Anasayfa » Soru Cevap » Matt Cutts : Backlinkler önemini kaybedecek mi?

Matt Cutts : Backlinkler önemini kaybedecek mi?

backlink-onemini-yitiriyor-mu

SEO çalışması yapan uzmanlar arasında zaman zaman konuşulan konulardan biri de Backlinklerin etkisinin azalıp azalmayacağı konusudur. Matt Cutts yayınladığı bir videoda bu konuya cevap vermiş. Bizde sizler için okunabilir bir hale getirerek bu konuda yorumlarınızı almak istedik.

Backlinkler bir sitenin itibarını belirlemek için önemli..Ama Matt diyor ki insanlar bir siteyi ziyaret ettiğinde sitenin itibarı yerine sayfanın içerik kalitesine daha çok önem veriyor bu da backlinkleri daha değersiz yapıyor.

Eğer Google belirli bir makalenin kim tarafından yazıldığını daha iyi tespit edebilseydi içerik sıralamasında   backlink faktörü  daha az önemli olurdu.

Yinede Google kimin yazdığını bilmese de yazılan dili anlaşılabilir olması daha önemli. Google ilerleyen aylarda en çok yatırım yapacağı şey konuşkan arama motoru..Başka bir deyişle bizimle konuşan bizi dinleyip anlayan bir arama motoru.

Siz arama motoruyla konuşabileceksiniz o da sizi anlayacak.Birinin söylediğini anlayabilmek için Google’ın doğal dili daha iyi anlayabilmesi lazım. Google yazının , makalenin manasını tam olarak anladığı zaman
backlinklerin önemi çok fazla kalmayacak. Fakat bu teknoloji faaliyete geçene kadar daha birkaç yıl backlinkler önemini koruyacak.

Özetle içeriğin öneminin ilerleyen yıllarda artacağı ve kullanıcıların daha belirleyici olacağı yıllar çok yakın. Birkaç yıl daha aynı tekniklerle ilerlemeye devam ederiz sonra düşünürüz mantığı yerine işin özünü anlayıp gelişen algoritmalara şimdiden hazırlıklı olmak çok daha doğru olacak. Öğrenmeye ve test edip denemeler yapmaya açık olmanız gerekecek.

Videoların SEO etkisini nasıl arttırabilirsiniz? yazımızı okuyarak içerik konusunda ne tür yayınlar üretebilirsiniz düşünün.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Farklı Bakış Açısı: SEO Nedir?

SEO Nedir sorusunun bendeki cevabına geçmeden önce biraz bu konuya olan ilgim ve ardından edindiğim ...

6 yorum

 1. Matt Cutts’un dediği doğru sadece içerikte değil on page SEO genel olarak artık off page SEO’ya göre çok daha önem taşımaya başladı ve bu gelecek yıllarda SERP’e çok daha fazla yansıyacaktır. Google bu sayede Spam Backlink ve Hacklink girişimlerini de büyük ölçüde boşa çıkartacaktır.

 2. herkse selam ben seo olayına 1 yıl önce başladım ama çok fazla bir ilerleme sağlayamadım
  bunun nedeni çalışıyorum boş zamanlarımda kendi web sayfama seo yapmaya çalışıyorum
  yaptıklarım tamamen netten araştırdığım kadar buda çok etkili olmuyor bu kunuda bana yardım edecek
  seodan anlayan bir arkadaş arıyorum piyasadaki gibi astronomik rakamlar istemiycek bir arkadaş arıyorum
  cüzi bir rakamla bana yardım edecek arkadaş varsa web sayfamda iletişime geçebilir bu sayfayı hazırlayan arkadaşlara teşekkür ediyorum

 3. Her şey birbirine girdi sanırım bende su kaçağı bulma sitesi ile uğraşıyorum bu aralar millet backlink ile listede tırmanıyor paralı reklamlar verip liste başı oluyor. Söyledikleri bir sonrakini görünürde tutmuyor.

  • Mehmet Emre Baş

   Su kaçağı bulma sektörünün ticari değerlendirmesi hakkında deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

 4. Aslında o kadar aktif bir sektörün içerisindeyiz ki sürekli yeni gelişen algoritmalar, güncellemeler, taktiksel hamleler sürekli birşeyleri takip etmek zorundayız. Birinin ucunu kaçırsak domino taşı misali hepsi teker teker dökülmeye başlıyor. Dmoz bile yıllar sonra kendini kapatma kararı alıyor ise şuanda bir düşünmek gerekiyor. Bir çok kişinin yaptığı en taktiksel hata aynı paragraftaki anahtar kelimelerin yerlerini değiştirip direkt olarak diğer sayfada paylaşıyor.
  Örneğin; ” ….. medikal aydınlatma gibi bir çok uygulama alanlarında kullanılmaktadır. ” Şimdi bu cümleyi tanıtım yazısında yazan kişi diğer başka bir yerde yazacağı zaman tek yaptığı şey aslında şu ” ….. medikal lambalar gibi bir çok uygulama alanında kullanılmaktadır.” gibi yazıldığı zaman aslında tek değişen şey odak anahtar kelimedeki küçük bir oynamadır. Eee peki sonuç ne olacak? Tabikide hüsran. Kopya içeriklerle, gereksiz backlinklerle bu işi profosyonel yapmayan kişilerden alınan amatörce destekler yüzünden aslında sürekli bir yerlere gelmeye çalışan insanlar deniz misali koca bir okyanusta boşa kulaç sallamaktadırlar. Bunun için google sürekli yeni güncellemeler getirmekte ve bu işi profosyonel yapmayan kişileri saf dışı bırakma gayretindedir. Bunun için google eğer backlink etkisini yitirecek, kaliteli birşeyler yapın diyorsa bunu sonuna kadar da desteklerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir