Anasayfa » Genel SEO » 2014 Yılında SEO Bütçenizi Arttırmalısınız

2014 Yılında SEO Bütçenizi Arttırmalısınız

SEO, reel hayatımıza girdiğinden beridir durmadan gelişen ve üzerine sürekli konuşulan bir mesele olarak dikkat çekiyor. Peki 2014 yılının bu ilk aylarında, önümüzdeki zamanlar için SEO faaliyetleri ve beklentileri nasıl gözüküyor?

2014-seo-butcesi

Artık SEO neredeyse tüm sektörlerin başvurduğu bir araç. Bu da muhteşem ve çok renkli bir SEO ortamının, yani rekabetin hüküm sürdüğü anlamına geliyor.

SEO konusunda pek çok uzman ve analist, artık yeni yılla beraber başarılı ve kalıcı SEO çalışmaları yapabilmek adına çok daha fazla SEO bütçesi ayırmak gerektiğinden bahsediyorlar.

 SEO’da Masraflar Artacak mı?

not-provided-problemi

Görünen o ki, SEO’daki kızışmış rekabette, rakiplerinizin arasından sıyrılabilmek adına daha çok para harcamak zorunda kalabilirsiniz. SEO uzmanlarının 2014 öngörüleri SEO sektörüne yatırımı arttırmak yönünde. Biz de hemfikiriz bu konuda.

Her ne kadar 2014 yılı içerisinde SEO’ya ayrılacak bütçelerin artması gerekliliği ön görülse de fiyat performans açısından da bir yükselme olacağı söyleniyor. Bu da artık harcanan her kuruşun faydasını göreceğiniz ve karşılığını alacağınız anlamına geliyor. SEO bütçelerinin artmasının nedenlerini açıklamak gerekir ise şunlardan bahsedebiliriz;

Hummingbird güncellemesi ile beraber Google artık sadece anahtar kelimelere bağlı değil daha geniş bir arama deneyimi vaat ediyor. Bu da site içeriklerinin bu doğrultuda yeniden optimize edilmesi gerektiği anlamına geliyor. Yani bütçe artışının ilk adımı buradan başlıyor.

Yine Google “Not Provided” algoritmasındaki köklü değişikliler neticesinde Google süregelen klasik anahtar kelimelerde de kendi içerisinde revizyona gidiyor. Google’a ayak uydurmak için yapılacak bu çalışmalar da site sahipleri için maliyet demek.

Sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisi göz ardı edilemez boyutlara geldi. Bu da artık markaların Sosyal Medya departmanları kurmaları ve profesyonellerle çalışmaları gerekliliği anlamına geliyor. Yani eskiden olduğu gibi ofisteki herhangi bir kişinin şirketin sosyal medya hesaplarını idare etmesi, ne yazık ki başarı için yeterli değil.

Artık gerek kullanıcılar gerekse Google, kısa ve bilgi içermeyen makalelere itibar etmiyor. Yani sırf SEO’da yükselmek adına anahtar kelimeler kullanılarak ve kuralına uygun yazılmış makale ve içerikler Google gözünde değerini kaybetti. Sadece Google değil, ziyaretçiler de artık gerçekten aradıkları bilgiye ulaşmak istiyorlar. Bu da daha profesyonel içeriğe sahip olmayanların SEO konusunda yükselmelerinin ne yazık ki artık pek mümkün olmayacağı anlamına geliyor.

Bununla beraber bilindik SEO faaliyetleri de bir yandan sürmeli. Ancak dikkat edilmeli ki; link inşası değişiyor, Google’ın Penguen ve Panda güncellemelerine kendinizi kabul ettirmek için prestiji zayıf çöp sitelerden link almamanız gerekiyor. Yeni stratejiler geliştirmelisiniz ki, çağın gerekliliğinin arkasında kalmayın. Aşağıdaki örnek size bu konuda fikri verebilir.

google-guncellemesi-hit-dususu

Görüldüğü üzere grafikte bir düşüş göze çarpıyor. Buna göre Moz’un algoritma değişiklikleri sayfasından sizde olmayan ne varsa bulup, yeni algoritmalar için güncellemeler yapmanız gerekiyor.

Bütçe Artışı Oranı

Tüm bunlar gösteriyor ki, SEO’daki yenilikler evvela bütçe yapılandırmasından geçiyor. Peki SEO bütçeleri 2014 için ne kadar artmalıdır? Bu sektörden sektöre ve rekabet ortamına göre değişkenlik gösteren bir mevzu olsa da uzmanların görüşü ortalama %20 ve %30 arası rakamlara tekabül ediyor.

Bütçe Arttırmak Mecbur mu?

Tabi ki bunun bir para tuzağı olduğunu ileri sürecek site sahipleri ve firmalar da olacaktır. Bununla beraber herkesin bütçesi yeni bir yapılanma için yeterli genişlikte olmayabilir. Bunun için endişe duymaya gerek yok.

Mevcut devam eden çalışmalarınızı devam ettirin. Google ne istiyorsa onu yapan. Bununla beraber gerçekten bilgi vaat eden öyle 250 kelimelik değil, en az 1000 kelimeden oluşan esaslı bir makaleleri  sayfalarınıza eklemek için yatırımınızı yönlendirin.

Çünkü artık çok içeriğe sahip olmak değil, vasıflı içeriğe sahip olmak ve bu içeriği sosyal medyada duyurmak önemli. Bu yüzden sosyal medyayı işletmeniz yararına daha fazla geliştirin.

Küçük bir araştırma yapacak olsanız bile ajanslardan uzmanlara çoğunluğun görüşü SEO bütçenizi artırmanın markanız için son derece yararlı bir strateji olduğu biçiminde karşınıza çıkacaktır. Yine de karar size kalmış.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Protect Page Guidelines Across Varied Academic Styles: Understanding Different Requirements

In the realm of escuela, cover pages serve as the 1st introduction to any scholarly ...

Bir yorum

  1. hediyelik eşya

    bütçe ayırmak yerine öğrenmeye çalışıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir