Anasayfa » Genel SEO » Over Seo Nedir?

Over Seo Nedir?

over seo nedir


Over Seo
kelimesinin Türkçe karşılığı aşırı şekilde yapılan hem site içi hem de site dışı SEO çalışması olarak adlandırılabilir.

Over SEO sitenizi Google’ın gözüne sokma çabanızdan sonra kabusunuz haline gelebilecek bir çalışma türüdür. Şimdi hayali bir kahraman oluşturalım ve bu hayali kahramanımızı bir iş görüşmesine gönderelim. Hayali kahramanımız Seo uzmanı olduğunu düşünen birisi olsun ve bu konuda kısıtlı bilgisi olmasına rağmen her şeyi bilen bir yapıya sahip olsun. Hayali kahramanımız bir kiralık araba firması ile iletişime geçti ve kazancı gözönüne alındığı zaman bu işi almak istiyor. Toplantıyı gerçekleştiren firma sahipleri ise seo konusundan çok anlamadığı için bu işi dışarıdan birisine yaptırmayı düşünüyor. Toplantı günü geliyor ve bizim hayali seo uzmanımız bu işi ne kadar hızlı sürede ve basit biçimde yapabileceğini firma sahiplerine empoze etmeye çalışıyor. Firma sahiplerinin tüm sorularına -ki bunlar genelde çok yüzeysel ve bilgi içeriği düşük olan sorular oluyor- hemen hızlıca cevap veriyor. İyi bir intiba bırakmak adına ve işi çok iyi bildiğini sürekli vurgularayak “kiralık araba” kelimesinde 1 aydan kısa sürede kendilerini 1. sıraya getirebileceğini ve 1. sırada sürekli olarak kalabileceklerini anlatıyor.

Konuşurken düşündüğü ise sıradan ve basit işlemler oluyor şuradan link alırım, buradan da alırım, biraz hit gönderirim, biraz makale desteği veririm, footer’dan kelime ile ana sayfaya link verdik mi bu iş tamam). Firma sahiplerini ikna eden hayali kahramanımız yüksek bir bedel karşılığında işi alıyor ve çalışmalara başlıyor. Düşündüğü çalışmaların tümünü gerçekleştiriyor ve kısa bir sürede siteyi 100. sradan 15. sıraya kadar getiriyor. Elbette firma sahipleri oldukça sevinçli ve umut dolu hale geliyor. İlerleyen günlerde ise site kendi kendine anlam veremedikleri şekilde düşüşe geçiyor. Bu durumu soran firma sahiplerine ise “Google’da şu an dalgalanma var ve bu tüm siteleri etkiliyor” açıklamasını yapıyor. İşin aslı hayali kahramanımız henüz yaptığı hatanın farkında bile değil.

Over Seo için kusursuz bir çalışma gerçekleştiren hayali kahramanımızın yaptıklarını kısa kısa yazalım;
1- Kiralık araba kelimesinden ortalama 500 forumda aynı makaleden ve direk index’e link veriyor.
2- Kiralık araba kelimesinden oluşan ve aynı makale içerisinde 5 defa linklenen (yine index) 10 farklı makalesini (50’şer kelimeden oluşan) 1000 sosyal medya sitesinde yayınlıyor.
3- Kiralık araba kelimesinden sosyal imleme yapıyor.
4- Kiralık araba kelimesinden dizi ve film sitelerinden link alıyor. Yetmiyor trafikleri yoğun olduğundan “adult” sitelerden de link alıyor.

Daha sonra hayali kahramanımız over seo konusunda işi bir kademe daha yukarıya götürüp footer’dan ana sayfasına her sayfadan “kiralık araba” linki vermeye başlıyor. Yetmiyor, her sayfada standart olarak bulunan ve sitede ortalama 2000 sayfada yer alan aynı yazı içerisinden 4-5 defa yine ana sayfasına aynı kelimeden link veriyor.
Bu da yetmediği gibi etiketlemeye soyunuyor ve bunu en az 3-4 farklı eş anlamlı kelimede yine uyguluyor (bu arada Google uzun seneler önce Türkçe’ye hakim oldu ve eş anlamlı kelimeleri çok basit bir şekilde algılayabiliyor). İşler daha da içinden çıkılmaz hale geldiğinde ise panik başlıyor ve panik sonrasında hatalar zincirleme şekilde etkisini göstermeye başlıyor.
Bu ve benzer davranışlar sebebi ile Google’ın gözüne sokulmaya çalışılan siteye Google ve diğer arama motorları “dur” diyor ve yavaş yavaş siteyi geriye doğru atmaya başlayarak gerçekleştirilen over seo hamlelerine yaptırıma başlıyor. Hayali kahramanımız ise çözümü genelde telefon numarasını iptal edip yeni bir telefon numarasına geçiş yapmakta buluyor. Sürekli söylediğimiz gibi bu yalnızca bir hayali karakter 🙂

Peki doğru çalışma olan, yani over seo olmaması gereken çalışma metodundan bazıları nelerdir?
1- Kiralık araba kelimesinden evet link alınabilir ama yalnızca otoritesi iyi (Domain Authority) ve güven puanı yüksek (trustrank) olan sitelerden alınabilir.
2- İyi bir reklam kampanyası ile sitenin trafiği arttırılabilir. İl, il yapılacak olan kampanyayla ilgili ilin url yapısına trafik çekilebilir. Örneğin sadece Ankara’da yaşayanlara gösterilecek reklamın hedef URL’si index olmamalı. Bunun yerine doğru hedeflemeniz domaininiz.com/ankara-arac-kiralama.html olmalı.
3- Google etiketlemeye karşı değil, tabi ki dozajında olmasına önem veriyor.
4- Sosyal medya trafiğinin önemine bir kere daha dikkat çekmek istiyoruz, çünkü bu oldukça önemlidir. Her sayfa için ayrı ayrı trafik oluşturmaya özen gösterin.
5- Site içi optimizasyona önem verin ve sitenizi arama motoru dostu değil,kullanıcı dostu” olmasına dikkat edin.

Hakkında Yavuz

1978 doğumlu. 16 seneden beri yazılım alanında faaliyet gösteriyor. Uzmanlık alanları içerisinde SEO, Google Adwords reklamları ve sosyal medya reklam çalışmaları yer almakta.

Hey :)

Protect Page Guidelines Across Varied Academic Styles: Understanding Different Requirements

In the realm of escuela, cover pages serve as the 1st introduction to any scholarly ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir