Anasayfa » Webmaster Araçları » Google Rich Snippets Nedir?

Google Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Google’ın sunduğu, SEO’da fark yaratan bir etiketleme sistemi.

Arama yaptığınızda site linkinin altında, meta açıklamaların üzerinde yer alan bu kısım Google tarafından dolduruluyor ama onu siz tetikliyorsunuz. Aşağıdaki örneğe şöyle bir göz atın.

rich-snippets

Yapılan araştırmalar ortaya koyuyor ki Rich Snippets etiketine sahip siteler, kullanıcılarda güven algısı oluşturuyor ve diğer sitelere göre daha fazla ziyaretçi çekiyor.

Rich Snippets Çeşitleri

Elbette farklı farklı web siteleri, konular ve formatlar olduğu için Google ona göre çeşitli türlerde Rich Snippets’ler sunmaktadır. Bunlara kısaca şöyle bir göz atmak gerekirse;

 • Yazılım
 • Kişiler
 • Ürünler
 • Müzik
 • Kuruluşlar
 • Yorum Değerlendirmeleri
 • Etkinlikler
 • Sayfa işaretleri
 • Yemek Tarifleri
 • Yorumlar

Nasıl yani; diye soracak olursanız:

Kişiler: Yazar bilgileri, yazarın fotoğrafı gibi o içeriği oluşturan kişi hakkında açıklamadır.

Ancak bunu yapmak için evvela bir Google hesabı açmak, sonra Google Plus ile bağlantı kurmak gerekiyor. Tabi Google sizin gerçek bir kullanıcı olduğunuza inanması için kimlik doğrulması yapmanız gerektiğini sakın aklınızdan çıkarmayın.

Eğer bu işlemleri hallettiyseniz yapısal veri test aracı ile Rich Snippets’te nasıl gözükeceğiniz test edebilirsiniz.

yapisal-veri-test-araci

Fakat her şeyde olduğu gibi hile ile bir şeyler yapmak isteyenler burada karşınıza çıkabilir. Eğer Google’ı Rich Snippet konusunda yanıltmaya kalkarsanız sizi mahveder. Çünkü Rich Snippet zaten bir sitenin faydalı olduğunun Google tarafından ispatıdır. Yani Google bu özellik ile, evet bu siteye girin, aradığınız şey burada diyor. Dolayısı ile kuralları ihlal etmeyin. Söz gelimi en basitinden kategorinizi seçerken yanıltıcı bir kategori seçmeyin. Etiketlerinizi görülür kılın. Ve elbette tüm bunlar bir yana; doğal olun.

Henüz çok fazla karşınıza çıkmıyorsa, daha yaygınlaşma evresinde olduğu içindir; yoksa emin olun ki Rich Snippet yakın gelecekte çığ gibi yaygınlaşacak ve herkes bu etiketlerden sahip olmaya çalışacak. Çünkü bu etiketi görünce o siteye gönül rahatlığı ile girebileceğinizi anlamış olacaksınız.

Her şeyi dört dörtlük yapar, yani oyunu kuralına göre oynarsanız, Google Rich Snippet üzerinden size ciddi anlamda SEO desteği sağlayacaktır. Bununla beraber diğer sosyal medya araçları kadar yaygın olmasa da Google Plus konusunda girişimlerde bulunmakta geç kalmayın çünkü artık Google Plus SEO konusunda son derece kullanışlı bir araç haline gelecek.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

3 yorum

 1. promosyon çanta

  Öncelikle tavsiyelerinize büyük önem veriyor ve yapabildiğim kadar uygulamaya çalışıyorum. Fakat html seçeneği çıkmıyor. Acaba google sistemi mi değiştirdi.

 2. Teşekkürler 🙂

 3. teşekkürler değerli bilgiler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir