Anasayfa » Webmaster Araçları » Google index sorunu gerçekten var mı?

Google index sorunu gerçekten var mı?

google-indeks-sorunu

Son zamanlarda webmaster forumlarında, SEO forumlarında en çok tartışılan konulardan biri de sitenin indekslenmeme sorunu. Web sitem index almıyor, Google sitemi indekslemiyor, hızlı index almak için ne yapmalıyım sorularını birçok forum başlığında görmek mümkün. Boşuna sabırsız davrandığınızı biliyor musunuz?

Google’ın son güncellemelerinden sonra değerlendirme kriterleri daha hassaslaştı. Sitenize eklediğiniz bir içeriğin anında Google arama sonuçlarında gözükmesi artık eskisi gibi mümkün değil. Google analiz işlemlerine eklediği farklı kriterlerle arama sonuçlarına yansıtma özelliğini daha derin incelemeye başladı.

Google gibi getir

Birçok webmaster yeni yazdığı makalenin indeks alması için site yöneticisi araçlarına girip Google gibi getir özelliğini kullanarak Google botlarının sitelerine gelmesini sağlıyor. Bu yöntem işe de yarıyor. Ama burada en büyük yanlış düşünce şu : Google zaten sitenizdeki yeni içeriği gelip tarıyor. Fakat sonuçlara yansıtmıyor. Bu kanıya nereden vardık?

Manuel indeksletme işlemi yaptığınızdan 1 gün sonra tekrar içerik url adresinizi aratın. Sonuçlarda şu kadar saat önce ibaresini göreceksiniz. Manuel indeksletme yapmadığınızda da Google kendi indeksleyip sonuçlara yansıttığında syine aynı sonucu göreceksiniz. Özetle sizin bu işlemi yapmanıza gerek yok.

İçeriğim çalınırsa?

İçeriğiniz asla çalınmış olmaz. Google bot sitenize geldiyse yeni içeriği sıraya almıştır. Sizden sonra domain otoritesi yüksek bir site bu içeriği yayınladığında siteniz kopya durumuna düşmeyecektir aslında.

SeoTeknikleri.com Püf Nokta

Sitenizde içerik yayınlandıktan sonra otomatik olarak sosyal ağlara ya da paravan blog sistemlerine gönderim yapıyorsa bu özelliği 1 gün sonra aktif edecek şekilde kullanmanız arama sonuçlarını manuple damgasını almamanız için önemlidir.

Google indeks sorunu yoktur. Sadece sabırlı ve istikrarlı olmanız yeterli.

Hakkında Mehmet Emre Baş

2008 yılında SEO ile tanıştım. Birlikteliğimiz yıllardır devam ediyor. Kaliteli bakış açısını yaptığım işe de yansıtarak çalışmayı ve vizyon katmayı seviyorum. Özel bir firmada SEO Uzmanı olarak çalışıyorum.

Bir yorum

  1. Merhaba web sitem hiç bir şekilde index almıyor ne uyarı ne mesaj hiç bir şey de yok google gibi getir desemde hatasız yapıyor ama yine index almıyor sorun nedir mail adresimden ulaşırsanız detayları vermek isterim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir