretsiz bir hizmettir. Peki burayı nasıl kullanmanız gerekiyor?

Öncelikle işe sitenize gelen zararlı bağlantıları tespit ederek başlamanız gerekiyor. Biz Seo analizlerimizde bir çok araç kullanıyoruz, bunlardan birisi SEO SpyGlass aracıdır. Program kurulumu ardından sitenize genel tüm linkleri sol frame’de bulunan 3. sekmeden görebilirsiniz. Sizin kendi kullandığınız diğer araçlarlada link tespitlerinizi yapabilir, dilerseniz bu konuda çalışma ekibinizden veya bu alanda hizmet veren firmalardan da destek alabilirsiniz.

Backlink analinizin ardından örneğin x.com sitesinden sitenize sizin bilginiz dahilinde bir bağlantı geliyor. Bu bağlantı tamamen bilginiz dahilinde ve sizin tarafınızdan verilmiş.
Fakat aynı zamanda x.com/zararli-icerik-sayfasi üzerinden istemediğiniz negatif seo çalışmasına ait bir bağlantı geliyor. Bu bağlantıda tamamen sizin bilginiz dışında ve negatif seo olarak görünüyor. Şu an işler karışık gibi görünsede karışmadığını belirtmek isteriz.

Şimdi .txt uzantılı dosya açın ve eğer bir siteden tüm bağantıları red etmek istiyorsanız şu şekilde yazın:
domain:negatif-seo-calismasinin-alan-adi.com

Eğer bir sitenin belli sayfasından gelen bağlantıyı red etmek istiyorsanız şu şekilde yazın:
http://www.zararli-linkin-oldugu-site.com/zararli-icerik-sayfasi

Daha sonra bu dosyanızı kaydedin ve Search Console üstünden Google disavow link aracına bağlanın: https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links

Mülk seçiminiz ardından bağlantıları reddet seçeneğini tıklayın.
Negatif seo çalışmasını kaydettiğiniz linklerin olduğu .txt dosyanızı seçin ve yükleyin.
Ortalama olarak 7-15 gün içerisinde geri bildirimde bulunduğunuz tüm kötü amaçli linklerinizi Google bundan sonra görmeyecek.

Dikkat edilmesi gerekenler:
Her gün backlink analizlerinizi mutlaka gerçekleştirin.
Zararlı olarak düşündüğünüz bağlantıların çok fazla birikmesine izin vermeyin, en hızlı sürede müdahal edin ve Google’a  disavow link aracını kullanarak geri bildirimde bulunun.
Bilginiz dışında eklenen tüm linkleri search console üstünden Google’a bildirin.
Hazırladığınız .txt dosyasının adının önemi bulunmamaktadır, dilediğiniz isimle gönderebilirsiniz.
Yeni linkler eklemek istediğiniz zaman daha önce eklediğiniz linkleride yeni .txt dosyasına yazmayı unutmayın. Her yeni dosya yüklemenizde Google disavow link aracı bir önceki dosyayı siler ve burada belirttiğiniz linkleride siler. Eğer bir önceki yüklediğiniz dosya içerisinde bulunan sitelerden sitenize zararlı linkler gelmeye devam ediyorsa bu siteleri yeni .txt içerisinde de belirtmeyi unutmayın.
Linkleri reddetme ardından sitenizi yeniden değerlendirmeye gönderme talebinde bulunmanızı tavsiye ediyoruz. Yeniden değerlendirme talebinizi search console üstünden yapabildiğinizi hatırlatmak isteriz.

Google’a istemediğiniz bağlantıları bildirerek sitenizin daha iyi konumlarda olmasını sağlayabilir ve arama sonuçlarında yer almaya devam edebilirsiniz.

Hakkında Yavuz

1978 doğumlu. 16 seneden beri yazılım alanında faaliyet gösteriyor. Uzmanlık alanları içerisinde SEO, Google Adwords reklamları ve sosyal medya reklam çalışmaları yer almakta.

Hey :)

100 percent free Pokies For Australian Professionals 2021

Posts Just how And Where to Enjoy 100 percent free Pokie Video game Online Finest ...

Bir yorum

  1. Merhaba web sitenizi ziyaret edene kadar seo konusunda hep yanlış kişilere para ödeyerek hem maddi hem manevi yıprandım seo konusunda en ustayım diyenler parayı alana kadar usta sonra iş değişiyor o sorun senin sorunun diye yüzüne bile bakmıyorlar. Şimdi sitenizdeki seo teknikleri ile sitemi tekrar düzenleyeceğim ve ve değişimleri sizinle paylaşacağım. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir