Anasayfa » SEO Teknikleri » Yerel SEO Teknikleri

Yerel SEO Teknikleri

yerel-seo
SEO daha derinlemesine ilerlemeye devam ediyor. Özellikle 2013 yılında Lokal SEO kavramı literatürümüze girdi. Bazı ticari sektörlerde arama sonuçları (SERP) aramanın yapıldığı illere göre değişmeye başladı. 2014 yılında SEOteknikleri.com ekibi olarak size Yerel SEO tekniklerinden bahsedeceğiz. Yerel arama motoru optimizasyonu yaparken dikkat edeceğiniz bazı püf noktaları vereceğiz.

Google hangi ilden arıyorsanız tarayıcınızda bunu tespit edebiliyor. Size coğrafi olarak yakın sonuç sunabilecekse arama sonuçlarını bölgenize göre optimize ediyor.

Artık bölgesel/yerel SEO’nun önemini anlamayan kalmadı. Google siz isteseniz de istemeseniz de aramaları lokal sonuçlara göre yorumlayıp size tam da istediğiniz ve ihtiyacınız olan bilgiyi getirmeye çalışıyor. Hal böyle olunca bölgesel SEO kavramı da her geçen gün daha önemli hale geliyor. Peki yaşadığınız yerden başka bir yer için lokal SEO çalışması yapmak mümkün mü?

Bölgesel SEO’da Uzaklara Hükmetmek

İsterseniz hemen küçük bir örnek verelim:

www.dahacokkitap.com = Anasayfa

www.dahacokkitap.com/roman = Roman Sayfası

Eğer birden fazla servis sunan bir siteniz varsa bir de buna bakın;

www.dahacokkitap.com/turler/roman

Google sitenizi incelerken her bir alt sayfaya anlam yüklemek isteyecektir.

Peki biraz daha yerele inersek nasıl olur?

www.dahacokkitap.com/türler/roman/istanbul

Artık arama sonuçlarında daha spesifik bir yerdesiniz. Yani aramayı İstanbul’dan yapanlara daha yakın, diğer lokasyonlara ise biraz mesafelisiniz.

Tabi iş bununla sınırlı değil, ince ayarları da unutmamak lazım. Artık anahtar kelimelerinizi defalarca tekrarlamak zorunda değilsiniz. Önemli olan anahtar kelimenin meta kısmında yer alamsı ve içeriğinizin kalitesi.

Söz konusu backlink ise, roman ve İstanbul kelimelerini olabildiğince anchor text içerisinde kullanmaya çalışmaktır. Ancak Google’ın en çok hoşuna giden şekilde; yani doğal gözükmeye çalışarak.

Bununla beraber, buraya tıklayın, takip edin vb. gibi ibarelere de yer verebilirsiniz. Ancak dikkat edin; anahtar kelime oranınız %15’i geçmese iyi olur.

Yerel/Bölgesel Arama İçin Tavsiyeler

bolgesel-seo

Site Yapısı: Malum, Google en çok kaliteye önem veriyor. Bu yüzden gerçekten prestijli bir siteye sahip olmanız SEO açısından oldukça önemli bir konu.

Bölgesel Sayfalar: Bölgesel sayfaların SEO’su için anahtar kelimeleri değiştirmek yetmez; ayrı sayfaların içeriklerini de ayrı ayrı ve özgün biçimde düzenlemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Adres Gösterimi: Bölgesel SEO yaptığınızdan ötürü sizin için belki de en önemli husus adres bilgilerini vermek. Bunu sakın ihmal etmeyin.

Google Maps: Zaten adrese dayalı lokal bir çalışmada, bunun olmaması düşünülemez. Bu yüzden adreslerinizi Google Maps ve Earth gibi araçlarda işaretleyip sitenizde bir eklenti ile gösterin.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Google Yeni Kalite Yönergesi : Köprü sayfalar (doorway pages)

Google kalite yönergelerine bir yenisini daha eklemeyi planlıyor.  Webmaster blogunda 16 Mart 2015 tarihinde buradan ...

3 yorum

  1. Google bu şekilde yeniliklerle küçük bir pazarı giderek genişletmeye başladı. İlk zamanlar her yerde aynı sıralamaydı, sonra yerel yaptı, bir kaç güncelleme ile bir çok web sitesine ayarı verdi ve Adwords içinde çok büyük bir pazar oluşturdu, oluşturmaya da devam ediyor. Pazarın büyümesi aynı zamanda Google’nin kasasının da büyümesi demek…

    • Mehmet Emre Baş

      Google kendi ürünleri ile arama sonuçlarını ileride daha fazla filtreleyecek bana göre. Google Plus’ın etkilerini daha fazla göreceğiz. Google Places kavramıda lokalizasyonda etkili olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir