Anasayfa » Mobil SEO » Google Mobil Uyumlu Olmayan Siteleri Uyarıyor

Google Mobil Uyumlu Olmayan Siteleri Uyarıyor

Googlgeçtiğimiz yılın son çeyreğinde mobil uyumlu sitelerin başına mobile-friendly (mobil uyumlu) etiketini göstereceğini duyurdu ve uygulamaya aldı. Google mobil kullanıcılara ve kullanıma verdiği önemi göstermesinin ilk sinyali mobil uyumlu etiketiydi. Kullanıcılara hangi sitelerin mobil uyumlu olduğunu belirtmesi kullanıcıların arama sonuçlarında tercihlerini değiştirmeye başladı.

google-mobiluyumlu-etiketi

Google İngilizce arama sonuçlarında mobile friendly etiketi yerine mobil uyumlu olduğunu gösteren bir ikon ekledi ve test etmeye başladı. Kullanıcıların etiketi fark etmemesi gayet doğal. Fakat görsel kullanımı her zaman daha etkili olmuştur. 2015 yılında bununla ilgili farklı görsel vurgulamalar da yapabilir. Gördüğünüz gibi Google ziyaretçilerine en iyi şekilde hizmet verebilmek için geliştirmelerini arayüz tarafında da yapmaya devam ediyor. Peki siz ziyaretçileriniz (ya da online müşteri adaylarınız) için neler yapıyorsunuz?

Google Mobil Uyumlu Olmayan Sitelere Email Göndermeye Başladı

Google 17 Ocak 2015 itibariyle mobil konusuna verdiği önemi site yöneticisi araçları kullanan Webmaster ve SEO uzmanlarına uyarı mesajı atarak göstermeye başladı. Webmaster Tools uyarıları Türkiye’ye henüz gelmeye başladı. İngilizce sitelerde bu uyarılar 1 ay önce gönderilmeye başlanmıştı. Google yeni crawl işlemlerinde artık sayfaların mobil uyumlu olup olmadığını test ederek bildirimde bulunuyor. Search Engine Land‘in konuyla ilgili haberini buradan okumanızı tavsiye ederim.

google-mobil-crawl-uyarilari

Google Site Yöneticisi Araçlarına gönderdiği mesajı inceleyelim:

Google sistemleri, sitenizden 9 sayfayı test etti ve bu sayfaların %100 kadarında mobil kullanımla ilgili önemli hatalar olduğunu belirledi. Bu 9 sayfada yer alan hatalar, mobil kullanıcıların web siteniz deneyimini ciddi düzeyde etkilemektedir. Bu sayfalar, Google Arama tarafından mobil uyumlu olarak görülmeyecek ve bu nedenle akıllı telefon kullanıcılarının aramalarında sıralamaları buna göre belirlenecek ve görüntülenecektir.

Yukardaki mesajda mobil sıralamalarda mobil uyumlu olmayan web sitelerinin sıralama kayıpları yaşayacaklarını açıkca vurgulamış.

Mobil algoritma değişikliği yolda mı?

Bu konuya en çok dikkat etmesi gerekenler trafiğinin çoğunu mobilden alan web siteleri olacaktır. Özellikle e ticaret siteleri için mobil algoritma değişikliği yapılırsa çok fazla değişim yaşayabilirler. E ticaret siteniz varsa ve mobil uyumlu değilse Google Analytics vb. araçlarla mobil trafiğinizi mutlaka değerlendirin.

Google mobil algoritma testi

SEO Teknikleri olarak 2 farklı test sitemizde sonuçları sizler için değerlendirdik.

Test sitelerimizin son 7 günlük trafik raporlarını mobil trafik kullanımı ile segmente ettik. Sonraki işlem olarak bir önceki hafta ile karşılaştırma seçimini yaptık. Sonuçları sizlerle paylaşıyoruz.

1.Mobil Uyumlu Olmayan Web Sitesi

mobil-trafik-testi-1

2.Mobil Uyumlu Web Sitesi

mobil-trafik-testi-2

1. test sitemizde mobil trafiğin düştüğünü görüyoruz. Sadece bu değere bakarak karar vermek tabi ki doğru olmaz.Yeni oturumların yüzdesinin %8 düşüş göstermesi bize biraz daha doğru fikir veriyor. Hemen çıkma oranlarındaki düşüşe paralel olarak sayfa/oturum sayısında da düşüş yaşanmış.

2. test sitemizde bir önceki haftaya göre mobil trafik ciddi oranda artmış görünüyor. Yeni kullanıcıların da artması mobil aramalardaki sıralamalarının değiştiğine de bir işaret olabilir.

Test ederken bütün faktörleri işin içine katmadık. Bu durumda derinlemesine bir analiz yapmak gerekecek ve konuyu çok fazla uzatmış olacaktık. O nedenle sadece mobil tarafta ne tür değişiklikler başlamış bilginiz olmasını istiyoruz. Kendi sitelerinizde de bu ölçümleri mutlaka takip edin.

Ne yapmalısınız?

Öncelikle Mobil Uyumluluk Testi aracı ile sitenizin durumunu kontrol edin.

Mobil uyumlu değil uyarısını aldıktan sonra Google sizi yönlendirmeye başlıyor. Sadece sorunu değil çözüm yollarını da listeliyor.

mobil-uyumlu-degil

Hazır içerik yönetim sistemleri kullanıyorsanız Google size neler yapmanız gerektiğini burada anlatıyor.

Destek verdiği içerik yönetim sistemleri :

 • WordPress
 • Joomla!
 • Drupal
 • Blogger
 • vBulletin
 • Tumblr
 • DataLife Engine
 • Magento
 • Prestashop
 • Bitrix
 • Google Sites

Eğer web sitenizi hazır sistemlerden oluşturmadıysanız geliştiriciniz ile irtibat kurarak buradaki bilgiler doğrultusunda sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

Responsive(Duyarlı) Tasarım

2015 yılında buradaki yazımızda mobil tasarımın önemli olduğundan bahsetmiştik. Sitenizi mobil cihazlarla uyumlu hale getirmeniz için kodlama tarafında HTML5 dilini kullanarak (HTML4 ile de mümkün) uyumlu hale getirmeniz mümkün. Mobil konusuna bütçe ayırıp bu işlemi yaptırmanız size ziyaretçi olarak geri dönebilecektir.

Mobil Kullanılabilirlik

Google Web Yöneticisi Araçlarına yeni eklenmiş “Mobil Kullanılabilirlik” raporunu incelemelisiniz.

wmt-mobil-kullanilabilirlik

Önerilerimiz

WpTouch Mobile Eklentisi

wptouch-mobil-eklentisiÖzellikle WordPress kullanıcıları için birkaç önerim olacak. web siteniz blog olarak yayın yapıyorsa ya da kurumsal bir teması varsa bunu WPTouch Mobile  eklentisi ile hızlı bir çözüm yakalayabilirsiniz. Pro sürümünde çok daha fazla tasarım şablonu seçme şansınız da bulunuyor.

Duda Mobile

www.dudamobile.com adresini ziyaret ederek sitenizin mobil sürümünü oluşturabilirsiniz. Eğer sitenize mobil bir cihazdan girilmişse sitenzi Duda Mobile altında oluşturduğunuz siteye yönlenecek ve mobil uyumlu olarak çalışacaktır. Buradaki tek sorunlu nokta sitenizin indexlenmesinde farklı bir siteye yönlenmesi olacaktır. Az sayfadan oluşan kurumsal ya da bireysel sitelerde bu yolu deneyebilirsiniz. Sayfa sayısı yüksek siteler için bunu önermiyoruz.

Son olarak mobil siteniz için SEO konusunda Google‘ın https://developers.google.com/webmasters/mobile-sites/mobile-seo/?hl=tr sayfasını mutlaka ziyaret edin.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

21 Nisan Google Mobil Bayramı

Yazıya seçebileceğim en iyi başlık sanırım bu oldu. Google mobil konusundaki 2015 çıkarmaları bitmek bilmiyor. ...

12 yorum

 1. gerçekten çok ayrıntılı ve faydalı bır paylaşım olmuş hocam son zamanlarda en çok ıhtıyacım olan konu 🙂

 2. Teşekkürler gerçekten faydalı bir yazı olmuş.

 3. Buca Demirdöküm Servisi

  buca demirdöküm servisi sitemi mobil uyumlu hale nasıl getirebilirim

 4. Anka Ofis Mobilyaları

  Mobil uyumluluk konusunda neler neler okudum ancak okuduğum en açıklayıcı makale buydu. Emeğinize sağlık.

 5. tramer sorgulama

  Desenize şimdide mobil uyumlu tema yapmaya başlıyacağız. Normalde uğraşamam derdim ama o kadar iyi anlatmışsınızki bana bir gayret geldi eklenti vs kullanarak yapmaya çalışacağım çok teşekkürler.

 6. benim sitelerden birine mobil uyumlu olmadigi hakkinda uyari geldi webmaster toolsdan bende en kisa zamanda bunu dikkate alip eksiklerimi gozden gecirecem.

 7. Artık devir mobil devri siteye ki online kullanıcılara baktığım zaman gün içerisinde blirli saat aralığı dışında çoğunluk mobil.

 8. Mobil devri artık herkezin mobil uyumlu olması gerekiyor

 9. Faydalı bir bilgi çağa ayak uydurmak lazım google ne yapsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir