Anasayfa » İçerik Stratejileri » Uzun kelimelerle aramalara odaklanın

Uzun kelimelerle aramalara odaklanın

2014-2015 yılları arasında insanların Google’ı sorduğumuzu cevaplıyor algısını daha fazla kazanmaları ile arama terimleri daha uzun yapılarda olacak. İçeriklerinizi üretirken bu konuyu dikkate alarak üretmek ve bu doğrultuda geliştirmek en doğrusu olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken  nokta hedeflediğiniz uzun arama kelimelerinde az sonucun olmasıdır.

uzun-kuyruklu-arama-sorgulari

Uzun Kuyruklu Arama

Google zaman zaman algoritmasında bir takım güncellemeler yapıyor. Bunu yaparken temel amacı kullanıcılara daha iyi bir internet deneyimi sunmak. Artık kullanıcılar Google’da arama yaparken sadece bir kelime değil, kelime bütünleri, cümleler hatta sorular soruyor. Buradan hareketle Google Long Tail Keyword kavramını SEO camiasına resmen tanıttı. Yani uzun kuyruklu anahtar kelimeler. Yani kadın ayakkabı değil; 2004 yaz kadın spor ayakkabı modelleri gibi bir ifade düşünebilirsiniz.

Değişen Google Algısı

İnternet nereye gidiyor? Bu soruya cevap vermek güç çünkü teknoloji son derece hızlı biçimde gelişiyor. Artık herkesin cebinde bir akıllı telefon, her yerden internete ulaşmak mümkün. Dolayısı ile kullanıcıların Google ile olan etkileşimleri de farklılık gösteriyor. Nasıl mı? Söz gelimi telefondan arama yapacak olanlar daha pratik olsun diye Google’ın sesli arama özelliğinden faydalanabiliyorlar. Bununla beraber artık Google’ın da olaylara bakış açısı değişti. Konuma göre arama sonuçlarından bahsediyoruz. Yani Diyarbakır’dan araba kiralama araması yaparsanız size Diyarbakır yazmamanıza rağmen işinize daha çok yarayacağını düşündüğü için Diyarbakır’daki oto kiralama firmalarını getiriyor Google. SEO uzmanlarının da bu gelişmeleri yakında takip ederek doğru şekilde analiz etmesi ve çağa ayak uydurmaları gerekiyor.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Google’ın iyi hizmet sunmasını engelleyen en büyük unsur belki de anahtar kelimeler. Hiç alakasız siteler sırf hit almak için anahtar kelimelere abanıyorlar. Bu sebepten ötürü ziyaret ettiğiniz site reklamlarla dolu, size aradığınızı veremeyen saçma sapan bir site oluyor çoğu zaman. Artık Google buna müdahale etmesi gerektiğini anladı ve yeni algoritması ile birlikte uzun anahtar kelimelere daha çok önem vermeye başladı. Çünkü binlerce kombinasyona sahip uzun kuyruklu anahtar kelimeler için sahte SEO çalışmaları yapmak mümkün değil. Tabi Google bu kararı kendisi tek başına almadı. Artık kullanıcılar da daha farklı aramalar yapıyorlar. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile arama yapılması yaygınlaştı, bu da Google’ın işine geldi; mesele bu

Peki Hangi Kelimeler

Şu aşamada SEO çalışması yapacak kişilerin aklına gelen ilk şey uzun kuyruklu anahtar kelimelerin nasıl tespit edileceğidir. Yani hangi kelimeleri kullanırsanız tüketicilere karşı nokta atışı yapmış olacaksınız? Doğrusu bu sorunun cevabını vermek çok da kolay değil. Tüketiciler gibi düşünmek zorundasınız. Çünkü Google’ın en çok önemsediği konu doğallık. Doğal olmayan bir SEO çalışmasını anladığı zaman o site hemen gerilere düşüyor. Bununla beraber artık her geçen gün daha fazla insan sesli arama hizmetinden yararlanıyor çünkü son derece basit. Henüz yeterli olmasa da gün geçtikçe daha yeterli hale gelecek olan sesli aramaları da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sanmayın ki Google yılda bir iki kere güncelleme yapıyor. Esasen Google her gün birkaç tane güncelleme yapıyor ama bunların büyük çoğunluğu küçük olduğu için bize kadar yansımıyor.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Güncel Sitelere Arama Motorlarının Yaklaşımı Nasıldır?

Sitenizin güncellenme sıklığı Google’ın değer verdiği bir diğer konudur.  Şayet bir işletmeyseniz ve kullanıcılarınızın sizden ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir