Anasayfa » Sosyal SEO » Sosyal SEO nedir?

Sosyal SEO nedir?

sosyal-seo-nedir

Sosyal SEO kavramı sosyal medyanın SEO algoritmalarına dahil edilmesi ile ortaya çıktı. Facebook, Tiwitter, Youtube, Pinterest gibi sosyal ağlar internet trafiğinin üzerindeki etkisini arttırmaya başlaması ile Sosyal SEO kavramıda daha fazla önem kazanmaya başladı.

Sosyal SEO neden bu kadar etkili?

Aslında işin temelinde yine ziyaretçilerimiz var. Sosyal medya içeriklerimizin, sitemizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayan bir platform. Bu platformda etkileşim ve paylaşım çok fazla olduğu için aldığımız ziyaret sayıları da doğal olarak artış gösterebiliyor. Sosyal ağlarda bir sitenin ne kadar çok paylaşılıp ne kadar fazla kişiye ulaştığı önemli bir kavramdır. Fakat burada püf nokta şudur: Paylaşılan içeriklere kaç kişi tıklıyor ve sitenize ulaşıyor?

Google yeni arama algoritmasında sosyal medya üzerinden gelen ziyaretçilerin önemli olduğunu vurgulamaya başladı. Sosyal medya insanların toplu olarak birarada bulunduğu bir platform anlamına geliyor. Bu mecralardan web sitenize bir ziyaretçi akışı varsa bu içeriğinizin ilgi çeken bir içerik olduğu anlamına geliyor. Sosyal ağlardan sitenize gelen ziyaretçiler tekrar geliyorsa bu 2 defa artı anlamına gelmektedir. Ziyaretçi sadakati sitenizin trust rank değerini daha yukarı taşıyacağı için sıralamaya da etki edecektir.

Sosyal SEO arama sonuçlarındaki sıralamanızı nasıl etkiliyor?

Sıralamanızdaki etkisi aslında sosyal ağlardan sitenize tıklayıp gelen ziyaretçiler sayesinde olmaktadır. Paylaşım ve yayılma sayısının da SEO‘ya etkisi var; fakat asıl önemli kriter hit (tekil ziyaret) miktarıdır. Sitenize gelen hitin farklı sosyal medya hesapları üzerinden gelmesi ayrıca doğal bir yayılma olarak da görünür.

SEOteknikleri.com Püf Nokta

google-analytics-kodu

Bunun etkisini Google üzerinden almak istiyorsanız mutlaka sitenize Google Analytics kodu eklemeniz gerekli. Google’ın sosyal ağlar üzerinden size gelen tıklamaları için kodunu sitenize eklemeniz gerekir.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Sosyal Medyanın Önemi

Son 10 yıl içerisinde hayatımıza giren kavramlardan biridir Sosyal Medya, Peki herkesin aklında kavram olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir