Anasayfa » SEO Teknikleri » Haber Sistemlerinde ki Hataların SEO’ya Etkileri

Haber Sistemlerinde ki Hataların SEO’ya Etkileri

haber siteleri seo

Son dönemlerde çöplük içerik mahzenine dönen haber sistemlerinde ki yanlışlardan ve bu yanlışların SEO’ya etkilerinden bahsedeceğim. Aslında kapsamlı bir konu olsada birkaç başlık altında toplayacağız. İlk olarak değinmemiz gereken ise işleyiş ve öncelik bakımından haber sisteminden başlayacağız.

Haber Sistemlerinde ki Yanlışlar
Şuanda hali hazırda piyasada satılmakta olan haber yazılımlarını incelediğimizde sistemsel benzerliklerin yanısıra görsel olarakta benzerlikleri dikkat çekmektedir. Bu haber yazılımlarını incelediğimizde en çok görülen hatalar ise şu şekilde sıralanabilir;

1 – Cache problemi

Yazılımlarda ki cache mantığı genel olarak view(görünüm) olarak sunucuya önbelleklenmesini öngörüp bu alanda yapılmakta, fakat veritabanında yapılan sorgular ve verilerin cache’leme işlemi ise bu yazılımlarda ne yazık ki bulunmamakta. Aslında sayfaların açılma hızında büyük bir etkisi var bu eksikliğin çünkü görünümler önbelleklense de sorgular tekrardan yapılmakta ve verilerin çekilip işlenmesi sayfa açılma hızına birebir yansımaktadır.

2 – Optimize işlemleri

Sistemde ki front-end & back-end optimizelerin yanısıra birde haber eklenirken bazı verileri optimize etmek gerekli fakat bunu gözönünde bulunduran yazılım pek az, bu aşamada ki en öncelikli olması gereken işlem ise resimlerin optimizesi. Görseller haber içeriğine eklenirken optimize edilmeli manuel haber ekleme işlemlerinde ilgili haber sitesinden indirilen resim sunucuya optimize edilmeden atılıyor burda ki fark ise indirilen resim ort 1mb olarak düşünülse optimize sonucu bu boyut %94’e varan seviyede düşürülebilir. Bu aslında yazılımcıların bildiği ve bazı sistemlerde uygulanan bir işlem, atlanılan nokta ise haber sistemlerinde entegreli olarak çalışan botlarda ise bu sistemden eser yok, bot ile haber içeriği üreten yazılımlarda ise bu büyük bir eksik botla veri çekerken de resimlerin optimize edilmesi gerekmekte.

İlk aşamada bu adımı yaparsak sistemin şişmesinin ve açılma hızının düşmesinde büyük bir adım atmış oluruz. Bununla beraber daha da önemli olan optimize işlemleri ise ilgili query(sorgu) ‘lerin optimizesi, bazı haber sistemlerinin dosyalarını incelediğimizde ortaya çıkan acı bir gerçek şu ki mvc yapısını ve oop(nesne yönelimli programlama) kullanmıyoruz. Burada kısaca oop’den bahsetmek gerekirse oop ile her oluşturduğumuz veri/değişken bir objedir, bilmemiz gereken ve en önemli noktası ise bu şekilde bir nesneyi birden fazla yerde ve kez rahatça kullanabiliriz. Tekrardan yazılımda ki eksiklikten bahsedecek olursak aynı işi yapan sorgular birden fazla kullanılabiliyor veya join kullanımının yerine birden fazla sorgu ve iç içe sorgu hatası ile halen karşılaşmaktayız. Bu günümüzde yaygın hatalardan biridir, ve hala *mysql_query kullanımı oldukça yaygındır. Join kullanarak 3 veya 4 sorguda yaptığımız bir işi join ile tek sorguda yapabiliriz bu bize %100 artı performans sağlamaz fakat normalde sunucuya gönderilen istek ve alınan verinin işlenmesi işleminin tekrarını iptal ettiğinden sunucu üzerinden %84’e kadar yükselen bir performans dönüşü sağlar ki bu yazılımlarda çok büyük bir rakam. Bir diğer karşılaştığım ve internette bunun zararı vardır diye dile getirilmemiş nokta ise php dili ile yazılmış haber scriptlerinde yazılımlarda foreach kullanılırken bazılarında sorgu değişkeni üzerinden array veri olarak çekmek ve html kod bloğunu tekrarlamak, bu çok büyük bir hatadır ve sayfa yüklenme hızına direk etki etmektedir.

Haber Siteleri için SEO Tavsiyeleri

Haber Sistemlerinde ki Bu Yanlışların SEO’ya Etkisi

Arama motorlarının günümüzde ki en önemli etken olarak değerlendirme kriterlerinde yer verdiği ve kullanıcılarını bu yönde uyardığı daimi nokta sitelerin/sayfaların açılma süreleri. Bu noktaya son dönemlerde dikkat arttı fakat halen düşük bir seviyede ve gerektiği önemi-özeni görememekte. Açılma hızı doğrudan SEO’ya etkilidir bunu zaten bu makaleyi başından beri okumaya değer gören kişiler bilmektedir, benim yukarıda belirttiğim noktalarda sayfanın açılma hızını yükseltmeye dair noktalardı ve bu püf noktalar ile siz sayfa açılma hızını yükselttiğinizde otomatik olarak SEO’ya %100 pozitif bir etkide bulunmuş olacaksınız.

Mehmet Kılıç
Yazılım Uzmanı

 

* mysql_query (ileri ki .php sürümlerinde mysql_query desteğini çekeceğini belirtti.)

Hakkında Mehmet Kılıç

Küçük yaştan beri ilgimi çeken bilgisayar ile diğer arkadaşlarım veya meslektaşlarım gibi oyun sayesinde tanışmadım, benim ilk tanıştığımızda da onunla programlar yapmak, oyunlar yapmak vardı oynamak değil. Bu yüzdendir ki 2006 senesinde yazılım dilleriyle haşır neşir olmaya başladım ve php dili ile yazılmış hazır sistemler üzerinde geliştirmeler yapmaya başladım bu dönemde bir çok tema ve eklenti geliştirdim hazır sistemlere (wordpress, opencart, prestashop, vbulletin, joomla) gibi.

Hey :)

Google Yeni Kalite Yönergesi : Köprü sayfalar (doorway pages)

Google kalite yönergelerine bir yenisini daha eklemeyi planlıyor.  Webmaster blogunda 16 Mart 2015 tarihinde buradan ...

2 yorum

  1. Gerçekten internette verimli arama yapabilmek git gide zorlaşmakta. Sitelerin elenmesi kesinlikle gerekli. Sitenizdeki yazılardan çok faydalanmaktayız.
    Teşekkürler

  2. gerçekten internet wep sitesinden yararlanmak istiyorsak seo çalışmasını iyi yapmalıyız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir