Anasayfa » İçerik Stratejileri » İçerik Pazarlamanın Önemi Artıyor

İçerik Pazarlamanın Önemi Artıyor

2014-seo-ve-icerik

Webmaster forumlarında son zamanlarda makale yazımı ile ilgili konularında olduğunu gördüm. SEOTeknikleri.com üzerinde bizde SEO Uyumlu Makale kavramını anlattık. Çünkü bu genel bir bilgi ve SEO ile ilgili bir sitede bu bilgi kavramsal olarak olmalı. R10 gibi forumlarda makle yazma ile ilgili tartışma konularını görmek gerçekten güzel. Özellikle R10.net üzerindeki bu konuda güzel faydalı bir tartışma da oldu. Bende tecrübelerimden birkaçını aktardım.

SEO kurallarına uygun olmayan birçok sitenin sıralama alması SEO ve webmasterları tedirgin eden konulardan biri. Ya da SEO kurallarına %100 uygun olarak tabir edilen düzende yazdık ama A sitesini geçmedik konusu da tartışılan konular arasında. Her iki durumda SEO’nun tek bir parametre ile çözülemeyeceği anlamını taşıyor. Tecrübe örneklemeleri ile konuyu genişleteceğim.

garanti-musteri-hizmetleri

Kişisel blog sayfamda bir ihtiyaçtan doğan bir konu hakkında bir yazı yazmıştım. Hatta konuyu da söyleyeyim : “Garanti Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşırım?”

Bu makaleyi Ocak 2012‘de yazdım. 100-150 kelimelik bir yazı. Başlık kısmını biraz aranma bazlı seçtiğim doğru ama bir gün garanti müşteri hizmetleri aramasında 1. sırada olacağını tahmin edemezdim. Ortalama 60 bin tekil ziyaretçi aldım. Buradaki etmenler neler?

  • Kullanıcılar garanti müşteri hizmetleri aramasını yaptıktan sonra nasıl ulaşacağını aramak için tekrar arama alanını kullanmış .
  • Kullanıclar Garanti müşteri hizmetleri telefonunu aramak yerine  müşteri temsilcisine ulaşmanın kısayolu ile ilgileniyorlar. Doğal olarak bu arama sorgusunu yapanların ulaşıp vakit geçirdiği süre 2. seçenekle ilişkilendirilmiş.
  • Kısayolu ile ilgili bilgi verdiğim sayfada kullanıcılar yorumlarını ekliyor ve içerik aktif olarak sürekli güncelleniyor.
  • Müşteri hizmetlerine ulaşmak için gereken kısayol değiştiğinde kullanıcılar yorum ile bildiriyor. Site sahibi olarak bende içeriği güncelleyerek kullanıcıya doğru kısayolu veriyorum.
  • Hemen çıkma oranının fazla olması da önemli. Bu sayfada bilgiyi alıp çıkmalı kullanıcı.
Bu örneğe baktığınızda bazı sonuçlar da çıkarmanız lazım. Kullanıcıya aradığını vermek mi önemli yoksa aradığını bulduktan sonra ilgisini çekecek diğer şeyleri de vermek mi önemli?

Haber sitesi mantığını örnek alarak e ticaret siteleri kurgulanıyor. Genellikle doğru kabul edilen bir yöntem. Kullanıcıya ek ürünleri de gösterip satış. Burada farklılaştırma yapmak için Google Analytics ile üye tarafında davranış analizi yapmanız gerekiyor. Bunun içinde sitenizdeki verileri Analytics’e aktararak analizini çok daha iyi yapabilirsiniz.

Sitenizin türüne göre içerik pazarlamanızı planlamanız gerekiyor. Az araması olan ama aslında kullanıcıların aradığı konuları bulmak için de SEO danışmanlığı yaptığınız firmanın firma içi müşteri ilişkileri ile ilgili size bilgi aktarmasını sağlamanız gerekiyor.

Toggle Kullanın!

Toggle Kullanın!

Uzun makaleleri toogle kullanımı ile daha okunabilir bir formata sokmanız daha doğru olacak. Bilgi olsun ama hepsi açık olmasın. Kullanıcı isterse bunu kullansın. Google Analytics ile de toggle kullanım oranlarını belirledikten sonra daha iyi bir analiz yapabilirsiniz. 

Kullanıcıyı bilgiye boğma konusu da alana göre değişiyor. Ama görsel etkileri,vurguları arttırarak önemli kısımları öne çıkartabilirsiniz.

İçeriği farklı alanlarda paylaştırmak için yapacağınız çıkışları pazarlama konusunda deneyimli biri ile konuşmanız çok daha mantıklı. Dolayısıyla 2014 yılında SEO için pazarlama işbirliği de gerekecek diyebilirim.

Sizlerde fikirlerinizi yazarak katılmayı ihmal etmeyin.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Güncel Sitelere Arama Motorlarının Yaklaşımı Nasıldır?

Sitenizin güncellenme sıklığı Google’ın değer verdiği bir diğer konudur.  Şayet bir işletmeyseniz ve kullanıcılarınızın sizden ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir