Anasayfa » Genel SEO » Sosyal medyanın gücü ve SEO

Sosyal medyanın gücü ve SEO

seo ve sosyal medya
Herkese yeniden merhaba,

Sosyal medyanın SEO’na yansımaları konusunda hemen herkes ortak düşüncede. Sosyal medya trafikleri sizi organik sıralamada olumlu olarak etkileyen etkenlerden bir diğeridir. Bugün bu konuda sizinle bir kaç bilgilendirme yazısı paylaşmak istedik.

Twitter kullanıcıları tarafından sayfalarında paylaşılan sitenizin linkleri sitenizin Google tarafında daha hızlı yükselmesine neden olur. Bir çok “gerçek” twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan farklı sayfalarınız linkleri zamanla dikkat çekici olacak ve sıralamadaki yerinize olumlu olarak etki edecektir.

Twitter tarafından onaylı ve otorite olan fenomenler tarafından sitenizin link ve linklerinin paylaşılması Google tarafından memnuniyetle karşılanır. Sonrasında “silinmeyen” linkleriniz ilerleyen sürede daha değerli hale gelecektir. Sitenizin daha çok kişi tarafından sürekli ziyaret edilmesi ve site içeriğinizde farklı sayfalarda da zaman geçirmeleri sizin için yükselişin habercisi olacaktır.

Instagram sosyal medya alanında şu an en çok tercih edilen mecralardan bir diğer. Kartınızda sitenizin linkini bulundurun. Paylaşımlarda link verseniz dahi bu linke click yapılamadığını unutmayın. Bu konuda size yol göstermesi açısından bir stratejiyi paylaşmayı uygun görüyoruz. Paylaştığınız son görselin hedef url yapısını kartınıza ekleyebilirsiniz.

Google’ın Facebook hayran sayfanızın büyüklüğü ile de yakından ilgilendiğini düşünüyoruz. Her ne kadar bu şimdilik doğrulanmış bir veri olmasa da yüksek sayıda kullanıcısı olan sayfaların Google gözünde daha değerli olduğunu söyleyebiliriz.

Her bir Facebook paylaşımını sosyal backlink olarak görebilirsiniz. Gerçek kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen her bir paylaşım sitenize olan trafiğin artmasına yardımcı olur. Sitenizin ilgi çekici olması ve sosyal medya ayağında daimi olarak paylaşılması Google’ın gözünde artı puan olduğuna eminiz.

Doğrulanmış Facebook sayfalarından gerçekleştireceğiniz tüm paylaşımlar daha yoğun kitlelere ulaşacak ve burada gerçekleştirilen paylaşım daha fazla sayıda etkileşime sebep olacaktır. Doğrulanmış sayfalardan yapacağınız her bir paylaşım oldukça değerlidir. Doğrulanmış ve sayısı 500K+ kişiden olan bir paylaşım ortalama olarak kitlenin ortalama olarak %30’luk bölümü tarafından görüntülenir (elbette bu ilk an’da gerçekleşmez, paylaşım durduğu sürece 48 saat içerisinde gerçekleşir). Görüntülenme, click yanında paylaşım butonunun da tetiklenmesine imkan tanır. Bu da daha fazla sayıda kişiye erişmeniz olarak adlandırılabilir. İçeriğiniz ile uygun onaylanmış sayfaları tespit edip gerçekleştireceğiniz her bir paylaşım Google’ı sitenize aşina hale getirebilir.

Google tarafından henüz doğrulanmasa bile Google+ bize göre en önemli sosyal mecra ağlarından birisidir. Google’ın kendi sosyal ağı olan Google+ üstünde gerçekleşen her bir hareketin diğer sosyal medya kanallarından daha etkili olduğunu düşünmekle kalmıyoruz, buna fazlası ile inanıyoruz. Ayrıca otorite kabul edilen onaylanmış yazarların +1′s sizden ve sitenizden bahsetmeleri, linkinizi/linklerinizi paylaşmalarının ciddi katkılar sağladığına inanıyoruz. Google+ hafife alınmaması gereken, her ne kadar Türkiye’de tam anlamı ile oturmamış bir mecra olsa bile gözardı edilmemesi gereken bize göre en önemli sosyal ağ sitelerinin başında gelmektedir.

Panda güncellemesinden sonra iyice etkili trafik haline gelen Youtube sitenizin değişmez bir parçası olmalı. Sitenizin içeriği ile alakalı videoları Youtube’da paylaşmanız ve buradan gelecek olan trafikle sitenize değer katmak isteyebilirsiniz.

Pinterest oldukça büyük ve geniş bir sosyal ağdır. Burada yapılan tüm paylaşımlar açık olup, Google her bir paylaşımı aynı zamanda backlink olarak görecektir. Otoriter ve saygın olan Pinterest içeriği ile yakından ilgilenmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bilinmesini isteriz ki burada gerçekleştirmeyi düşündüğünüz her stratejiyi çok bekletmeden uygulamaya başlayın.

Reddit ve Digg gibi sitelerden gelen trafiğin Google tarafından önemsendiğinin bilincindeyiz ve bunu da sizlerle paylaşmak istedik.

Sosyal medyanın tüm alanlarını en etkin şekilde kullanmaya her zaman önem verin. Sosyal medya insanlara ücretsiz ulaşabileceğiniz ve hemen her yeniliğinizi paylaşıp, sitenize trafik sağlayabileceğiniz benzersiz bir mecradır.

Silinmeyen bu url yapıları ilerleyen dönemlerde sitenizin farklı sayfalarında her gün trafik geleceği anlamını taşır. Farklı sosyal mecra ağlarından, farklı sayfalarınıza gerçekleşen her ziyaret sizi bir adım daha öteye taşıyacaktır. Sosyal medyadan gelen kullanıcılarınızı site içerisinde bir kaç sayfa daha dolaşmaya ikna etmek için benzersiz stratejiler üretmeniz ve bunları başarı ile uygulamanız gerekiyor. Penguin 4.0 algoritmasının bir diğer olmazsa olmazının sayfa dolaşma ve sitede geçirilen süre olduğunu hatırlatmak isteriz.

Sosyal medya’da yer alan tüm linkleriniz Google ve diğer arama motorları tarafından backlink olarak algılanır. Sosyal medya üstünde gerçekleştireceğiniz düzenli paylaşımlar ile kullanıcılarınıza farklı hizmetler/ürünler sunduğunuzu zorlanmadan ve oldukça basit şekilde empoze edebilirsiniz. Sürekli aynı linki paylaşmak yerine (ana sayfa veya kategori sayfası) ürünlerin veya kategorilerin kendi, özgün url yapılarını paylaşmanızı tavsiye ederiz.

Hakkında Yavuz

1978 doğumlu. 16 seneden beri yazılım alanında faaliyet gösteriyor. Uzmanlık alanları içerisinde SEO, Google Adwords reklamları ve sosyal medya reklam çalışmaları yer almakta.

Hey :)

100 percent free Pokies For Australian Professionals 2021

Posts Just how And Where to Enjoy 100 percent free Pokie Video game Online Finest ...

Bir yorum

  1. teşekkürler güzel yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir