Anasayfa » Genel SEO » Google’dan Haber Sitelerine Darbe

Google’dan Haber Sitelerine Darbe

16.09.2014 akşam 21:00 itibariyle haber siteleri Google arama sonuçlarından silindi. SEO dünyasına hızla düşen bu haber çok hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Yabancı birkaç haber sitesinde olan bu durum artık Türkiye’de de SEO gündemine oturdu diyebiliriz. Milliyet,Hürriyet,Mynet,Bugün,Akşam,CNN Türk, Haber Türk,Radikal gibi birçok haber sitesi Google algoritmasından nasibini aldı.Sadece marka aramalarında değil haber başlıklarında tam eşleşme aramalarında da arama sonuçlarından silindiler.

milliyet-google-darbe

Haber okuyan bir milletiz ve birçok arama sonucunda ilgili haberlere tıklayıp bakıyoruz. İlk paragraflar genellikle spam arama önerilerinden oluşur. Uzun kuyruklu arama terimleri haber sitelerinin en büyük ziyaretçi kaynaklarından biridir. Okuyucu tarafında niteliksiz haber olarak değerlendirilse de bu teknik uzun yıllardır kullanılmaya devam ediyordu. Büyük haber siteleri spam içerik tekniği uygulasada herhangi bir ceza almaz çünkü otorite bir site görüşü vardı. İşte bu görüşün yıkılması tarihte bugüne denk geldi.

hurriyet-google-darbe

Peki haber sitelerinin marka arama sonuçlarında hangi site çıkıyor?

Google’ın verdiği bu ceza Haberler.com’a ilaç oldu. Günlük hitini 5 katına çıkarttığını tahmin ediyoruz. Ceza süresi boyunca reklam gelirlerininde hit ile orantılı olarak artacağını da tahmin ediyorum.

Haber sitelerinin kullandıkları içerik tekniği , yeni haber sitesi açanlar içinde örnek olarak alınıyordu. Dolayısıyla bundan sonra haber sektöründe artık bir şeyler değişmeye doğru ilerleyecek. Umarız Google’ın verdiği bu ağır cezalardan dersler çıkarılıp okuyucu odaklı içerikler üretmeye başlarlar.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Play Jimi Hendrix Slot!

Content Gambling enterprise Postings Neighborhood Jimi Hendrix 100 percent free Spins Us Casinos H Elizabeth ...

5 yorum

  1. Google‬ Web Spam ekibi tarafından ‪‎haber‬ sitelerine verilen bu cezanın kısa süreli olduğunu öngörüyorum. Haber sitelerinde yayınlanan ‪SEO‬ odaklı haberler genellikle farklı dosyalarda tutuluyor ve bu gibi durumlar yaşandığında uygulayacakları bir B planı mutlaka vardır. Google’ın gönlünü alabilmeleri çok zor değil.

  2. google algoritmayı kendi için kullanıyor rant sağlıyor kendine

  3. haketmişlerdi, spamın kralını yapıyorlardı. bu iş haberler com a yaradı dıye duydum:))

  4. Merhaba Hocam Google en doğrusunu yapıyor örnek mynet haber sitesimi kumar oyun sitesimi kadın veya erkek veya moda sitesimi ne olduğu bellisiz bir yer Google öze dönüyor hocam eğer 1 site sadece haber ile ilgili bilgi verirse o siteye Google zirveye çıkarır ama 50 türlü içerik eklerse kullanıcıyı kandırırsa o siteye kimse haber okumaya gelmez hileli site denir.trt haber, ve habertürk her yıl ödül alan haber siteleri bunuda belirttim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir