Anasayfa » Sosyal SEO » Farklı sosyal medya kanallarında markanızı nasıl pazarlamalısınız?

Farklı sosyal medya kanallarında markanızı nasıl pazarlamalısınız?

Facebook ve Twiter’ın dünya genelinde popüler olması, güncel olaylar ve politik konuların hızla yayılmasına olanak sağlaması nedeni ile son yıllarda sosyal medya kavramı iyice ön plana çıktı ve sosyal ağlar giderek önem kazandı.

Her geçen gün daha fazla insanı bir araya getiren sosyal ağlar ürün ve hizmet pazarlamasında da etkin olarak kullanılıyor. Bu kadar çok etkileşimin yaşandığı bu dünyada ise ürün ve hizmetleri daha fazla kişiye ulaştırmak için doğru bir sosyal medya stratejisi oluşturmak gerekir.

sosyal-medya-pazarlamaÖncelikle hedef kitle doğru belirlenmeli ve ona göre hangi sosyal ağın hangi sıklıkla kullanılacağı planlanmalıdır. Hangi mecrada hangi periyotlarda paylaşım yapılacağı ve ne tür içeriklerin kullanılacağı haftalık ve aylık planlar dâhilinde hazırlanmalıdır. Çünkü sosyal medyada fazla sessiz kalmak tehlikeli olabilir.

Sosyal ağlarda sizi takip eden kişilere güven verme, aktif ve şeffaf olma en önemli misyonunuz olmalıdır. Kullanıcıların lafını esirgemediği bu ortamda samimi bir iletişim çok önemli. Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan, takipçilerinizin güvenini kazanabilmek için paylaşımların 3-5 kez karşısına çıkması yönündedir. Yani içeriklerin birden fazla sosyal mecrada görüntülenmesi güven ve marka bilinirliği açısından oldukça önemlidir.

Hedef kitlenizin verilerinizi analiz ederek yaş aralığı ve cinsiyete göre yoğunlukla kullandıkları sosyal ağlarını tespit edebilirsiniz. Farklı hedef kitlelere göre farklı içerikler üretmek ve kullanım sıklıklarına göre ilgili sosyal ağlarda paylaşım yapmalısınız. Bu sayede içerik ve paylaşımları bu kriterlere göre belirleyerek doğru bir strateji belirlemiş olursunuz. Mini yarışma ve soru-cevap şeklinde kampanyalar ile sürekli aktif ve takip edilen sayfalar yaratmış olursunuz. Bu kampanyalara mümkün olduğu kadar bütün sosyal medya sayfalarınızı dahil etmelisiniz. Bu sayede etkileşim ve trafiği arttırabilirsiniz.

Digital pazarlamada yeni bir çağ başlatan sosyal ağlarda markanızı tanıtmak ve itibarınızı güçlendirmek istiyorsanız farklı sosyal ağ yapılarına göre farklılaşan kitleye uygun içerikler üretmelisiniz. Örneğin Twiter’da hedef kitlenize çok hızlı bilgi akışı sağlayabilirsiniz ama 140 karakterlik bir çalışma alanınız olduğu için kısa ama isabetli atışlar yapmalısınız. Ve 24 saat açık müşteri destek hattı gibi bir işlevi olduğundan bu hız uygun bir hesap yöneticisine sahip olmalısınız.

Trafik yönlendirme açısından iyi bir performans sağlayan ve %70 kadın kullanıcıdan oluşan Pinterest için bir içerik üreteceksek hedef kitlemiz belli, ona göre paylaşımlarda bulunmalısınız. Günlük olarak Facebook’ta etkileşimde bulunan kullanıcıların %78’inin mobil üzerinden bağlanıyor olması da işletmeniz için mobil etkileşim yaratılabilecek harika bir fırsat doğuruyor.

Mesela; Ofis koltuğu gibi belirli bir ürün satıyorsanız görsel paylaşımın öne çıktığı Facebook’ta etkin olmanız ve Youtube üzerinden paylaşabileceğiniz bir video hazırlatmanız daha efektif olabilir. Burada vurgulamanız gereken konu ürünün rahatlığı ve uzun ömürlü olması olabilir. Bu konulara ağırlık verilen slogan ve kısa notlar hazırlayarak farklı sosyal medya kanallarını kullanabilirsiniz. Özellikle kullanıcının ilk dakikalarda odaklanabileceği eğlenceli bir videoyu etiketler ile zenginleştirebilirsiniz. Açıklama kısmının da Youtube videolarında çok önemli olduğunu unutmayın. Paylaşımın altına diğer sosyal medya hesaplarınızın linklerini ekleyerek etkileşimi arttırabilirsiniz.

Ya da tesettür giyim alanında hizmet veren bir e-ticaret siteniz varsa; Ürün görsellerinizi Pinterest üzerinden sergileyebilir ve hatta geliştirdiği yeni uygulama ile ürün özelliklerini de bu sayfaya ekleyebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinize parlak stil fikirleri verebilir ve güncel trendlere yönelik görsel hikayeler hazırlayabilirsiniz.  Ve kullanıcıların Pin’lerine göre ilgi alanlarını ve onları cezbeden ürünleri belirleyebilirsiniz. Hangi parçaların daha çok etkileşim yarattığı ise size kendi sitenizde vitrin hazırlıkları yaparken fikir bile verebilir. Pinterest ayrıca popüler Pin’lerinizi kendi web siteniz üzerinde yayınlayabileceğiniz bir uygulama geliştirdi. Artık tüm sosyal medya ağlarında online alışveriş deneyimini arttırmaya yönelik çalışmalar yapılıyor.

Teknoloji alanında hizmet veren bir işletmeniz varsa Linkedin üzerinden sadece bu sektördeki kişilere doğrudan ulaşabilirsiniz. Çünkü Linkedin’in en önemli özelliği diğer sosyal ağlardaki gibi anonim isimlerle sahte hesaplar içermemesi ve doğru hedef kitledeki gerçek kişilere ulaşabilme imkanıdır. Firmanız ile ilgili güncel bilgileri direk hedef kitleniz ile paylaşabileceğiniz bu ortamda ağınızı mümkün olduğunca genişletin. Ürünler ve hizmetler başlığı yaratın ve hedef kitlenize göre belli alanlara göre gruplanmış takipçilerinize paylaşım yapın. Tüm sosyal mecralarda olduğu gibi Linkedin’de de sayfanızı güncel tutmak önem arzediyor.

Sonuç olarak sosyal medya kanallarını doğru bir şekilde konumlandırmak ve hedeflerinizi buna göre belirlemek sizin için en doğru yaklaşım olacaktır.

Sosyal ağlardaki etkileşimler Sosyal SEO çalışması olarak size artı puan katacaktır.

Hakkında Akif Tufan

Hey :)

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı kavramının yanlış kullanıldığı konusunda insanların kararsız kaldıklarını görmekteyiz.Günümüzde yaşları 20 ile 27 ...

2 yorum

  1. Teşekkürler;
    Sitemizi bu öneriler doğrultusunda sosyal ağlarda konumlandıracaz.

  2. Sosyal medyada içerik paylaşım sıklığı konusuna değindiğiniz iyi olmuş bu konuda biraz daha fazla bilgilendirme yapabilirseniz güzel olabilir. Bilgiler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir