Anasayfa » Soru Cevap » HTTPS Kullanımının SEO’ya Etkisi Var Mı?

HTTPS Kullanımının SEO’ya Etkisi Var Mı?

seo-ve-https-kullanimiSSL güvenlik sertifikası kullanmanın SEO çalışmalarında siteleri üst sıralara taşıyacağı haberinin yayılması ile bu konu bu ayın popüler SEO konuları arasına girmeyi başardı. Hatta SSL sertifikası açıklamasından sonra birçok hosting firmasında SSL sertifika satışlarında ciddi artışlar da yaşandı. Blogu için sertifika alıp https bağlantısına geçmek için uğraşan webmasterlar forumlarda konulardan konulara geziyorlar.

Takip ettiğim kadarıyla ilk haberi Webrazzi’de şu başlıkla okumuştum :
Google, arama sonuçlarında güvenli siteleri öne alıyor

Google https kullanımının sıralamaları etkileyeceğini ise şu yazısında duyurdu : HTTPS as a ranking signal . Yazıda güvenliğin başta Google servisleri olmak üzeri çok önemli bir konu olduğunu ve çok önem verdiklerine değiniyor. Google servislerinin ve arama motorunun güvenli bağlantı üzerinden işlem yapması da bu önemi gösteren bir başka işaret diyebiliriz.

Aşağıdaki video Google’ın sadece https konusuna önem vermediğini açıkça gösteriyor. Kablosuz ağları kullanırken şifrelenmemiş veri gönderen ağların ne kadar savunmasız olduğunu ve bu ağı kullananların verilerinin kolaylıkla kopyalanabildiğine dikkat çekiyorlar.

Google kişisel bilgi güvenliğini, işlem güvenliğini ön plana çıkarmaya çalışıyor. Amacı SEO amaçlı bir duyuru ile webmasterların SSL sertifikası satın alması değil. Güvenli bir internet oluşturmak için Google https bağlantıların önemini anlatmaya çalışıyor. Aslında amacı balık tutmayı öğretmek.

Dolayısıyla bu haberi Google https kullanan websitelerini güvenli sayıyor ve sıralamalarını yükseltiyor şeklinde anlamamak lazım.

E ticaret sitelerinin birçoğu https bağlantısını sadece ödeme adımında kullanıyor. Google bu kullanımının sitenin tamamında olmasını ve kişisel verilerin güvenli olarak internet üzerinden işlem yapabilmesini istiyor. Google kendi yaptığı testlerde https kullanan sitelerin daha fazla tercih edildiğini gözlemlediğinden de bahsediyor. Bu gözlem sonucu bu sitelerin sıralamasını yükseltiyor. Nedeni SSL sertifikası olması değil. Ziyaretçilerin güvenli web sitelerini tercih etmelerinden kaynaklanıyor aslında.

Google’ın kişiselleştirme üzerinde aldığı patentleri ve yaptığı araştırmaları dikkatlice okursanız amacının ziyaretçilerin vazgeçmeyeceği bir arama motoru olmak olduğunu anlayacaksınız. Doğal olarak SEO açısından bu konuda almamız gereken ders sitelerinizin güvenli ve kullanıcı odaklı olması için çalışmak gerektiğidir.

HTTP'den HTTPS'e nasıl geçeceksiniz?

HTTP'den HTTPS'e nasıl geçeceksiniz?

Bu makalede, web sitesinin URL’lerini değiştirerek sitenizi nasıl taşıyacağınız açıklanmaktadır. Bu durumda, Google’ın içeriğinizi yeni URL’ler altında dizine eklemesini ve bu yeni URL’leri arama sonuçlarımızda göstermesini istersiniz. Bu tür site taşıma işlemine ilişkin örnekler şunları içerir: HTTP olan URL biçimini şu şekilde değiştirme: HTTPS example.com gibi bir alan adını example.net olarak değiştirme veya birden fazla alan adını ya da ana makine adını birleştirme. URL yollarını değiştirme: example.com/page.php?id=1 > example.com/widget veya example.com/page.html > example.com/page.htm Aşağıdaki 4 temel adımı uygulayın: Yeni siteyi hazırlayın ve tam anlamıyla test edin. Geçerli URL’lerden, karşılık gelen yeni biçimlerine bir URL eşlemesi hazırlayın. Sunucuyu eski URL’lerden yenilerine yönlendirme yapacak şekilde yapılandırarak site taşıma işlemini başlatın. Hem eski hem de yeni URL’lerdeki trafiği izleyin.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Farklı Bakış Açısı: SEO Nedir?

SEO Nedir sorusunun bendeki cevabına geçmeden önce biraz bu konuya olan ilgim ve ardından edindiğim ...

Bir yorum

  1. Güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. Sitenizi ilgi ile takip ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir