Anasayfa » Genel SEO » Google Pozisyon Dalgalanması

Google Pozisyon Dalgalanması

Arama motoru olarak Google için sık sık karşılaştığımız sorulardan birisini sizin için cevaplandıralım istedik.Google da sıramı kaybediyorum kazanıyorum tekrar kaybediyorum tekrar kazanıyorum” gibi ifadeler zaman zaman çevrenizde duyabileceğiniz ifadelerdir.

Dalgalanma;

 • Belirli bir anahtar kelime için,
 • Belirli bir sitenin,
 • Belirli bir kısa süre için, (örneğin iki gün)

Sıralama pozisyonunu kaybederek sonra tekrar aynı veya çok yakın bir pozisyona geri dönmesi durumu için adlandırılmaktadır.

Yukarıdaki tanıma göre kararsız yapı göstermesi siteniz ile ilgili bir kavramdır. Kararlı yapı veya kararsız yapı belirli olan anahtar kelime karşısında sizin sitenizin davranış şekli ile alakalı bir durumdur.

Neden meydana gelir?

Öncelikle dalgalanmalar google algoritması güncellemesi ile olmaz. Güncelleme sonrası sıra kayıpları kalıcıdır. siz yeni algoritmaya göre bir negatif çalışmanız vardır ve sıra kaybı yaşarsınız ve kalıcı olur. Ancak yen güncellemeye göre bir şeyleri değiştirmek ve sonrasında yine eski konumunuza gelebilirsiniz ama muhakkak bir çalışma değişikliği olmak zorundadır. Çalıştığınız seo kurumunun size google algoritma güncelledi demesi sıranızın eski yerine gelmesi zaman alacaktır demektir.

Dalgalanmayı anlayabilmek ve değerlendirme yapabilmek için o kelime karşısında davranış gösteren tüm siteleri bir arada değerlendirmek gerekir. Ama sonuç değişmez. Tek bir kritik nokta vardır. Anahtar kelime için sizin sitenize arama motoru tarafından verilen Toplam Kalite puanı ile ilgilidir.

Tüm site sahiplerinin içerik sayılarını arttırmaları, seo çalışmaları yapmaları, seo çalışmalarına ara vermeleri, o anahtar kelime için toplam kalite puanlarını değiştirmektedir.

Arama motoru algoritması önce bir bütünü hesaplar ve sonra sizin bütün içerisinde diğerlerine göre o kelime açısından değerinizi hesaplar. Bunu yaparken sizi son ziyaret ettiği an da sitenize verdiği o kelime için verdiği değeri baz olarak alır. Bunu Google Webmaster Tool içerisinde içerik kelimeleri bölümünde sitenizin içerisindeki indexlenmiş kelimelere göre sizin anahtar kelimelerinizi belirleyerek yapar.

Bu ön bilgiden sonra dalgalanmayı açıklayabiliriz.

Her gün ve her an yeni sitelerin açılması,

Siz dahil olmak üzere sitenizin alakalı olduğu konu ile alakalı olarak sizin ve rakiplerinizin yaptığı çalışmalar,

Hedef anahtar kelimelerin haber siteleri gibi yada sosyal paylaşım siteleri için kısa süreli gündem olması gibi,

Bir çok kriter anahtar kelime için bütünü ve bütün içerisindeki sizin o anahtar kelime için toplam kalite puanınızı etkiler. Olumlu çalışmalar nedeni ile anlık olarak ilk sayfalara gelebiliyor olmanız bu nedenle mümküdür.

SEO çalışma devam ettiği müddetçe kalıcı olmayı amaçlamalıdır. Kalıcı olunma da bir süreç gerektirir. Bu süreç geçinceye kadar yani google sizin sitenizin ziyaretçi davranışları, sizin sitenizin gerçek amacı (bir spam site olabilir, bir manipulasyon amacı güdebilir gibi) hakkında kesin kararını takip ederek vermesi için geçecek süredir. Bir iki hafta dalgalanma yaşar ondan sonra sabit bir sıra elde edebileceğiniz gibi bir iki hafta geçtikten sonra ciddi bir düşüş yaşayarak kaybettiğiniz sıraya tekrar hali hazırda yaptığınız şeyleri yaparak gelemediğinizi de görebilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta dalgalanmanın kısa sürdüğüdür. Yaşadığınız düşüşün bir dalgalanma mı yoksa gerçek bir sıra kaybımı olduğu en fazla iki gün içerisinde belli olur. Bu süre sonucunda dalgalanma yaşadığınız sonucu çıkabilir bu nedenle seo çalışmalarına ara vermeyin. Google bunu sizi deneme amaçlı yapmaz. Unutmayın rakipleriniz de çalışıyor. Sizde çalışmaya devam etmelisiniz. Çalışmalarınızı kesmeniz durumunda eski yerinizden daha kötü bir yere de gelebilirsiniz. örneğin 23. sırada iken 37. sıraya düşebilirsiniz. Yani 23. sıradan 78. sıraya geldiniz ve seo çalışmasını kestiniz tekrar 21-25 arasında bir pozisyon alacak yerde 37. sırada pozisyon alabilirsiniz. Bu nedenle seo çalışmasını kesmek mantık dışıdır.

Bu nedenle dalgalanmanın sizinle ve çalışmalarınız ile alakalı olduğu sonucu çıkmalıdır. sitenizin yaşı, içerik güncelleme aralığınız, yeni içerik girme hızınız, doğru yapılandırılmış siteye sahip olmanız dışında sitemizde yer alan diğer seo kriterlerine sahip olmanız seo çalışması devam ettiği müddetçe kalıcı olan pozisyonunuz olacaktır diyebiliriz.

Aynı zamanda dalgalanmalardan etkilenmemek mümkündür anlamı da buradan çıkacaktır.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Protect Page Guidelines Across Varied Academic Styles: Understanding Different Requirements

In the realm of escuela, cover pages serve as the 1st introduction to any scholarly ...

4 yorum

 1. bilgi için teşekkürler..

 2. Henüz yeni seo çalışması içindeyim fakat en çok kafamı karıştıran nokta bu dalgalanma. verdiğiniz bilgiler beni epey aydınlattı fakat halaa kafamda soru işaretleri var 🙁

 3. Çok faydalı bilgiler teşekkür ederiz.

  Web sayfamda yaptığım tema ve alan adı değişikliği (blogspot dan com a geçiş) sonucunda bir hayli gerilere gittim 1 ay sonunda 24 – 27 gibi sıralara gedim sizce ne kadar daha zaman geçmesi gerekli?

  Başarılar dilerim.

 4. hocam aynı sektörde aynı şekilde çalıştığım iki siteden biri dalgalanma ile dibe vururken diğerinde sorun olmuyor. Güncelleme sonrası madem yeni algoritmaya uyumlu şekilde çalışmıyor niye ikiside kayıp vermiyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir