Anasayfa » Genel SEO » Bazı kelimelerde aniden sıralamadan düşüş sorunu hakkında.

Bazı kelimelerde aniden sıralamadan düşüş sorunu hakkında.

Arama sonuçlarından aniden kaybolma
Herkese merhaba,
Bugün sıralamada yeri sürekli değişen kelimelerin zaman zaman kaybolmasına ilişkin küçük bir ipucu veren yazımızı sizinle paylaşmak istiyoruz.

Google bir kullanıcının tüm adımlarını büyük bir dikkatle takip eder ve işaretler. Size sürekli belirttiğimiz tüm unusurları dikkatle okuduğunuzu biliyoruz. Burada bir örnekleme yaparak konuyu daha anlaşılır hale getirmek istiyoruz. Hepimizin zaman zaman sonucuna ulaşmakta zorlandığı bazı arama sorguları bulunur. Diyelim ki bir ilacın içeriğinde yer alan etken maddelerden birisini daha detaylı incelemek istiyorsunuz. Arama başlıyor ve jenerik kelimeyle ilgili sorgulamaya başlyorsunuz.
Burada vereceğimiz örnek yalnızca basit bir örnek olup diğer tüm ilgili aramalar için aynı mantığı yürütmeniz yeterli olacaktır.
1. Aramanız “içerik arama” oluyor fakat karşınıza çıkan sonuçlara tıkladığınız siteler sizi tam anlamı ile memnun etmiyor.
2. Denemenizde “içerik arama etkisi” şeklinde bir arattırma yapıyorsunuz ve çıkan sonuçlarda yine aradığınız içeriğe ulaşamadığınızı fark edip üçüncü sorgu için google’a yeniden geri dönüyorsunuz.
3. sorgunuzda bu defa “içerik arama yan etkisi nelerdir” şeklinde daha belirgin bir arama yapıyorsunuz ve karşınıza çıkan sonuçlar içerisinde yer alan sitelerin birisinde ilgilendiğiniz arama sonucuna nihayet ulaşıyorsunuz.

Peki 3. adımdan gelen doğru arama sonucunu Google nasıl tespit ediyor ve bundan sonraki süreçte Google nelere dikkat ediyor?
Google bu ve benzer şekilde yapılan tüm aramalarda kullanıcılarını işaretler ve onların ilgi alanlarını anlamaya çalışır. Aynı zamanda burada doğru içeriğe ulaşmaya çalışan kullanıcıların izlediği tüm adımları kaydederek kendini geliştirir. En alakalı sonucu sunan siteleri ödüllendirir ve yetersiz veya spam içeriğe sahip siteleri ilgili arama sorgularında cezalandırmaya başlayarak sıralamadan yavaş yavaş veya keskin bir şekilde düşürür. Bu tarz arama sorguları sonraki benzer aramaları da etkiler ve Google benzersiz doğru arama sonuçlarıyla sizleri buluşturmak için 7X24 çalışır.

Çözüm önerimiz:
Search console veya analytics üstünden sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenize hangi kelimelerden giriş yaptığını ve bu kelimelerde sitenizde ne şekilde davranış biçimine girdiklerini analiz edin. Örneğin sayfada geçirilen süre, hemen çıkma oranları, çıkış sayfaları vb.
Bir çok kullanıcıyı sitenize çeken kelimelerde içeriğinizi zenginleştirmek çoğu zaman işe yarayan bir stratejidir. İçeriğinizin özgün ve daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış bir yazı olmasına dikkat etmenizi hatırlatmak istiyoruz. İçeriğinizi belli dönemlerde zenginleştirmek ve yazınızı güncellemenizde ayrıca size değer kazandıracaktır.

Bizler Google’ın her geçen gün büyümesine tanıklık ettik ve etmeye devam ediyoruz. Elimizden geldiğince Google konusunda kendimizi güncel ve aktif tutmaya çalışıyoruz. Bazen bazı güncellemelerine yetişemesek bile büyük oranda Google’ı anlamaya çalışıyoruz. Google ucu bucağı olmayan bir çöl gibi, bir okyanus gibi. Burada kaybolmadan doğru rota üstünde ilerleyip hedefinize varmanız için bir çok konuda ya bilginizin olması gerekiyor, ya da size yol gösteren ve doğru hamleleri yapan bir ekibe sahip olmanız gerekiyor.

Hakkında Yavuz

1978 doğumlu. 16 seneden beri yazılım alanında faaliyet gösteriyor. Uzmanlık alanları içerisinde SEO, Google Adwords reklamları ve sosyal medya reklam çalışmaları yer almakta.

Hey :)

100 percent free Pokies For Australian Professionals 2021

Posts Just how And Where to Enjoy 100 percent free Pokie Video game Online Finest ...

2 yorum

  1. Değerli makale için teşekkürler.

  2. Aşamalı aramaların sonucunda doğru içeriği veren siteyi ödüllendirmesi çok büyük bir adalet. Yazı için teşekkürler, gerçekten başarılı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir