Anasayfa » SEO Teknikleri » 10 Backlink Tekniği

10 Backlink Tekniği

Söz konusu SEO olunca backlinkten bahsetmemek olmaz. Pek çok backlink çeşidi olmasına rağmen ne yazık ki biz pek azından yararlanıyor, yanlış stratejiler oluşturuyoruz. Peki doğru link inşası için ne yapılmalıdır?

 En İyi Backlink Teknikleri

1. Anchor Metin

SERP bağlamında sayfanızda yer alan ilişkili Anchor metinlerin arama motorları için önem arz eder. Çünkü Anchor metinleri içeriği gösterir. Anchor metninizi Google’ın istediği biçimde düzenleyerek sıralamanızı yükseltebilirsiniz. Baclink alırken anchor çeşitliliği konusuna da özen göstermelisiniz.

2. Derin Link

Sadece ana sayfa ya da birkaç sayfa değil, tüm sayfalar linklenmelidir. Standart bir link yapınız olursa yükselebileceğiniz seviye bellidir ancak derin link yapısı ile tüm alt sayfalarınızı linklerseniz çok daha büyük başarılar elde edebilirsiniz.

3. Dolaylı Link

Dolaylı link, link stratejisinde büyük bir yere sahiptir. Linkleri sayfanıza yönlendirmektense sitenize link yönlendiren siteleri yükseltmekte göz ardı edilemez bir önemi vardır. Tanıtım yazısı ile backlink çalışması yapıyorsanız bu yazılar için de çalışma yapmanız yine size artı sağlayacaktır.

4. NoFollow Yapı

No-follow özelliği arama motorlarına belirli linkin yönlendirilen siteye herhangi bir değer vermeyeceğini belirtmesi adına tasarlanmıştır. Fakat bu tür linkler backlink olarak etki etmez olarak bilinir. Bu şekilde bilindiği için bu linklerin ücretli olmadığı daha net anlaşılır Google tarafından. Dolayısıyla gelen linkler doğal olarak değerlendirilir. Unutmayın!

5. PageRank

Anchor metni stili PageRank değerlerine sahip siteler için de geçerlidir. Kendini ispat etmiş linkler iyidir ancak yüksek ve düşük PageRank sitelerinin beraber olduğu linkler daha iyi bir sonuç sunabilir.

6. Link Sayıları

Başarılı linkleme link sayısının fazlalığı ile alakalı değildir. Daha çok nitelikli linkler ve faydalı içerikler ile alakalıdır. Bunu gözden kaçırmayın.

7. Link Çeşitliliği

Sadece tek tip linkler üzerinden gitmek o kadar da etkili bir yöntem değildir. Bu yüzden farklı backlink çalışmalarını öğrenip onlara da zaman ayırın.

8. Farklı Stratejiler

Gerçekçi planlar yapın. Ayrıca tek anahtar kelimelerin modası artık geçti. Uzun kelime grupları oluşturun ve bunu yaparken kullanıcıların arayacağı gibi düşünün. Sıradışı Backlink Teknikleri adlı yazımızı da okumalısınız.

9. Yeni İnsanlar

Sizinle aynı işi yapan insanlara rakip gözü ile değil, bir şeyler öğrenebileceğiz bilgi sahipleri gözüyle bakın. Dolayısı ile yeni insanlarla fikir alışverişi yapın.

 10. Spamdan Uzak Durun

Backlink ve SEO demek, sabır demektir. Asla hızlı ve doğal olmayan yöntemlere, hele hele spama bulaşmayın. Google atlatmanız neredeyse imkansız.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Google Yeni Kalite Yönergesi : Köprü sayfalar (doorway pages)

Google kalite yönergelerine bir yenisini daha eklemeyi planlıyor.  Webmaster blogunda 16 Mart 2015 tarihinde buradan ...

4 yorum

  1. güzel ve faydalı bir yazı olmuş teşekkürler…

  2. Yazıyı yeni gördüm ama çok güzel ve etkili gördüm. Ama bildiğime göre artık “PageRank” bir etkisisinin olmadığı. Domain otoritesine ve trust follow önemli rol oynuyor bence backlink alırken.

    • Mehmet Emre Baş

      Geçtiğimiz sene hazırladığımız bir yazı. Dediğin gibi pagerank değerinin yerini otorite olma durumu aldı.

  3. hediyelik eşya

    kısa ve öz olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir