Anasayfa » Mobil SEO » 21 Nisan Google Mobil Bayramı

21 Nisan Google Mobil Bayramı

Yazıya seçebileceğim en iyi başlık sanırım bu oldu. Google mobil konusundaki 2015 çıkarmaları bitmek bilmiyor. 21 Nisan 2015 SEO sektörü için mobile zorunlu geçiş bayramı olarak tarihe geçebilir. “Google Mobil Uyumlu Olmayan Siteleri Uyarıyor” haberinden sonra şimdi de Google 21.04.2015 itibariyle mobil arama sonuçlarında mobil uyumlu olmayan sitelerin sıralamalarını düşürmeye başlayacağını ilan etti.

Google’ın 21 Nisan bayramından önce mobile rankings kavramı da SEO sektörüne girmeye başladı. SEO sıralama araçları hizmetini sunan birkaç firma mobil sıralama araçlarını duyurmaya başladılar. Bu da konuyu ne kadar ciddiye almamız gerektiği ile ilgili bir işaret olabilir.

Genel olarak konu şuraya geliyor: Google’ın istediği gibi çalışıyoruz.

Google ziyaretçilerinin mutlu olması ve kendisinden vazgeçmemesi için elinden geleni yapıyor. Bizleri de ona yardımcı olmamız için çalıştırıyor. 🙂 Mobil uyumlu siteler mobil cihazlarda çok rahat bir şekilde kullanılabiliyor. Bu da ziyaretçiler için büyük kolaylık. Arama sonuçlarını bu şekilde filtreleyen başka bir arama motoru olmadığı için bu kullanım şekli vazgeçilmezliğini sürdüreceği gibi tercih edilmesini de arttıracağa benziyor.

23nisangoogle-doodle

Bütün arama sonuçları mobil uyumlu sitelere göre mi sıralanacak?

Bu soru yavaş yavaş zihinlere girmeye başladı. Tabi ki bu şekilde olmayacak. Rekabet düzeyi değişken ve sektörel olarak farklılık gösteren arama sonuçlarında 5. sayfada bulunan mobil sitenin 1. sıraya gelmesini beklemiyoruz. SEO ile ilgilenen değerli okuyucularımıza mobil uyumlu olmanın bir kriter olduğunu bir devrim olmadığını hatırlatalım. Yıllardır ziyaretçilerine kaliteli içerik sağlayan, yüksek ziyaretçi kitlesine sahip sitelerin bir anda sıralamalarının değişmesi mümkün değil. Çünkü arama sonuçlarının kalitesi doğru bilgi ve alaka düzeyi ile paralel ilerlemek zorunda. O nedenle paniğe kapılmanıza gerek yok.

Google’ın mobil uyumluluk fısıltıları tabi ki İnternet dünyasına olumlu katkılarda bulunacak iyi bir özellik. Kendinize ait siteler için sizlerde mobil konusunda neler yapabileceğinizi düşünün. Özellikle WordPress alt yapılı sitelerde temanız responsive kodlanmadıysa bir eklenti ile çözüme ulaşabilirsiniz. Ya da mobil uyumlu bir tema satın alarak hızlıca entegre edebilirsiniz.

1. More mobile-friendly websites in search results
Starting April 21, we will be expanding our use of mobile-friendliness as a ranking signal. This change will affect mobile searches in all languages worldwide and will have a significant impact in our search results. Consequently, users will find it easier to get relevant, high quality search results that are optimized for their devices.

To get help with making a mobile-friendly site, check out our guide to mobile-friendly sites. If you’re a webmaster, you can get ready for this change by using the following tools to see how Googlebot views your pages:

  • If you want to test a few pages, you can use the Mobile-Friendly Test.
  • If you have a site, you can use your Webmaster Tools account to get a full list of mobile usability issues across your site using the Mobile Usability Report.

Kaynak: http://googlewebmastercentral.blogspot.com.tr/2015/02/finding-more-mobile-friendly-search.html

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Google Mobil Uyumlu Olmayan Siteleri Uyarıyor

Google geçtiğimiz yılın son çeyreğinde mobil uyumlu sitelerin başına mobile-friendly (mobil uyumlu) etiketini göstereceğini duyurdu ve ...

2 yorum

  1. Makelenizi okuyarak hemen sitemi google uyumlu yaptım 🙂 teşekkürler bilgi için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir