Anasayfa » Genel SEO » Doğru backlink konusunda nelere dikkat edilmeli?

Doğru backlink konusunda nelere dikkat edilmeli?

Doğru backlink nasıl oluşturulur
Herkese merhaba,
Bu yazımızda sizinle doğru backlink stratejileri konusunda bir kaç detay paylaşacağız.

Link bağlantınızın olduğu siteden size gelen trafik önemlidir. Şayet makalenize backlink verdiğiniz bir site size trafik sağlıyorsa bu artık bir backlink değildir, doğru yapılmış olan seo çalışmasıdır. Buradan düzenli ve daimi gelen trafikler sizi olumlu olarak seo’da etkiler. Fakat aniden kesilen bağlantılar sizi olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda trafiğin geldiği siteden makalenin kaldırılması kötü amaçlı bir durum oluştuğunun ispatı niteliğindedir. Bu duruma en iyi örnek parayla satın alınan backlinklerdir. Bu linkler genelde footer bölümünde bulunur. Google’ın penguin 4.0 algoritması sonrasında footer linklere yaklaşımını olumsuz bulduğumuzu belirtmek isteriz.
Bu durumda Google’ı kandırma girişiminiz olduğu hükmedilir. İşte bu sitenizin sıralamada düşmesi için yeterli sebeplerden bir diğeridir. Şayet yazınız belli bir süre sonra bu siteden kaldırılıyorsa ve gibi yayınlarınız daimi olarak kaldırılıyorsa siz bu çalışmaları Google’ı manüpile etmek üzere ücretli olarak yapmışsınızdır ve bunun elbette hem size hem de makalenizi yayınlayan siteye eksi puan olarak yazılması son derece olağandır.

Sosyal medyada sitenizin linklerini dilediğiniz kadar paylaşabilir, bu konuda sınır tanımayabilirsiniz. Yani tamamen özgürsünüz. Şayet bir gün içerisinde 10.000 link paylaştınız ve gelen trafik ise yalnızca binde bir’in çok daha altında gerçekleşti. Bu durumda sizin bu paylaşımı botlar aracılığı ile yaptığınız düşünülür -ki burada belirtmek istiyoruz az sayıda nadir içerik sosyal medyada bir günde 10.000 ve üstü paylaşım alır. Bu genelde bir ürün olmaz, haber içerikleri bu konuda daha avantajlıdır- ve ceza gelmeye başlar. Unutmayın; Google her bir gelen bağlantının kök bağlantısını bilir.

Sadece backlink çalışması sebebi ile otomatik oluşturulan (botlarla çekilen ve basit şekilde değiştirilen içerikler) ve açılan sayısız paravan sitenin, forum profillerinin, blogların ve benzer paravanların size katkı sağlaması son Google güncellemesi ardından oldukça güç görünüyor. Bu metod 2008-2009 senelerinde iyi prim yapmıştı ve sıralamalarda yükselmek oldukça kolaydı. 2016 senesindeyse bu metodla zaman kaybetmemenizi tavsiye ederiz. Otorite, belli bir konuma gelen siteleri tercih etmek hem iş yükünüzü azaltacak hem de sitenizin daha kaliteli backlinkleri olmasını sağlayacaktır. Sayısız yerden link almak yerine 5-10 otorite siteden link alınması size daha fazla katkı sağlayacaktır. Penguin 4.0 algoritmasının bir diğer getirdiği yenilikse hızdır. Eklediğiniz backlinkler saatler içerisinde etkisini gösteriyor ve sıralamada konumunuz olumlu-olumsuz olarak kendini belli ediyor.

Sitenize katkı sağlaması için ekleyemeyi düşündüğünüz her backlink yayınlayacak siteyi detaylı olarak incelemenizi tavsiye ediyoruz. Size link veren sitenin yaşı, index sayısı, trustrank değeri, dofollow çıkışları ve benzer detaylarını mutlaka analiz edin. Ayrıca yayınlayacağınız makalelerin özgün olmasına (daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış), en az 400 kelime olmasına ayrıca özen gösterin. Bu konuda son tavsiyemiz yayınlayacağınız makale içerisinde yalnızca 1 kelimeden link çıkışı yapmanız olacaktır. Tüm linklerinizi index sayfanıza değil, makalenizle alakalı sayfaya yapmaya dikkat edeceğinize inanıyoruz.
Kaliteli ve ömür boyu kalan backlink fiyatları 1500-2000tl seviyelerine kadar çıkabilmektedir (bu rakam genelde iyi konumda olan haber siteleri için geçerlidir). 5-10tl karşılığında alacağınız veya aldığınız backlinklerin size katkı sağlayacağını pek düşünmemekle birlikte, işlerinizi daha karışık bir hale getirebileceğini söyleyebiliriz.

Hakkında Yavuz

1978 doğumlu. 16 seneden beri yazılım alanında faaliyet gösteriyor. Uzmanlık alanları içerisinde SEO, Google Adwords reklamları ve sosyal medya reklam çalışmaları yer almakta.

Hey :)

Aprestar Demanda Gems Bonanza Jogo de slot Niquel Gratis Sem Registro

Content Razões Para Aprestar Nos Slot Machines Dado Teste Antes De Aprestar Slots Com Arame ...

9 yorum

 1. hocam altın değerinde bilgiler bunlar teşekkürler

 2. Selamın aleykum hocam önceklikle makaleniz için teşekkür ederim allah razı olsun. size bazı öerak ettiğim soruları sormak istiyorum.
  1.Sözlük backlink(entry yaparak alınınan) forum backlink ler (site tanıtım veya hutta sitemizdeki makaleyi ekleyip kaynak kısmını sitemizi ekleyerek alınan linkler) vs. işe yarıyormu?
  2.Sadece kaliteli sosyal medya paylaşımları yapılarak anahtar kelimede iyi yerlere gelebilirmiyiz.
  3.Dizin ve firmalar için firma tanıtım rehberleri hala işe yarıyor mu?
  Sorularıma cevap verebilirseniz sevinirim hocam.

  • Merhabalar,

   1- sözlük linkleri genelde nofollow çıkış yapar. Ayrıca trustrank değeri düşük olan sözlükler zarar verebilir.
   2- evet. sosyal medya paylaşımları, sosyal medya trafikleri odlukça önemli.
   3- hangi siteler? temiz olduğu sürece sorun olmayacaktır.

 3. Merhaba, wikipedia linkler değerli midir acaba? Nofollow çıkış yapıyor da.
  Teşekkürler.

  • Tuna merhabalar,
   wiki linklerinin eski dönemlerde olduğu gibi şaşalı etki yarattığını söylememiz güç.

 4. güzel bir paylaşım, teşekkürler

 5. Teşekkür ederiz, çok güzel paylaşım. Açıklayıcı anlatım. Benim de bir sorum olacak, blogum var ve henüz başlardayım, şu an sizin sisteminizde kullanılan yorum sistemini mi yoksabloggerin kendi sistemini mi tercih etmeliyim. Açıkçası sizin kullandığınız yorum sistemi kullanıcı olarak bana daha kullanışlı geliyor ama google hangisinde yapılan yprumlara daha çok önem verir, farkediyor mu?

 6. Teşekkürler hocam güzel bilgiler.Başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir