Anasayfa » SEO Araçları » Paravan Blog sistemi nedir?

Paravan Blog sistemi nedir?

seo-ve-network

SEO tekniklerinde en çok kullanılan yöntemlerden biri de paravan blog ağı kullanmaktır. Kendi ağınızı kurmak size ekonomik olarak iyi bir katkı yapacaktır. Paravan blog ağı oluştururken sadece ücretsiz blogları kullanmamanız sizi rakiplerden bir adım öne geçirecektir.

Paravan blog sistemi link inşaası aşamasında SEO yol haritanızda olması gereken sistemlerden biridir. Ağ içinde oluşturacağınız blogları oluştururken sadece keyword domain (anahtar kelime içeren alan adı) seçmekte doğru olmayacaktır. Kişisel ya da genel bir kullanım izlenimi veren blog stratejisi oluşturmanız sizi daha doğal bir görünüme taşıyacaktır.

Blog ağlarını ve linkleme stratejilerini belirlemek SEO’nun önemli aşamalarındandır. Açtığınız bloglara 1 yazı yazıp ikincisinden kendi sitenize link verip bırakmak takdir edersiniz lki Google’ın doğal olmadığını anlaması anlamına gelecektir. Blogun açılma amacının sadece backlink olduğu belli olduğu için bu sıralamanıza olumlu etki etmeyecektir.

Blog stratejisi nasıl belirlenir?

 • Paravan blog ağınızı sadece kendi sektörünüze ait bir site olarak oluşturmayın. Dikey ve bağlantılı olduğu sektörleri de düşünerek oluşturmaya çalışın.
 • Sektörden haberler ekleyerek gündemi takip eden bir blog olduğunu da gösterin. Haber seçiminde Google News’de arama yaparak ilerleyin.
 • İçeriklerinizin tamamı özgün olması gerekmiyor. Alıntı yapıp kaynak no follow bağlantılar da kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Videolarla farklı içerik biçimlerinde de yayınlamalar yapın.
 • Blogları birbirine bağlamayın.
 • Bloglardaki içerikler sosyal medya hesaplarında paylaşılsın. Bu paylaşımlarda içerik ve ilgi çekme yönü güçlü olanları seçip paylaşın ve bağlantının yayılmasını sağlayın.
 • Güncelleme planı çıkartın.

Özetleyecek olursak paravan blog ağınız için de sosyal bir ağ ile desteklemeniz gerekir. Doğallık kavramını rutin bir düzene de bağlamamanız gerekir. Çünkü sevgililer gününde bir sitenin onlarca bağlantı alması onu cezaya sürüklemez. Çünkü o gün ürün linkleriniz forumlarda , bloglarda tartışılabilir ve paylaşılabilir. Ani backlink artışları her zaman spam etkisi anlamına gelmez.

Paravan blog ağınızda anlatılanların dışında kendi üreteceğiniz bir strateji de kullanılabilir. Kendinizin ürettiği strateji birkaç defasında olumsuz sonuçlansa da yorum ve analiz yaparak en doğru sistemi oluşturabilirsiniz.

SEO’nun tek bir tanımı yoktur. Her site için analize göre değişik reçeteler çıkartabilir. Rakip backlinklerinizi kendiniz oluşturun adlı makaleyi de incelemenizi öneririm.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Hey :)

Android Google Sıralama Takip Uygulaması: Pa SEO

SEO danışmanı olun ya da olmayın mutlaka sitelerinizin belirli kelimelerdeki sıralamalarını zaman zaman takip ediyorsunuzdur. ...

9 yorum

 1. Ücretli olarak site dışı seo hizmeti sağlıyorum ve bu hizmette paravan blog da mevcut, müşterilerime raporda paravanlarını ve paravanlarına girdiğim makaleleri sunuyorum. Ayrıca detaylı bir paravan blog nasıl kullanılmalı , püf noktaları nelerdir tarzı bu tarz kendime ait bir yazı paylaşıyorum ancak müşterilerin geneli neden paravanlara hemen link girmediğimi acaba unutup unutmadığımı soruyor, bu düşünceyi ortadan kaldırmalıyız paravanları aç link ekle mantığını ortadan kaldırmalıyız. Bu tarz yazılar da buna yarar sağlayacaktır , ellerinize sağlık.

 2. Açılan paravan bloglar önce beslenilmeli, sonra faydalanılmalı diğer türlü Gnosis’in bahsettiği gibi ilk konuya 15 link koymayla yürümüyor bu işler zaten bu şekilde yapıldığında hiçbir etkisinin olmadığı gibi ters etkisi de olabiliyor…

 3. Ofis Koltukları

  Üstad sitenizi yakından takip ediyorum. Her paylaşımınızda yeni bir şeyler öğreniyorum. Çok teşekkürler.

 4. antalya rent a car

  başarılı bir çalışma kendi sitemize uyguluyoruz

 5. hediyelik eşya

  yorumlara bakıyorumda siteden eli boş dönen yok

 6. Gerçekten Faydalı Bir Açıklama Oldu Teşekkür Ederim.. Bunları Sitelerimde Uygulayacağım

 7. gerçekten yararlı bir yazı olmuş. elinize sağlık.

 8. Çok teşekkür ederim efendim, yakın bir süre sonra allahın izniyle bende tüm paravan ağlarımı kurmaya başlayacağım.

 9. Çok teşekkür Bunları Sitelerimde Uygulayacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir