Anasayfa » Genel SEO » Google AMP (accelerated mobile pages) nedir?

Google AMP (accelerated mobile pages) nedir?

google amp nedir
Herkese merhaba,
Sizinle bu yazımızda yeni bir teknoloji olan Google AMP teknolojisini paylaşmak istiyoruz.

Google her geçen gün mobil sitelerin masa üstü sitelerine göre daha çok talep gördüğünün farkında.
Mobil kullanıcıların daha hızlı ve performanslı sitelere erişmesini sağlama konusunda Google oldukça kararlı görünüyor. Bunun için AMP’i hayata geçirdi.

Web sitelerinde AMP teknolojisini kullanan siteler, kullanmayan sitelere göre bir adım daha önde diyebiliriz. Son güncelleme olan Penguin 4.0 algoritması AMP’e olan hassasiyeti artmış görünüyor. Google önceki açıklamalarında sürekli olarak mobil uyumlu olan sitelerin arama sonuçlarında daha üst sıralarda, mobil uyumsuz sitelerin daha alt sıralarda gösterileceğini daimi olarak belirtmişti.Fakat şu an bunu sıralamaya etken olarak kullanmaya başlamadı. Geç kalmadan AMP teknolojisine geçiş yapmanızı ve Google açıklamalarını dikkate almanızı tavsiye ederiz.
Google AMP teknolojisine geçiş yapmanız öncelikle kullanıcılarınızın daha sonrasında da sizin için artı olacaktır. AMP mobil cihazlarda sitenizin daha hızlı görüntülenmesini sağlamaktadır. Tüm amacı mobil sayfaların daha hızlı görüntülenmesin sağlamak ve kullanıcıların aradıkları içerikle hızlı olarak buluşmasını sağlamaktır.
AMP genel hatlarıyla zenginleştirilmiş html olarak adlandırılabilir.

AMP konusunda dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları aşağıda yer almaktadır.

 • Sitenin tasarımı, ergonomik yerleşimi, içeriklerin yerleşimi ve elbette kodlaması.
 • Daha zengin hale getirmek adına yapısal veri işaretleyiciyi kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Yeni oluşturulan her işte hatalar ortaya çıkabiliyor, AMP hatalarınızı search console üstünden denetleyebilirsiniz.
 • İşlemleriniz bittikten sonra search console üstünden yeniden değerlendirme talebinde bulunmanızı tavsiye ederiz.

WordPress kullanan sitelerin AMP kurulumunu gerçekleştirmesi çocuk oyuncağı diyebiliriz. https://tr.wordpress.org/plugins/amp/ sayfasından ilgili yönergeleri izlemeniz ve kurulumu tamamlamanız yeterli olacak. Bu işlemi dakikalar içerisinde başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Google AMP için diğer tüm detaylara https://www.ampproject.org/tr/ web sitesinden ulaşabilir, daha fazla ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hakkında Yavuz

1978 doğumlu. 16 seneden beri yazılım alanında faaliyet gösteriyor. Uzmanlık alanları içerisinde SEO, Google Adwords reklamları ve sosyal medya reklam çalışmaları yer almakta.

Hey :)

Aprestar Demanda Gems Bonanza Jogo de slot Niquel Gratis Sem Registro

Content Razões Para Aprestar Nos Slot Machines Dado Teste Antes De Aprestar Slots Com Arame ...

4 yorum

 1. Su saat itibari ile kontrol ettim bu sitede kurulu degil niye neden

  Anlattiginizi kendiniz neden uygulamadiniz

  • Cengiz Bey merhaba,
   Haklısınız AMP yi uygulamadık. Çünkü sıralamada istediğiniz yerde olmak için tüm gereksinimleri yerine getirmeniz gerekmiyor. Toplam kalitenizin rakiplerinizde bir tık ileride olması yeterlidir. Bizim 1. sırada olmak gibi bir kaygımızda olmadığı için şimdilik AMP gereksinim duymadık. Zaten siteyi incelediğinizde AMP ye gelene kadar çok daha önemli eksiklikler mevcut. Bir gün bizim için yeterli olan bu sıralamayı kaybedersek tabiki AMP başta olmak üzere diğer eksikliklerimizi tamamlayacağız. Biraz abes olacak ama size samimi önerim bizim yaptıklarımızı değil önerilerimizi dikkate almanızdır.

   • Madem wp kullanıcıları için “çocuk oyuncağı” sen de yapaydın o halde? “Gereksinim duymadık” ne demek? Böyle bir kafa yapısı mı olabilir?

    Sitene faydası varsa ve kolay yapılıyorsa yaparsın bu kadar basit. 1. sıra kaygısı yokmuş peh!

 2. ya arkadaş adamlar burada bilgi yapmış siz adamların sitesini eleştiriyorsunuz. Bu bizim milletin kafası nasıl işliyor anlamıyorum açıklamalarını bile ne biçim yerden yere vurmuş. Hemen AMP uygulaması şartmı adamın sana bilgi getirmiş sunmuş bu ne acımasızlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir