Anasayfa » SEO Teknikleri » Yazılımlarda ki SEO Hataları

Yazılımlarda ki SEO Hataları

yazilimda-seo

Bir web sitesi yaptırırken önce ki dönemlerde dikkate aldığımız özellikler değişti zamanla, zamanın her şeyi değiştirdiği ve olgunlaştırdığı gibi sektörümüz ve ekosistem de bundan payını haklı olarak aldı. Öncesinde tasarımsal kaliteye önem verdiğimiz statik yapıları tercih ettiğimiz (Flash vs) web teknolojileri eskide kaldı ve çağımızın gerektirdiği gereksinimleri karşılamak durumundayız.

Günümüzde web sitelerinin istediği hitleri yakalamasında ki en önemli nokta artık tasarım değil sitenizin google tarafından okunabilirliği. Günümüzde web siteleri öncelikle SEO adımları ve ihtiyaçları göz önüne alınarak planlanıp kodlanıyor. Bütün yapı seo ve google üzerine kuruluyor aslında google siteyi nasıl daha hızlı ve rahat okur ve yorumlar tüm gayemiz bu.

Bu anlattıklarımı bu siteyi takip edip makaleleri okuyan takipçilerimiz aslında bilmekteler, fakat artık SEO ile ilgili bilgiler sır olmaktan çıktı ama halen Google yapısına uygun web siteleri kodlamakta problem yaşadığımız projeler oluyor, bu makalede bu yanlışları değerlendirip doğru olanı bulmaya çalışacağız.

1 – Statik title – description – keywords

Web sitelerini ziyaret ettiğimizde aslında ufak bir olay gibi gözüksede önemli bir nokta, google sitemaplerimizi okuduğunda verileri işlerken farklı bir sayfa olduğunu anladığında sayfa benzerlik oranı düşecek ve özgünlük puanı google robotları tarafından yüksek olduğundan index hit değeri daha yüksek olacaktır rakip siteler karşısında.

2 – Sitemap Hataları

Sitemizde  ister blog olsun ister e-ticaret sitemaplere çok önem vermiyoruz. Bu büyük bir yanlış. Google indexleme ve değerlendirme aşamalarında büyük bir yükü sitemaplerimiz üstleniyor aslında google’ın en büyük yardımcısı denilebilir. Bu yüzden sitemap yapılarına önem vermeli ve eğer wordpress bir sistem kullanmıyorsak içerik düzenlemelerinde veyahut içerik eklenmesinden sonra sitemap adresi güncellenmeli ve google botlarının siteyi ziyaret etmesini sağlayacak bir yapının kodlanması gerekmekte.

3 – Sosyal Medyanın Kullanımı

Gezdiğim birçok web sitesinde artık sosyal medya butonları mevcut fakat bu paylaşımları sağlamak için genellikle hazır pluginler veya hazır kodlar kullanılmakta. Bu son derece sağlıksız sayfanıza özel sosyal ağların api sistemi ile sunulan özel description, title, image ve author desteği sunuluyor. Yani bu şekilde ilgili sayfanın veyahut ürünün sosyal medyada paylaşımı yapılırken sizin belirlemiş olduğunuz bilgiler ile paylaşım sağlanıyor, bu aslında çok dikkat etmemiz gereken bir nokta.

Birkaç bölümden oluşmasını planladığım bu yazımıza 2. bölümü ile yakın zamanda devam edeceğiz.

Sağlıcakla
Mehmet Kılıç

Yazılım Uzmanı

Hakkında Mehmet Kılıç

Küçük yaştan beri ilgimi çeken bilgisayar ile diğer arkadaşlarım veya meslektaşlarım gibi oyun sayesinde tanışmadım, benim ilk tanıştığımızda da onunla programlar yapmak, oyunlar yapmak vardı oynamak değil. Bu yüzdendir ki 2006 senesinde yazılım dilleriyle haşır neşir olmaya başladım ve php dili ile yazılmış hazır sistemler üzerinde geliştirmeler yapmaya başladım bu dönemde bir çok tema ve eklenti geliştirdim hazır sistemlere (wordpress, opencart, prestashop, vbulletin, joomla) gibi.

Hey :)

Google Yeni Kalite Yönergesi : Köprü sayfalar (doorway pages)

Google kalite yönergelerine bir yenisini daha eklemeyi planlıyor.  Webmaster blogunda 16 Mart 2015 tarihinde buradan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir